در اکثر کلان‌شهرها چندین ترمینال برون‌شهری برای سهولت مسافران ایجاد شده است که هر کدام وظیفه راهی کردن آن‌ها، به بخش‌هایی از نقاط کشورمان را دارند. در این میان اصفهان، از جمله شهرهای پرجمعیت و پر رفت و آمدی می‌باشد که در آن چندین ترمینال جای گرفته است. در شهر پر قدمت اصفهان چهار پایانه مسافربری به نام‌های ترمینال کاوه، ترمینال جی، ترمینال صفه و ترمینال زاینده‌رود ساخته شده است که در این مطلب به معرفی پایانه زاینده رود می‌پردازیم.

ترمینال زاینده‌رود در سال ۱۳۷۰ در جنوب غربی اصفهان تأسیس شد. این ترمینال در حال حاضر دارای هفت تعاونی فعال است که عبارت‌اند از تعاونی فلاورجان، باغ بهادران، تیبا سفر شهرکرد، خود رانندگان، زرین‌شهر، فولادشهر و تیبا پیما، این تعاونی‌های مسافربری روزانه حدود 14 هزار مسافر را که بیشتر آن‌ها دانشجو و کارمندان اطراف شهرهای اصفهان هستند جابه‌جا می‌کند. پایانه زاینده‌رود در بلوار میرزا کوچک‌خان جنگلی، میدان سهروردی، ابتدای خیابان سهروردی واقع شده است.


از ترمینال زاینده‌رود به کجا می‌توان سفر کرد؟
خطوط حرکتی اتوبوس‌های این ترمینال در بین شهرهای استان اصفهان و استان چهارمحال بختیاری است. به طور نمونه از ترمینال زاینده‌رود می‌توانید به شهرهای شهرکرد، فلاورجان، سامان، باغ بهادران، زرین‌شهر، زاینده‌رود، لنجان و غیره سفر کنید.
خدمات رفاهی ترمینال زاینده‌رود
در این پایانه امکانات رفاهی و خدماتی بسیاری مانند غرفه‌های مواد غذایی، صنایع‌دستی، تاکسی‌سرویس، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی و دستگاه‌های خودپرداز ایجاد شده است که مسافران می‌توانند در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنند.
نحوه تردد از پایانه زاینده‌رود در شهر اصفهان
شما به‌واسطه تاکسی‌های موجود در ترمینال و یا با مراجعه به ایستگاه اتوبوس‌ های داخل‌شهری اصفهان که در بیرون از پایانه قرار دارد به‌آسانی می‌توانید از پایانه زاینده رود به‌سوی مقصد نهایی خود در اصفهان نقل‌مکان کنید. 
جاذبه گردشگری محدوده پایانه زاینده‌رود
در نزدیکی این پایانه پارک جنگلی ناژوان وجود دارد. مسافران می‌توانند پس از سفر کمی برای رفع خستگی خود در این پارک استراحت کنند. همچنین مسافرانی که از پایانه زاینده‌رود می‌خواهند حرکت کنند قبل از سفر به بازدید از این مکان بپردازند و از امکانات تفریحی پارک جنگلی ناژوان مانند آکواریوم، باغ پرندگان، تله سیژ، شهربازی، باغ خزندگان، موزه پروانه‌ها، باغ بانوان لذت ببرند.
مسیر های دسترسی به ترمینال زاینده رود با اتوبوس و تاکسی:
مسافران نگران اینکه چطور به سمت ترمینال بروند نباشند چرا که با سوارشدن در تاکسی‌های خط پایانه زاینده‌رود یا اتوبوس‌های خط 94 در سریع ترین زمان ممکن به ترمینال خواهند رسید. متاسفانه با وجود مترو در اصفهان، خطی که به سمت پایانه زاینده رود حرکت داشته باشد راه اندازی نشده است. اما با این حال مسافران می توانند از اتوبوس یا تاکسی های داخل شهری اصفهان استفاده کنند.


نتیجه‌گیری
وجود ترمینال‌های مختلف در سطح شهرهای بزرگ، توانسته به جابه‌جایی مسافران کمک شایسته‌ای کند. در این مطلب سعی کردیم شما را با پایانه زاینده‌رود اصفهان که باتوجه‌به خطوط حرکتی آن یکی از پرترددترین پایانه‌های شهر اصفهان شناخته می‌شود آشنا کنیم تا در زمان سفر از این شهر دچار سردرگمی نشوید و به‌راحتی به‌سوی مقصد خود سفر کنید. به‌خاطر داشته باشید همچنین شما اگر از مبدأ ترمینال زاینده‌رود قصد حرکت دارید می‌توانید بلیت اتوبوس خود را از سایت پایانه‌ها به‌صورت آنلاین خریداری فرمایید.