پس از بحث و تبادل نظر در مورد وضعیت سفرهای نوروزی بالاخره در قاصله چند روز تا نوروز 1400 وضعیت سفر های نوروزی تعیین شد. آنچه در پایان به تصویب رسیده است اطلاعیه ای که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بیان کرده است  به شرح زیر است:
“ملت شریف و عزیز ایران
ضمن تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد سراسر نور و سرور این ماه و همچنین تهنیت و شادباش پیشاپیش فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت، در ابتدا لازم است از همراهی، همدلی، همکاری و عنایت ویژه آحاد مردم عزیز (اصحاب رسانه، اصناف، صداوسیما و…) صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم که بار دیگر ،مسئولین و خادمین خود را در عرصه مدیریت بیماری کووید19 تنها نگذاشتند تا شاهد روزهای تلخ و تاسف‌آور بیش از این نباشیم.
هرساله فرارسیدن نوروز و بهار طبیعت آغاز یک جنبش زیبا در ایرانیان بوده که با برپایی آداب و رسوم سنتی و تکریم شعائر دینی و اخلاقی اقدام می‌­نمودند. امسال اما به دلیل شیوع ویروس و مخاطرات جدی آن بر سلامت تک‌تک شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ را با چالش جدی مواجه نمود.
همانگونه­ که استحضار دارید، یک‌سال از تجربه مدیریت بیماری کرونا می­‌گذرد که دستاوردهایی گرانقدر اما به بهای سنگین رقم زده است. خادمین شما، ماه­‌ها قبل از رسیدن موعد نوروز برنامه­ ریزی این ایام را در دست اقدام داشته اما بخاطر غیرقابل پیش­‌بینی بودن روند بیماری کووید19، تمام تصمیمات تحت‌الشعاع آن قرار ­گرفت. به ­همین دلیل نیز احتمالات و سناریوهای مختلف پیش­ بینی تا متناسب با وضعیت بیماری در کشور، اجرایی گردد.
بحمدا… با همراهی و مساعی دلسوزانه همه شما عزیزان، برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شهرها از منظر بیماری به نقطه خوبی رسیده، اگرچه این امر بسیار شکننده بوده و هرآن امکان اوجگیری بیماری به­ خصوص ویروس جهش یافته وجود دارد.
برابر تکلیف قانونی مصوب در ستاد ملی، مسافرت”از” و “به” شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می‌باشد. بر همین اساس، مقرر گردید تا لیست آخرین وضعیت شهرها در 25اسفند ماه به استحضار ملت شریف رسانده شود. 

رنگ­‌بندی شهرستان­‌های نارنجی و قرمز کشور از تاریخ 25 اسفند 1399 الی 15فرودین 1400

استان شهرستان وضعیت
آذربایجان شرقی سراب نارنجی
آذربایجان شرقی عجب شیر نارنجی
آذربایجان غربی ارومیه نارنجی
آذربایجان غربی چایپاره نارنجی
آذربایجان غربی ماکو نارنجی
آذربایجان غربی نقده نارنجی
اصفهان گلپایگان نارنجی
ایلام دهلران نارنجی
بوشهر دیلم نارنجی
بوشهر کنگان نارنجی
بوشهر گناوه نارنجی
چهارمحال و بختیاری سامان نارنجی
خوزستان ابادان قرمز
خوزستان امیدیه نارنجی
خوزستان اندیمشک نارنجی
خوزستان اهواز قرمز
خوزستان ایذه نارنجی
خوزستان باغ ملک نارنجی
خوزستان باوی نارنجی
خوزستان بندرماهشهر قرمز
خوزستان بهبهان نارنجی
خوزستان خرمشهر نارنجی
خوزستان دزفول قرمز
خوزستان دشت آزادگان نارنجی
خوزستان رامهرمز قرمز
خوزستان شادگان نارنجی
خوزستان شوش قرمز
خوزستان شوشتر قرمز
خوزستان کارون قرمز
خوزستان مسجد سلیمان نارنجی
فارس ارسنجان نارنجی
فارس زرین دشت نارنجی
کردستان دیواندره نارنجی
کهگیلویه و بویر احمد گچساران قرمز
لرستان پل دختر نارنجی
لرستان درود نارنجی
مرکزی خمین نارنجی
هرمزگان خمیر نارنجی
همدان نهاوند نارنجی
یزد خاتم نارنجی