پاییز زمانی از سال است که برگ ها به رنگ نارنجی، طلایی و قرمز در می آیند. بسیاری از شهرها در این فصل رنگ عوض می کنند و بسیار دیدنی می شوند. در ادامه سری به تعدادی از شهرهای زیبای ایران در فصل پاییز خواهیم زد.

شهر یوش

یوش یک روستای بسیار زیبا در دامنه رشته کوه البرز در استان مازندران است که در 105 کیلومتری جنوب آمل واقع شده است و به همین خاطر بهترین وقت سفر به این روستا پاییز و بهار است. جاده باریک 100 کیلومتری یوش به نور با درختانی پوشیده شده است که در پس زمینه ای خیره کننده از دشت های زیبا و دامنه های ملایم قرار دارند. جاده به دلیل پیچ و خم های زیاد، مسافران زیادی را نمی پذیرد، این بدان معنی است که فقط کسانی که می خواهند نگاهی اجمالی به چشم اندازهای بی نظیر و بکر ایران بیاندازند ، مایلند از این جاده عبور کنند.

شهر یوش

استان گلستان

اگرچه ممکن است نامگذاری یک استان به عنوان مقصد غیرمعمول به نظر برسد ، با توجه به تعداد شهرها و روستاهای آن ، استان گلستان مکانی است که در پاییز قابل بازدید است. این استان مملو از جنگل های رنگارنگ و آبشارهای زیبا است، به همین علت گلستان را از بهار تا پاییز به یک مقصد برتر تبدیل کرده است. گلستان دارای قدیمی ترین پارک ملی ایران است که بیش از 300 گونه جانوری و 1350 گونه گیاهی را در خود جای داده و آن را به یکی از متنوع ترین مناطق حفاظت شده از نظر زیست محیطی در کشور تبدیل کرده است. پارک ملی گلستان در سال 1976 به یک ذخیره گاه زیست کره یونسکو تبدیل شد. در میان انبوه آبشارهای استان ، آبشار شیرآباد ، واقع در یک جنگل انبوه در 60 کیلومتری گرگان ، مرکز استان، بسیار خیره کننده  است.

گلستان

روستای نایبند

دهکده نایبند در استان خراسان جنوبی یک دهکده تاریخی است. این روستا در دامنه کوهها با دسترسی آسان به دشت های سرسبز واقع شده است. ماجراجویان می توانند 200 کیلومتر از شمال تا طبس، در قلب کویر رانندگی کنند. طبس و نایبند به دلیل محبوبیت در بین مسافران جوان در بیشتر تورهای آژانس های مسافرتی وجود دارد.

روستای نایبند

روستای اولسبلنگاه

این نام ریشه در گویش محلی گیلکی دارد و به معنی "نقطه بلندی است که ممرزها(نوعی درخت است) رشد می کنند". اولسبلنگاه دهکده ای کوهستانی در ماسال، استان گیلان است. مانند دیگر استانهای شمالی، آب و هوای خنک و مناظر سبز گیلان بسیار آرامش بخش است. دشتهای سرسبز و پر از درخت از هر جهت تا آنجا که چشم میبیند امتداد دارند، برای کسانی که اهل کمپ زدن در طبیعت هستند بسیار عالی است. با تماشای تصاویر روستا ، با مناظر سرسبز ، کلبه های چوبی و آسمان ابری ، به راحتی می توان اولسبلنگاه را به عنوان روستایی در شمال اروپا اشتباه گرفت.

روستای اولاسبلنگاه

روستای شهرستانک

یکی دیگر از مناطق زیبا و دیدنی ایران در پاییز روستای شهرستانک می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روستای زیبا مقاله  را مطالعه نمایید.

اینها فقط گوشه ای از زیبایی های ایران در فصل پاییز بود. هر نقطه از این کشور پر از جاذبه های دیدنی و بکر است. متاسفانه در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا توصیه می شود از سفر های غیر ضروری جلوگیری کنید  و بازدید از این شهرهای زیبا را به پاییز سال آینده موکول نمایید. ولی همچنان می توانید به صورت مجازی از این مناطق دیدن کنید وطبیعت بکر آن را مشاهده کنید.