مسیر بین کرج و چالوس یکی از زیباترین جاده های ایران است. در این جاده جاذبه های بسیاری وجود دارد.شهرستانک ، منطقه ای زیبا از مناطق روستایی، یکی از آنهاست. فاصله شهرستانک تا کرج حدود 70 کیلومتر است. از آنجا که شهرستانک در فاصله کمی از تهران قرار دارد، برای سفرهای یک روزه، به ویژه برای مردم تهران، به مقصدی جذاب تبدیل شده است.  برای مسافرت به این روستا، قبل از رسیدن به گچسار، در چند کیلومتری روستای آسارا، باید یک مسیر جانبی را طی کنید. مسیر جانبی حدود 10 کیلومتر است. یک مسیر پیاده روی جذاب برای این روستا وجود دارد. این مسیر از قله توچال شروع می شود و در روستا به پایان می رسد و مناسب کسانی است که علاقه مند به کوهنوردی هستند.
یکی از جاذبه های گردشگری شهرستانک کاخ ناصری است. کاخ ناصری یک خانه تابستانی سلطنتی و متعلق به سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است. امروزه بیشتر قسمت های این کاخ ویران شده است. در نزدیکی کاخ ویران شده کتیبه ای سنگی وجود دارد که متعلق به دوره یاد شده است. اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید، قلعه شهرستانک باید پیشنهاد خوبی باشد، متأسفانه قلعه نیز خراب است و تنها بقایای آن باقی مانده است. برای بازدید از قلعه ، باید قله کوه را قدم بزنید.
جاذبه های طبیعی بسیاری در شهرستانک وجود دارد. رودخانه ای در نزدیکی کاخ ناصری جریان دارد، حتی یک آبشار در فراز و نشیب ها نیز وجود دارد. معماری فارسی دارای فضاها و مفاهیم خاصی است که واقعاً منحصر به فرد است، یکی از آنها کوچه‌باغ است. 
این یک نوع گذرگاه باریک بین باغ های اطراف است که توسط دیوارهای خاک رس و شاخه های باغ در بالا احاطه شده اند تا سایه بزنند، در بعضی موارد یک خندق در بین آن وجود دارد. شهرستانک برای پیاده روی دلپذیر، کوچه باغ های زیادی دارد که بیشتر آنها متعلق به یک قرن پیش است.
شما میتوانید در تمامی فصول سال به این منطقه زیبا سفر کنید. ولی پاییز حال وهوای دیگری دارد. باغ های قرمز، نارنجی و زرد رنگ می شوند و برگ های افتاده فضای جادویی را ایجاد می کنند.