در مطلب پیشنهادهایی برای خانه نشینی این روزها فعالیت هایی برای خانه ماندن به شما توصیه شد که می توانید در صورت تمایل هر یک را در این ایام انجام دهید. یکی از این موارد گردشگری آنلاین و یا مجازی است. تنها کافیست انتخاب کنید که قصد سفر به چه شهری را دارید بعد از آن با جستجو در اینترنت می توانید به طور کامل با آن شهر آشنا شوید، جاذبه های گردشگری آن شهر را ببینید و توسط تورهای مجازی، خود را در آن شهر تصور کنید.

در ادامه ما سفری به همدان خواهیم داشت شهری که در ایام تعطیلات معمولا میزبان مسافران بسیاری است و این روزها خالی از مهمان است.
استان همدان یکی از مناطق باستانی و تمدن ایران است. یادگارهای این منطقه این واقعیت را تأیید می کند. شهر همدان مرکز استان همدان است و شهرستان همدان نیز یک شهر کوهستانی در دامنه کوه الوند است و 1741 متر از سطح دریا فاصله دارد.

جاذبه های گردشگری همدان

گنج نامه

بر روی صخره های منطقه الوند ، کتیبه های گنجنامه وجود دارد. این کتیبه ها که بخشی از بقایای یک امپراطوری با شکوه است به دوران سلطنت داریوش شاهند خشایار شاه ، دو تن از پادشاهان هخامنشی بر می گردد. نوشته های این کتیبه ها به زبان هخامنشی نوشته شده است که نخستین بار توسط یک باستان شناس مشهور فرانسوی در قرن نوزدهم رمزگشایی شد. در هر دو این کتیبه ها، پادشاهان ادای احترام به خدای زرتشتی ، اهورامزدا کردند. وقتی در این مکان هستید، معبد آتش نشانی بهرام و آبشار گنج نامه را از دست ندهید.

گنج نامه

مقبره ابن سینا

این آرامگاه یکی از اصلی ترین نقاط دیدنی همدان است. این مکان استراحت یک پزشک، ریاضیدان، ستاره شناس، پزشک، شیمیدان، روانشناس، جغرافیدان، زمین شناس، شاعر، منطق و فیلسوف بسیار مشهور و تاثیرگذار ایرانی است. ابن سینا در اواخر قرن دهم در شهر بخارا - پایتخت سامانی متولد شد. وی در سن 58 سالگی درگذشت. او که بر علوم متعدد، از جمله ریاضیات، نجوم و شیمی تسلط داشت، بیش از 450 کتاب نوشت. اکثر این کتابها حول پزشکی و فلسفه می چرخید. ابن سینا به پدر پزشکی مدرن و فلسفه مشهور است. جورج سارتون ، شیمیدان آمریکایی ، از ابن سینا به عنوان مشهورترین دانشمند در همه زمان ها ، ملل و قومیت یاد می کند.

ابن سینا

شیر سنگی

در زمان فتح همدان ، عربها این مکان را "دروازه شیر" نامیدند. در حدود اواسط قرن دهم میلادی در تلاش برای سرقت شیرها ، یکی از شیرها به کلی نابود شد و پنجه های شیر دیگر شکسته شد. شیر شکسته سالها در زمین مانده بود تا اینکه هوشنگ سیحون ، طراح و معمار مقبره ابن سینا ، تصمیم گرفت تا شیر به طور دائم در مکان فعلی خود قرار بگیرد. دلیل انتخاب این مکان کشف یک تابوت اشکانی بود. تپه- موزه هگمتانه در حال حاضر خانه این تابوت اشکانی است. تاریخ دقیق ساخت شیر ​​مشخص نیست. در مورد زمان ساخت و ساز دو حدس وجود دارد. با این حال ، روش کنده کاری و تابوت اشکانی که در این منطقه یافت می شود، ما را به دوران اشکانی باز می گرداند.

شیر سنگی

آرامگاه بابا طاهر

بابا طاهر شاعر ایرانی بود که به دلیل اشعار زیبای خود مشهور بود و در اواخر قرن 10 و اوایل قرن 11 زندگی می کرد. او همچنین به عنوان بابا طاهر عریان شناخته شده است.

بابا طاهر

غار علی صدر

این غار 190 میلیون ساله در همدان یکی از میراث طبیعی ایران است. این نه تنها یکی از شگفتی های طبیعت است، اما در حقیقت ، یکی از غارهای زنده جهان است. غار علی صدر از سطح دریا 2100 متر و ورودی اصلی آن حدود 110 متر زیر سطح صخره ای زمین قرار دارد. یكی از ویژگیهای بارز علی صدر ، تالاب آب شیرین آن است كه از چشمه های مختلف در پایین غار متولد شده است. این آب در گذشته منبع آب مردم روستای علی صدر بود ، زیرا بی بو و عاری از هرگونه گاز سمی بود. در برخی مناطق ارتفاع بین کف تالاب و سقف غار به حدود 54 متر می رسد. 

غار علی صدر

گنبد علویان

گنبد تاریخی علوی یکی از شاهکارهای گچبری ها و معماری دوره پس از اسلام در داخل شهر همدان است. با توجه به شناسایی فنی، این سازه ، به دوره سلجوقیان باز می گردد. این سازه آجری نمونه ای از معماری پس از اسلام ، گچبری های منحصر به فرد ، تزئینات داخلی ظریف و تزئینات بیرونی است. گنبد علویان طی سالهای متمادی بازسازی ها و بازسازی های بسیاری را پشت سر گذاشته و آنچه اکنون می بینید در سالهای زندگی خود شاهد بسیاری از حوادث بوده است.

گنبد علویان

اینها تنها بخشی از جاذبه های گردشگری شهر همدان بودند. شما میتوانید از همین امروز برنامه سفر تابستانی خود به همدان را ترتیب دهید و به این شهر سفر کنید. در سایت پایانه ها شما می توانید بلیط اتوبوس همدان را به صورت اینترنتی خرید کنید.