یکی از بخش های زیر بنایی اقتصاد هر جامعه بخش حمل و نقل است که بر توسعه اقتصادی جامعه تاثیر بسیاری دارد. در تقویم 26 آذر ماه روز حمل و نقل نامیده شده است و از 26 تا اول دیماه به هفته حمل ونقل اختصاص دارد. 
تعیین این روز به پیشنهاد وزارت راه و ترابری در سال 1376 صورت گرفته است و هدف از آن آگاه کردن جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل بوده است.

روز حمل و نقل

تاریخچه روز حمل و نقل

در آذر ماه سال 1362، تعداد کشتی‌های منتظر تخلیه در بندرهای ایران به حدود 100 فروند رسیده بود که مشکلات زیادی را برای ترابری ایران به بار آورد. در سال1362 با صدور فرمانی از سوی رهبر انقلاب اسلامی،  امام خمینی (ره)، کامیون‌ها و تریلی‌ های زیادی برای تخلیه بارها اعزام شدند. با این فرمان و اعزام کامیون‌ها مشکل تجمع کالاهای وارداتی و نوبت‌های طولانی تخلیه کشتی‌ ها در بندرهای ایران به مرور تا اندازه‌ای حل شد. 14سال پس از زمان صدور این فرمان، در سال 1376 به پیشنهاد وزارت راه و ترابری روز 26 آذر به عنوان روز حمل و نقل شناخته شد.


به همین مناسبت شما را دعوت به خواندن  پر بازدید ترین پست های مجله پایانه ها در زمینه حمل نقل میکنیم.


آینده حمل ونقل

صنعت حمل و نقل از جمله صنعت هایی است که روز به روز درحال پیشرفت است. در 30 سال آینده، ما شاهد تغییرات بیشتری در تکنولوژی حمل و نقل نسبت به 100 سال گذشته هستیم.

 

 

چرا حمل و نقل عمومی

هرچند استفاده از حمل و نقل عمومی به اندازه سفر با خودروی شخصی لذت بخش نیست، ولی تاثیرات مفیدی داره که باعث برتری اون به سفر با وسیله شخصیه.

 

 

تاریخچه پیدایش سفر های اتوبوسی

آیا تا الان به این فکر کردین که چه کسی فکر ساختن اتوبوس به ذهنش رسیده که به جای حمل یه نفر بتونه چندین نفرو جابجا کنه ؟ پس با پایانه ها همراه بشین.