جاده بیانگر سفر است و خودرو های عمومی و شخصی هم که در جاده ها تردد دارند تایید کننده ی این موضوع هستند. اما همیشه رانندگان خصوصا رانندگان خودرو های شخصی از سفر های جاده ای کلایه دارند. یکی از دلایل این عزیزان بهره نبردن از سفر و جاده ای است که در آن در حال تردد هستند، سفر با خودرو های عمومی و اتوبوس های بین شهری لذت سفر را چند برابر می کند.

حقوق شما برای سفر با اتوبوس

این حق شماست که بدانید در یک سفر، اتوبوس چه مسیری را برای رسیدن به مقصد طی و از چه جاده ها و شهرهایی گذر میکند. معمولا شرکت های حمل و نقل، هنگام صدور بلیط مسیر سفر را به شما اطلاع میدهند. نرخ خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس را هر سال وزارت راه و ترابری از سوی سازمان حمل و نقل پایانه های کشور صادر می کند. بلیط قرار داد فی مابین مسافر و شرکت و یا موسسه مسافربری است که برای جابجایی مسافر از مبدا تا مقصد در خلال یک دوره زمانی مشخص با وسیله نقلیه مشخص است. خواهشمند است برای تمامی سفر های خود اقدام به تهیه بلیط کنید چرا که در صورت وجود آمدن مشکل نا خواسته در طول سفر شرکت مسافربری جوابگوی مسافرین بدون بلیط نخواهد بود. بلیط مسافر ممهور به مهر شرکت مسافربری صادر کننده می باشد و حداقل اطلاعات شامل مبدا، مقصد، تاریخ، ساعت حرکت و مبلغ کرایه است.
برای بچه های کوچک زیر 5 سال که صندلی جدا نمی گیرند خدمات حمل و نقل رایگان است. شرکت های مسافربری ملزم هستند در همان ساعتی که در بلیط شما درج شده وسیله نقلیه مناسبی برای سفر شما آماده کنند ولی در صورت تاخیر بیش از یک ساعت در حرکت وسیله نقلیه عمومی شرکت ملزم به تامین وسیله نقلیه جایگزین و یا استرداد کل مبلغ بلیط در صورت درخواست مسافر است.
در صورت درخواست مسافر از سفر، در هنگام استرداد بلیط ارائه کارت شناسایی منطبق با بلیط الزامی است. فراموش نکنید اگر اتوبوس شما در طول سفر دچار نقص فنی شد و از ادامه سفر بازماند، شرکت حمل و نقل موظف است بدون ایجاد هزینه اضافی و در اسرع وقت، وسیله مناسب را برای انتقال مسافران فراهم کند.
رانندگان اجازه ندارند قبل از رسیدن به مقصد نهایی مسافران را پیاده کنند مگر انکه مسافران خودشان درخواست نمایند. 

شرکت مسافربری را با دقت انتخاب کنید.

ممکن است شما بلیط گران تری بخرید ولی در عوض سفر را در اتوبوسی سپری میکنید که امن تر است، خدمات بیشتری به شما ارائه می شود و صندلی های بهتری دارد. بنابراین شرکت های مسافربری برتر را انتخاب کنید. برای سفر های خود برنامه ریزی کرده و بلیط اتوبوس خود را از دفاتر فروش بلیط سطح شهر شرکت ها خرید  کنید.
البته در حال حاضر بیشتر شرکت های مسافربری کشور، مجهز به فروش بلیط از طریق اینترنت هستند و شما فقط با وقت گذاشتن چند دقیقه ای خود می توانید بلیط اتوبوس خود را در کوتاه ترین زمان، در منزل خود و یا محل کار خود خرید کنید.

سلامت در اتوبوس

رانندگان اتوبوس ها را شرکت های حمل و نقل از میان افرادی که صلاحیت اخلاقی و حرفه ای دارند و آزمون های لازم را گذرانده اند، برمی گزینند. کارکنان اتوبوس در طول سفر موظفند اصول اخلاقی و شئونات اسلامی را رعایت کنند. همچنین در زمان و مکان مناسب برای به جا آوردن نماز توقف کنند. فراموش نکنید رعایت اصول بهداشتی اتوبوس تحت نظارت مسئولان شرکت مسافربری است و شما می توانید اگر شکایتی در این زمینه داشته باشید این شکایت را با این مسئولان در میان بگذارید. پذیرایی از مسافران در داخل اتوبوس و ارائه آب آشامیدنی باید با استفاده از ظروف یکبار مصرف استاندارد باشد.

ایمنی در اتوبوس

اگر طول سفر شما بیش از 8 ساعت است باید حتما یک راننده کمکی در اتوبوس شما حضور داشته باشد، تا در هنگام خستگی و خواب آلودگی راننده اول جایش را با او عوض کند. هیچ راننده ای حق ندارد با سرعت غیر مجاز براند. فراموش نکنید سرنشینان اتوبوس برای حوادث احتمالی بیمه شده اند و اگر خدای نکرده حادثه ای در طول سفر رخ دهد شرکت بیمه گر در حد تعهدات، خسارات وارده به مسافران را جبران  می کند. در وسایل نقلیه عمومی بین شهری که تحت پوشش شرکت های حمل و نقل مسافربری قرار دارند چنانچه با موارد نامطلوب یا شرایط نا مساعدی برخورد نمایید، می توانید شکایات خود را به انجمن صنفی و یا اتحادیه تعاونی های مسافربری منعکس نمایید. بدیهی است که تشکل های صنفی ذی ربط به شکایات مربوطه رسیدگی خواهند نمود. سازمان های استانی واردات کل حمل و نقل و پایانه های استان ها نیز بر عملکرد شرکت ها نظارت و اشراف داشته و در صورت تخلف با متخلفین برخورد خواهند نمود.

ایمنی در اتوبوس

چند کیلو بار مجاز است؟

شما در طول مسافرت با اتوبوس میتوانید 20 کیلو گرم بار را به ازای هر نفر همراه ببرید و اصلا لازم نیست بابت آن هزینه اضافی به شرکت اتوبوس رانی بپردازید و به ازای هر کیلو گرم توشه اضافی 2.5 درصد نرخ پایه بلیط از مسافر دریافت می شود. حمل توشه در داخل اتوبوس ممنوع است. وقتی شما بارو وسایلتان را تحویل می دهید مسئولیت نگهداری آن بر عهده شرکت مسافربری است. مسافران باید درقبال تحویل بارشان به شرکت مسافربری برچسب شماره دار مربوط به بار خود را دریافت کنند.

بار مجاز در سفر