شهر تاریخی یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، پس از گذشت 9 سال از قرار گرفتن پرونده‌ی این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی،  یکشنبه (18 تیر) «شهر تاریخی یزد» به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا در چهل و یکمین اجلاس کمیته میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید.

با یزد، شهر بادگیرها و مساجد بیشتر آشنا شوید

شهر تاریخی یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که همواره به عنوان یکی از درخشان ترین میراث های فرهنگی در دوره های مختلف تاریخی ایران مطرح بوده. یزد یکی از معروف ترین شهرهای کویری ایران است که به چندین دلیل مشهور شده.  گردشگران داخلی و خارجی، سفر به یزد رو به دلیل های گوناگون انتخاب میکنند. بسیاری از ایرانیان و خارجی ها برای بازدید از معماری بومی مناطق کویری، به یزد سفر میکنند. گردشگران، یزد رو به شهر بادگیرها، ترمه، ابریشم بافی، باقلوا و قطاب(شیرینی های محلی) می شناسند. سفر به یزد شما رو با زندگی در شهرهای کویری آشنا میکنه. احتمالا از سیستم آبرسانی زیر زمینی (کاریز یا قنات) که ایرانیان در آن شهرت دارن، شنیدید یا خوانده اید. مخازن آب، یخچال ها، بادگیرها و کبوتر خانه ها، یزد رو به عنوان یک شهر منحصر به فرد برای گردشگران تبدیل کرده.

شهر یزد- دیدنی های شهر یزد- ثبت یزد در یونسکو

مسجد امیر چخماخ

یزد از جمله شهر های کهن ایران است که به دلیل بافت مذهبی آن منبعی غنی از مساجد و هنر معماری اسلامی است، که این ویژگی به یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی آن تبدیل شده. امیر چخماخ میدانی قدیمی در شهر یزد است. مجموعه آن شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمشان به دوره تیموریان می رسد.

شهر یزد- دیدنی های شهر یزد- ثبت یزد در یونسکو

مسجد امیر چخماخ در ضلع جنوبی این میدان قرار گرفته و از حیث زیبایی، وسعت، اهمیت و اعتبار در رتبه ی دوم بعد از مسجد جامع شهر قرار داره که در طول تاریخ با نام های میید، جامع نو و مسجد دهوک شناخته می شود. محراب صحن اصلی از کاشی معرق است، گنبد مسجد  با کاشی سبز رنگ کاشی شده  و پیرامون آن کتیبه ای با خط کوفی قرار داره. در طرف راهروی شمالی که از درب کریاس به صحن وارد می شود، شبکه هایی ظریف از کاشی های معرق در پنجره ها نصب شده. قسمتی از سر در صفحه ایوان کاشیکاری معرق شده است و جرز های آن آجری رنگ می باشد. دور خارجی گنبد و بر کمربند آن عبارت ( السلطان ظل الله) به کوفی بنایی تکرار شده است.

دیدنی های بی مانند شهر یزد بسیار است و همیشه مسافران زیادی به این شهر جذب میشوند.

اگر قصد سفر به شهر یزد را دارید می تونید بلیط اتوبوس خود را از سایت پایانه ها خرید کنید.