گرچه خیلی ها فکر میکنن که سفرهای کاری یکی دو روزه به برنامه ریزی و آمادگی زیادی نیاز داره، اما قطعا اونا افرادی  بی تجربه هستن و هنوز تجربیات کافی در خصوص سفر کاری کسب نکردن.
ما اینجا درخصوص خانم هایی که شاغل هستن و قصد رفتن  به سفر کاری دارن، به چند نکته ی مهم اشاره می کنیم.
حالا اینکه چرا خانم ها را انتخاب کردیم؟ فقط به دلیل اینکه اصولا سفر های کاری و بیرون استانی را آقایون انجام میدن و شاید اگر این مسئولیت به یک خانم محول بشه ندونه باید چیکار کنه، پس اگه ممکنه تو این شرایط قرار بگیرین این متن کمکتون میکنه.

سفر کاری- مقدمات برای سفر کاری- آنچه باید در سفر کاری بدانید-ملزومات سفر کاری

نیازمندی های سفر کاری

 • خرید بلیط

اولین و اصلی ترین لازمه ی سفر کاری خرید بلیط است. اگه مسئولیت آن با خودتونه باید بدونین قراره با چه هزینه ای و با چه وسیله ی نقلیه ای سفر کنین، نکته اینکه اگه مسیر خیلی دور نیست و میخواهین براتون مقرون به صرفه باشه می تونین بلیط اتوبوس بخرین و قطعا برای خرید ش از سامانه هایی که به صورت غیر حضوریه استفاده کنین که وقتتون کمتر گرفته بشه.
نکته ی خیلی مهم اینه که خیلی از سفر های کاری ممکنه دسته جمعی باشه و شما مجبور باشین با همکارتون به سفر برین. در این صورت اگه همکارتون آقا هستن و شما می خواین راحت تر باشین، از صندلی های تک نفره در اتوبوس استفاده کنین که قطعا از هر نظر راحتی بیشتری برای خانم ها داره.

 • تعیین محل اقامت

اگر سفرکاری شما چند روزه است و مسئولیت رزرو مکان و استراحتگاه با شماست، برای اقامت خود بفکر باشین و از این تصمیم که در مقصد در خصوص اجاره مکان یا رزرو هتل اقدام میکنین کاملا بیاین بیرون.
چون به هر دلیل ممکنه شرایط طوری رقم بخوره که نتونین این کارو انجام بدین. رزرو هتل و اقامتگاه رو هم به صورت غیر حضوری انجام بدین.

 • اعلام سفر کاری تون به خانواده و همکاران دیگر

از آنجایی که ممکنه همکاران و خانواده برای روزهای آتی تصمیماتی رو بگیرن که نیاز باشه شما نیز در اون ها شرکت کنین. شما باید هر موقع که از تاریخ سفر کاریتون مطمئن شدین و خواستین بلیط تون رو بخرین، این موضوع را به اطلاع آنها برسونین تا بعدا منجر به کنسل کردن سفر کاری یا قرارهای دیگر نشین.

 • آماده سازی وسایل برای سفر کاری

نکته ی خیلی مهم در خصوص آماده کردن وسایل سفر کاری اینه که شاید بعضا به این عقیده باشن که برای هر سفر کاری هر شخص باید کلیه ی وسایل شخصی خود رو همراه داشته باشه تا در مقصد به مشکلی برنخوره. اما این طرز تفکر مخصوصا در سفرهای یکی دوروزه کاری منطقی نیست.
خیلی از وسایل مورد نیاز شما درمقصد هم موجوده و لازم نیست شما کوله پشتی خودتون رو سنگین کنین.
تنها وسایل شخصی ضروری مانند:

 • شارژر موبایل
 • یک  دفترچه یادداشت و خودکار
 • لپ تاپ و فلش (در صورت نیاز برای جلسه کاری) موبایل
 • سربرگ و مهر شرکت (اگه کار حقوقی میکنین و برای انعقاد قرارداد میرین)
 • شماره تماس و آدرس همکاران در مقصد برای تنظیم ساعت جلسه
 • کارت ملی
 • عابر بانک و مبلغ اندکی وجه نقد

 رو همراه داشته باشید.
از بردن وسائلی که به راحتی و با صرف کمترین هزینه می تونین در مقصد خرید کنین خودداری کنین. اما برخی وسائل هستن که به ظاهر ضروری نیستن اما خیلی کمک کننده اند، پس اونا رو همراه ببرین.
اگه با اتوبوس سفر میکنین، یه نایلون برای کفش هاتون همراهتون باشه تا بتونین در اتوبوس کفشهاتون رو در بیارین وفقط یک جوراب تمیز به پا داشته باشین، این کار مخصوصا برای  کسانی که کفش پاشنه بلند می پوشن بسیار حائز اهمیت است.
اگه از آن افرادی هستين که حتما بايد در روز چای بخورن 1 چای کيسه ای در کيفتون باشه .
اگه شرکت شما دارای نشان خاصیه (منظور همان مدال یا بج سینه) حتما اون نشان رو با خود ببرین و قبل از جلسه ی کاری به مانتو یا مقنعه خود بزنین. این کار از دید مشتری بسیار زیبا و حائز اهمیته.
حتی اگه مطمئن هستین در طول سفر 1 روزه، تماما با مقنعه هستین، حتما یه روسری بسیار سبک به همراه داشته باشین تا بتونین اگر از مقنعه خسته شدین از آن استفاده کنین.
اگه زمان سفر شما طولانیه و ممکنه با زمان صرف غذا تلاقی داشته باشه یک وعده ی بسیار سبک و سالم (میوه، سالاد، سیب زمینی آب پز، ساندویچ سبزیجات) به همراه داشته باشین.
چند برگ دستمال کاغذی و 2 برگ چسب زخم رو در کیف پولتان جا بدین.
اگه لازم میدونین لوازم آرایشی و یا عطر همراه داشته باشین حتما یکی دو قلم از مهمترین ها رو همراه ببرین و از بردن کیف لوازم آرایشی بهداشتی خودداری کنین.

چگونه برای یک سفر کاری آماده شویم-سفر کاری

 •  آماده حرکت شوید

اگه با اتوبوس سفر می کنین،  حتما نیم ساعت قبل از ساعت حرکت به ترمینال مسافربری مربوطه مراجعه کنین و اگه با هواپیما سفر می کنین یه ساعت زودتر در فرودگاه باشین.
قبل از حرکت از منزل یکبار کلیه ی وسایل مورد نیاز که آماده کردین رو کنترل کنین.
اگه با تاکسی تا ترمینال میرین حتما از قبل زمان اومدن تاکسی درب منزل رو هماهنگ کنین تا مطمئن باشین دیر نمیرسین.

 • در مقصد یادتون باشه

اگه میخواین در مقصد هزینه هاتون زیاد نشه به جای تاکسی از مترو استفاده کنین البته نه به قیمت دیر رسیدن به جلسات کاری.
اگه در جلسات کاری اولین باره همکارتون رو می بینین ابتدا خودتون رو کامل معرفی کنین و سعی کنین روال جلسه بسیار صمیمی و دوستانه پیش بره. قبل از جلسه حتما صورت جلسه آماده کنین و در خلال جلسه حتما یادداشت برداری کنین نکات مهم رو علامت گذاری کنین و سعی کنین شنونده ی خوبی باشین.
بعد از جلسه ی کاری باید برگردید به شهرتون . قبل از رفتن به ترمینال یا فرودگاه، اگه سفر کاری تون یک روزه اس و اگر گرسنه هستید از اهالی آن خیابان نشانی رستوران خوبی را بگیرین و برای صرف غذا به آنجا برین.
اگه بلیط برگشت خودتون رو خرید نکردین در حین اینکه در رستوران هستین و غذا میخورین،  به راحتی میتونین با گوشی خودتون به سایت های خرید بلیط اینترنتی اتوبوس مثل سایت پایانه ها برید و یا حتی با نصب نرم افزار همراه سفر پایانه ها به راحتی یه اپلیکیشن موبایل رو گوشیتون نصب کنین و بلیط  سفرتون رو قبل از رسیدن به ترمینال خرید کنین.