اگر قصد سفر در ایران را دارید، می توانید با اتوبوس سفر کنید. بیش از 20 شرکت مسافربری در ایران وجود دارد که روزانه دارای اتوبوس های بیشماری است که در مسیرهای مختلف در حرکتند. سرویسهای اتوبوسی ارائه شده توسط شرکت های مسافربری کل کشور بسیار راحت، مناسب و به صرفه میباشد. رانندگان اتوبوس ها با سرعت های مختلفی در جاده ها در حرکتند، سازمان حمل و نقل   برای به حداقل رساندن تصادفات و خطر های احتمالی سیستمی را تعبیه کرده است که سرعت اتوبوس ها را کنترل و ضبط میکند و اتوبوس ها هنگام رسیدن به پلیس راه می ایستند و هر 100 کیلومتر یکبار گزارش سرعت آنها چک می شود و در صورت بروز خلاف توسط رانندگان، مورد بازخواست  و جریمه قرار می گیرند. یک منبع مفید برای بدست آوردن اطلاعات دقیق سرویس های اتوبوسی در ایران به زبان فارسی وب سایت خرید بلیط اتوبوس پایانه ها  www.payaneha.com است.

همراه با پایانه ها- خرید بلیط اتوبوس- بلیط اتوبوس

شرکت های مسافربری اتوبوسی و انواع آن

بیشتر شرکت های مسافربری در ایران شرکت های معتبری هستند که با عنوان تعاونی  مسافربری شماره X شناخته می شوند.  هم چنین هر تعاونی دارای نام منحصر به فردی نیز میباشد. برای مثال تعاونی شماره یک شرکت مسافربری ایران پیما که بر روی اتوبوس های این شرکت نوشته شده تعاونی شماره یک و یا ایران پیما

در ایران دو نوع اتوبوس برای سفر ارائه می شود.

اتوبوسهای معمولی و سرویس های VIP
اتوبوس های ولوو، اسکانیا،  معمولی یا نرمال هستند. اتوبوس های VIP لوکس تر و دارای صندلی تخت خواب شو و راحت  هستند و قیمت بلیط بیشتری نسبت به سرویس های معمولی دارند.

ترمینال های مسافربری

ترمینال مسافربری معمولا در بخشی از شهر که دسترسی به آن راحت است، واقع است. بعضی از شهرها بیشتر از یک ترمینال مسافربری دارند. بهتر است قبل از رفتن به ترمینال از مسئول هتل در مورد محل ترمینال سوال بپرسید تا شما را راهنمایی کند.  
دفتر های تعاونی های مسافربری ، رستوران، کافی شاپ و فروشگاه های فروش صنایع دستی هر شهر در ترمینال مستقر است. در ترمینالهای بزرگتر ایستگاه پلیس و حتی هتل نیز وجود دارد.

رزرو بلیط

اگر قصد سفر دارید می توانید بلیط خود را به صورت مستقیم با رفتن به ترمینال و دفتر شرکت مسافربری مورد نظر خود خرید کنید. راه ساده تر خرید بلیط به صورت اینترنتی از وبسایت خرید بلیط اتوبوس پایانه ها است.  شهر های شلوغ مانند اصفهان، تهران ، شیراز و مشهد در هر ساعت سرویس دارند و برای مسیر های کم تردد، روزانه یک یا دو سرویس موجود است. پس بهتر است بلیط خود را چند روز قبل از حرکت خرید کنید.
باعث افتخار پایانه ها است که سایت معتبر گردشگری  lonelyplanet در مقاله خود اقدام به معرفی سیستم فروش اینترنتی بلیط اتوبوس در ایران کرده و وب سایت پایانه ها را بعنوان مرجعی معتبر معرفی کرده است.

پایانه ها سفر خوشی را برای شما آرزومند است.