ترمینال امام رضا

 

از آنجایی‌که شهر مشهد یکی از قطب‌های مذهبی و اقتصادی ایران شناخته می‌شود و حرم مطهر امام رضا (ع) در آن جای گرفته است؛ روزانه پذیرای حجم بسیاری از مسافران ایرانی و غیرایرانی می‌باشد. بدین خاطر بزرگ‌ترین ترمینال مسافربری کشور و سومین پایانه بزرگ اتوبوس جهان به نام امام رضا در شهر مشهد ساخته شده است. ترمینال مشهد با نام پایانه مسافربری امام رضا (ع) در بزرگراه شهید کلانتری، میدان انقلاب اسلامی قرار دارد. از سوی دیگر این ترمینال در انتهای خیابان امام رضا قرار گرفته که امتداد آن مستقیما به حرم مطهر می‌رسد. در ترمینال امام رضا مشهد شرکت‌های مسافربری و تعاونی‌های مختلف و معتبری مشغول به فعالیت هستند و این پایانه در هر روز با داشتن 2 هزار دستگاه اتوبوس، حدود 80 هزار مسافر را جابه‌جا می‌کند. این پایانه به امکانات و خدمات رفاهی بسیاری از جمله رستوران، فضای ورزشی، کافی‌شاپ، شهربازی، پارکینگ، جایگاه‌های سوخت، کلانتری، گیت های ورودی و خروجی، فروشگاه، آتش‌نشانی، مسجد، سرویس‌های بهداشتی و... جهت خدمت‌رسانی به مسافران تجهیز شده است.

باتوجه‌به گستردگی شهر مشهد و داشتن وسایل نقلیه بسیار، روش تردد در آن با کمی پیچیدگی همراه است. در مشهد نحوه دسترسی از پایانه امام رضا تا حرم با سرویس‌های حمل و نقل مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از روش‌های آن واحدهای اتوبوس‌رانی درون شهری و اتوبوس‌های تندرو است.

فاصله پایانه امام رضا تا حرم حدود 8 کیلومتر است که به طور میانگین بسته به نوع ناوگان شما و در نظر داشتن ترافیک متفاوت می باشد.

رفت‌وآمد از پایانه امام رضا تا نزدیکی حرم با اتوبوس‌های درون‌شهری به‌واسطه خطوط 83 - 84 انجام می‌شود. به عبارتی این خطوط واحدهای اتوبوسرانی هر کدام به صورت چرخشی در مسیرهای متفاوت از پایانه امام رضا حرکت دارند و در نهایت به همان پایانه برمی‌گردند.

خطوط اتوبوس‌های درون‌شهری مشهد

خط 83

میدان انقلاب اسلامی، خیابان امام خمینی، خیابان شهید تولایی، خیابان آخوند خراسانی، میدان بیت‌المقدس، میدان راه‌آهن، چهارراه آیت‌الله بهجت، حرم مطهر، میدان 17 شهریور، چهارراه کوشش، چهارراه فدائیان اسلام، بلوار وحدت، خیابان شهید موسوی و تقاطع گمنام

خط 84

چهارراه شهید اندرزگو، میدان انقلاب اسلامی، چهارراه فدائیان، خیابان 17 شهریور، خیابان آخوند خراسانی، بلوار وحدت، میدان بیت‌المقدس، تقاطع گمنام، خیابان شهید موسوی و چهارراه امام خمینی

خطوط اتوبوس‌های BRT مشهد

اتوبوس brt

در کنار اتوبوس‌های معمولی درون‌شهری، اتوبوس‌های تندرو خطوط 800-1/800 از پایانه امام رضا به سمت حرم سرویس‌دهی دارند که شما را با سرعت بالایی در مسیری جداگانه، بدون مواجه شدن با ترافیک به مقصد می‌رسانند.

خط 800

از محدوده ترمینال مسافربری امام رضا به سمت پایانه طبرسی حرکت دارد و از چهارراه مفتح، خیابان ۱۵ خرداد و حرم مطهر می‌گذرد.

خط 800/1

از پایانه امام رضا به سمت میدان بیت‌المقدس حرکت دارد و در طول مسیر از چهارراه دانش، میدان ۱۵ خرداد و میدان بیت‌المقدس که در نزدیکی حرم قرار دارد عبور می‌کند.

گفتنی است؛ ایستگاه پایانه امام رضا در همان محدوده ترمینال به سمت بزرگراه شهید سلیمانی و ایستگاه حرم مطهر امام رضا در محدوده خیابان طبرسی دوم، خیابان آستانه پرست و خیابان شیرازی سوم واقع شده است.

ایستگاه حرم از نظر موقعیت جغرافیایی به مراکز مختلفی مانند رستوران لیالی لبنان، پاساژ فردوسی، صحن غدیر، گنبد طلا و حرم امام رضا نزدیک است.

شما همچنین می‌توانید برای دسترسی آسان‌تر به اتوبوس‌های بی‌آرتی، مطلع شدن از وضعیت ترافیک و مسیریابی تاکسی و مترو از اپلیکیشن شهر من مربوط به شهرداری مشهد استفاده کنید.

خرید بلیط اتوبوس از ترمینال امام رضا مشهد

کلان‌شهر مشهد با داشتن راه‌های حمل و نقل مختلف به مسافران و همشهریان خود کمک کرده است تا باتوجه‌ به شرایطشان گزینه‌های بسیاری برای رفتن به بارگاه مطهر امام رضا (ع) داشته باشند. در اینجا به نحوه سفر در مشهد با سرویس‌های اتوبوس درون‌شهری و اتوبوس‌های تندرو پرداختیم و شما را با خطوط حرکتی آن‌ها از پایانه امام رضا تا حرم مطهر آشنا کردیم. شایان‌ذکر است؛ شما می‌توانید از طریق سایت پایانه‌ها بدون نیاز به مراجعه به ترمینال امام رضا، بلیط اتوبوس به سرتاسر کشور از جمله بلیط اتوبوس مشهد به تهران و بلیط اتوبوس مشهد به قم را به صورت اینترنتی خریداری نمایید.