در ادامه مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با چند نمونه از بهترین مکان‌هایی که در این فصل می‌توانید به آن راهی شوید آشنا کنیم.

دریاچه توشن

دریاچه توشن

در جنوب شهر گرگان دهستانی که به آن انجیر آب می‌گویند واقع شده است. برای سفر به این طبیعت بکر بایستی حدوداً ۱۰ کیلومتر را در خارج از شهر گرگان‌‌ طی کنید و در نهایت به سد زیبای توشن می‌رسید که چشم‌های شما را به خود مجذوب می‌کند. سراسر این سد را درختان بلندقامت و تپه‌های سبزپوشی که در پاییز به رنگ زرد و نارنجی در می‌آید فراگرفته است که انعکاس آنها در آب سد، جذابیت این منطقه را چندبرابر می‌کند، به‌طوری‌که زیبایی محصورکننده آن روح شما را لمس خواهد کرد.

دهکده مازیچال

دهکده مازیچال

در میان‌دشت ابرهای کلاردشت با روستایی به نام مازیچال روبه‌رو می‌شویم. این دهکده در ۱۷ کیلومتری ارتفاعات کلاردشت قرار گرفته است و با طبیعت بکر خود منظره دیدنی دارد. در این منطقه از سویی لباس تند آتشین درختان بسیاری که‌برگ‌های خود را رقصان بر زمین می‌اندازند و در سوی دیگر باران‌های که با بارش خود سراسر دهکده را با ابر می‌پوشاند، پاییز مازیچال را بسیار دلپذیر کرده است. با سفر به این روستا در فصل عاشقانه پاییز، نقش رنگارنگ درختان و دریای ابرها تصویر زیبایی را پیش چشمان شما نمایان می‌کند.

روستای برگ جهان

روستای برگ جهان

پایتخت نشین‌ها اگر به دنبال منطقه‌ای بکر در فصل پاییز هستند که فاصله کمی با تهران داشته باشد روستای برگ جهان پیشنهاد خوبی برای آنها است. این روستا در شمال شرق لواسان کوچک و دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز قرار دارد. در برگ جهان تصویر درختان انبوه رنگارنگ به همراه برگ های خشک شده که سنگ فرش ها را پوشانده است پاییز این دهکده را متفاوت می کند. آب و هوای این منطقه در تابستان و بهار خنک و زمستان و پاییز سرد می‌باشد. در این روستا همچنین رودخانه‌ای که سرچشمه آن کوه‌های اطراف برگ جهان بوده جریان دارد که به زیبایی آن در پاییز می افزاید.

جنگل عباس‌آباد

جنگل عباس آباد

یکی از زیباترین جاده‌های پاییزی، جنگل عباس‌آباد شهرستان بهشهر استان مازندران است. زمانی که به حرکت در این مسیر می‌پردازید، چشم‌انداز درختان رنگین سر به فلک کشیده، مسیر پرپیچ‌وخم و هوای دلپذیر آن شما را به وجد می‌آورد. پس از طی‌کردن چندکیلومتری در این جاده به دریاچه زیبایی می‌رسید که سازه‌ای تاریخی مربوط به دوران قاجار در مرکز آن ساخته شده است. شما همچنین در آنجا می‌توانید سوار قایق‌های دریاچه عباس‌آباد شوید و با حرکت بر روی دریاچه از جلوه‌ی تماشایی پاییز دیدن کنید و جانی تازه به روح خود ببخشید.

روستای دشتک

روستای دشتگ

روستای دشتک از دیگر مناطق بکر پاییزی است که در این فصل می‌توانید به آن سفر کنید این روستا در میان کوه‌های شهرستان مرودشت استان فارس وجود دارد و علت نامیدن آن به دشتک، قرارگیری آن در میان‌دشت کوچکی است. آنچه که منجر به محبوبیت این روستا در فصل پاییز شده است، ترکیب صدای دلنواز چشمه‌های جاری در میان روستا، درختان زرد و نارنجی و زمین پوشیده شده از برگ‌های پاییزی می‌باشد. خانه‌های دهکده دشتک به دلیل کوهستانی بودن منطقه به‌صورت پلکانی ساخته شده‌اند و روستاییان آن باتوجه‌ به شرایط آب‌وهوایی به دامپروری، دامداری، تولید عسل، قالی‌بافی و نمدمالی و...  مشغول هستند.

نتیجه‌گیری

ازآنجایی‌که کشور زیبای ایران از جمله معدود کشورهای چهارفصل می‌باشد و هر فصل آن زیبایی خاص خود را دارد. در این مقاله سعی داشتیم به مطالعه بر روی چند منطقه کم‌نظیر در پادشاه فصل‌ها پاییز بپردازیم. چنانچه قصد سفر در فصل زیبای پاییز را دارید می توانید بلیط اتوبوس سفر خود را در سایت پایانه ها خریداری کنید.