این شهر با داشتن آب‌وهوای دلپذیر، قدمت تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بسیار، توانسته به یکی از شهرهای پرمخاطب در ایران شناخته شود و محبوبیت بسیاری در میان گردشگران پیدا کند. شما همچنین می‌توانید برای سفر به شهر پارس‌آباد، بلیط اتوبوس خود را از مبدأ تهران در سایت پایانه ها خریداری فرمایید. در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد بپردازیم.

قلعه اولتان

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

از جمله جاذبه های گردشگری شهر پارس‌آباد، دژی کهن در شمال استان اردبیل به نام قلعه اولتان می باشد. این دژ در زمان اشکانیان ساخته شده است و نام آن را به دلیل نزدیکی با روستای اولتان به همان اسم انتخاب کرده‌اند. پس از کاوشگری‌هایی که در قلعه اولتان به انجام رسید. کارشناسان دریافتند، این مکان در واقع دژی نظامی در دوران کهن بوده است چرا که در آن خندق‌هایی جهت محافظت وجود دارد. از دیگر جاذبه‌های این قلعه، تپه‌هایی در حکم واحدهای ساختمانی می باشد که به‌مرور به دلیل قرارگیری قلعه اولتان در مجاورت رود ارس تخریب شده به همین خاطر، مقادیر بسیاری از این دژ به‌خاطر مدفون شدن در زیر خاک، ناشناخته مانده است.

ساحل ارس

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

در ۳۵ کیلومتری جلفا، ساحل زیبای ارس مابین دو کشور ایران و عراق قرار گرفته است. این ساحل، زیستگاه بسیاری از آبزیان و غازهای پیشانی‌سفید می‌باشد. همچنین با داشتن آب‌وهوای مساعد و قرارگرفتن در جاده تجاری ابریشم، از نظر کشاورزی و بازرگانی اهمیت بسزایی دارد و دومین ژئوپارک ایران شناخته می‌شود که می‌توان آن را نمایانگر ترکیبی از شگفتی‌های تاریخی و طبیعی ایران دانست. تصویر ساحل شناور و طبیعت بکر ساحل ارس با آسمان آبی منجر به جذب گردشگران بسیاری برای سفر به این منطقه رؤیایی شده است.

تالاب توپراق

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

تالاب توپراق یکی دیگر از تماشایی‌ترین جلوه‌های طبیعت، در شهرستان پارس‌آباد است. چشم‌انداز زمین سبزپوش، درختان بلندقامت، پرندگان مهاجر، آب‌وهوای مطلوب و تالاب نادر آن، منجر به تبدیل این مکان به یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر زیبای پارس‌آباد شده است. در این تالاب همچنین به دلیل مهیا بودن آب‌وهوای مناسب گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی یافت می‌شود. لازم به ذکر است مسافران می‌توانند با سفر به تالاب توپراق، برای اسکان به اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل‌های اطراف این مکان سر بزنند.

 

دشت مغان

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

در جنوب رود ارس و غرب دریای خزر، از جمله جلگه‌های زیبای ایران به نام دشت مغان در شهر پارس‌آباد ایجاد شده است. در واقع بخشی از این دشت سرسبز و پهناور در جمهوری آذربایجان و ادامه آن در شمال استان اردبیل شهرهای، پارس‌آباد، بین سوار و گرمی وجود دارد. شما با ورود به دشت مغان در طبیعت زیبایی قدم خواهید گذاشت که سراسر آن را دشت‌های سرسبز با گل‌های رنگارنگ، تپه ها و کوه‌های عظیم پوشانده است. با سفر به جلگه مغان یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری پارس‌آباد را در خاطر خود ثبت خواهید کرد.

تپه نادری

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

از مکان‌های تاریخی و باستانی شهر پارس‌آباد، تپه نادری در جنوب غربی اصلاندوز اردبیل است. ارتفاع این تپه به ٣٠ متر می‌رسد و از نظر استراتژی و نظامی دارای اهمیت می‌باشد. سرگذشت این تپه تاریخی به دوران افشاریه برمی‌گردد. در واقع نادرشاه افشار به سربازان دربار دستور داده به جمع‌آوری خاک، در دامن لباس‌های خود بپردازند تا تپه‌ای بلند برای سخنرانی جهت برکناری شاه‌طهماسب فراهم کنند. به‌مرور، این مکان باستانی به یکی از جاذبه‌های گردشگری و آثار پرقدمت برای بازدید مسافران در شهر پارس‌آباد تبدیل شد.

برج سنگی قارلوجا

جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد، برج سنگی قارلوجا در نزدیکی رود ارس است. نام این برج برگرفته از روستای قارلوجا می باشد. این سازه هشت ضلعی به دوران هفتم و هشتم قمری برمی‌گردد و در دوران صفوی به مرمت و بازسازی رسیده است. پس از بررسی مورخان بر روی این برج مشخص شد که در این بنا یکی از بزرگان ایلخانان را به خاک سپرده اند. در حال حاضر تنها 5 متر از برج قارلوجا برجای‌مانده است که گردشگران با سفر به شهر پارس‌آباد می‌توانند از آن دیدن کنند.

کلام آخر

در این مقاله باهم سری به جاذبه‌های گردشگری شهر پارس‌آباد اردبیل زدیم و با طبیعت بکر و آثار تاریخی این شهر آشنا شدیم. به‌خاطر داشته باشید شما می‌توانید با صرف کمترین زمان و به‌آسانی بلیط تهران به پارس‌آباد را در سایت پایانه ها خریداری کنید.