عاشقان امام حسین سالیانه با نزدیک‌شدن به ایام اربعین قلب‌هایشان برای زیارت حرم مطهر حسین بن علی به تپش درمی‌آید و شور زیارت سراسر وجود آن‌ها را فرامی‌گیرد. این اشتیاق آن‌ها به ایثار و فداکاری امام حسین و خاندان او در هزاران سال پیش برمی‌گردد که با نیت پاک و خالصانه برای هدایت مردم، جان خود را به خطر انداختند و رنج و سختی بسیاری تحمل کردند. اگر قصد زیارت به حرم مقدس امام حسین (ع) دارید بایستی خود را پیش از سفر برای پیاده‌روی اربعین آماده کنید.

در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را با آمادگی های موردنیاز برای سفر به کربلا آشنا کنیم.

پیاده روی زائران کربلا

آمادگی‌های موردنیاز پیاده‌روی اربعین

1) ثبت نام در سامانه سماح

در مرحله اول افراد دارای شرایط لازم، بایستی به سامانهٔ حج و زیارت سماح samah.haj.ir وارد شوند و به ثبت‌نام در آن بپردازند. لازم به ذکر است ثبت‌نام در سامانه سماح دارای مدت‌زمان مشخصی می باشد و پس از آن امکان‌پذیر نیست.

2)خرید بلیط اتوبوس

شما میتوانید بلیط سفر خود را به صورت اینترنتی از سایت پایانه ها تهیه کنید. برای خرید بلیط اتوبوس اربعین در سایت پایانه ها کافیست مبدا و مقصد مورد نظرتان را وارد کنید و برای تاریخ مورد نظرتان بلیط بخرید.

3) داشتن دینار عراقی یا دلار

یکی دیگر از اقدامات الزامی برای آمادگی در پیاده‌روی اربعین، تهیه دینار عراقی یا دلار از صرافی‌ها می‌باشد. در واقع برای جلوگیری از مواجه‌شدن با گران‌فروشی، حتماً پول خود را به دلار یا دینار عراقی تبدیل کنید.

4) تهیه وسایل شخصی و موردنیاز

هر زمانی که کوله‌بار خود را برای سفر به کربلا آماده می‌کنید، حتماً وسایلی مانند: باندپیچ، چسب‌زخم، ضدآفتاب، کرم مرطوب‌کننده، پاوربانک، خوراکی‌های خشک، دستمال‌کاغذی و مرطوب، اسپری خوشبوکننده بدن، ماسک، الکل ضدعفونی‌کننده، ظرف، کیسه فریزی، پماد سوختگی، داروهای ضروری، دمپایی، مهر و تسبیح و نقشهٔ عراق را در کوله‌پشتی خود بگذارید چرا که در طول پیاده روی اربعین به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد.

5) پوشیدن کفش راحتی یا دمپایی

ازآنجایی‌که باید مسافت زیادی را برای رسیدن به مقصد خود طی کنید، حتماً از کفش‌های استاندارد یا دمپایی استفاده کنید. چرا که به دلیل گرما و پیاده‌روی طولانی‌مدت امکان دارد پاهای شما تاول بزند. پس بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات شما برای آمادگی در پیاده‌روی اربعین، انتخاب کفش یا دمپایی مناسب است.

6) انتخاب لباس مناسب

باتوجه‌به گرمای طاقت‌فرسا و مسیر طولانی، حتماً لباس نخی و راحتی بپوشید همچنین خانم‌ها می‌توانند چادرهای ملی یا لبنانی بر سر کنند که به حرکت بهتر آن‌ها و حمل کوله کمک خواهد کرد.

سفر به کربلا

7) تهیه کوله‌پشتی

در زمان پیاده‌روی اربعین حتماً باید کوله پشتی سبک و راحتی، برای حمل بار خود به همراه داشته باشید؛ بنابراین وسایل خود را داخل کوله‌پشتی قرار دهید. حتماً توجه کنید تنها وسایل ضروری را در کوله خود حمل کنید چراکه سنگینی بار، شما را در طول مسیر خسته خواهد کرد.

8) همراه‌داشتن سیم کارت عراقی و تلفن موبایل

برای تماس های تلفنی در کربلا بایستی سیم کارت عراقی تهیه کنید. داشتن تلفن همراه به شما کمک می کند که اگر شما در مسیر گم شدید با نصب برنامه پین شو در موبایل خود بدون نیاز به اینترنت مسیر خود را پیدا کنید. همچنین بتوانید با شماره 123 ستاد گمشدگان اربعین تماس بگیرید. یادتان نرود حتماً پاوربانک همراه خود داشته باشید که در صورت تمام‌شدن شارژ از آن استفاده کنید.

9) توجه به توصیه‌های امنیتی برای پیاده‌روی در اربعین

در هنگام پیاده‌روی حتماً به همراه کاروان خود یا از مسیر مرسوم نجف به کربلا حرکت کنید و در مسیر به‌هیچ‌عنوان چه با افراد ایرانی چه غیرایرانی بحث سیاسی و مذهبی نکنید.

10) آگاهی از مسیر حرکت

بهتر است پیش از سفر به‌سوی کربلا با مسیر پیاده‌روی اربعین آشنا شوید. در واقع مسیر حرکت شما از درب باب الساعه، حرم مطهر امام علی (ع) شروع می شود. پس از آن در خیابان امام جعفر صادق و سرانجام در بزرگراه کربلا ادامه می یابد. یکی از نشانه‌های که بسیار به شما در مسیر کمک می‌کند، عمودها می‌باشد. که در تمام راه با آن‌ها مواجه می‌شوید. به‌عبارت‌دیگر از ابتدا تا انتهای نجف 182 عمود قرار گرفته است. سپس از انتهای شهر نجف تا پایان راه، هر 50 متر یک‌بار عمود وجود دارد که آخرین عمود به شماره 1452 است و شما را به درب ورودی کربلا می‌رساند.

11) فراموش‌نکردن سلامتی خود

ازآنجایی‌که امسال اربعین حسینی در یکی از فصول گرم سال است. توجه داشتن به نکایت ایمنی برای سلامتی شما بسیار مهم می باشد؛ بنابراین برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی و عرق‌سوز شدن در کوله‌پشتی خود حتماً کرم ضدآفتاب، تالک و پماد سوختگی همراه داشته باشید. در مسیر مداوم آب بنوشید. همچنین می‌توانید در کنار آب، نوشیدنی سکنجبین و تخم شربتی آماده کنید که برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که هر بار بعد از یک ساعت پیاده‌روی حدوداً 20 دقیقه به استراحت بپردازید.

12)درنظرگرفتن حضور کودکان

زئران کربلا

شاید تصور حضور کودکان در پیاده‌روی اربعین غیرممکن به نظر برسد. درصورتی‌که با آماده‌سازی اقداماتی از جمله، تهیه کالسکه، وسایل بازی کودکان، محتواهای تصویری، خوراکی‌های مناسب و همچنین همراه شدن با کاروان‌های که کودکان در آن حضور دارند می‌توانید با کمترین دردسر آن‌ها را با خود همراه کنید. مسئله‌ای که پیش از حرکت در صورت حضور کودکانتان نباید فراموش کنید، یادداشت‌کردن شماره تماس و مشخصات ضروری بر روی کاغذی است که پس از آن بایستی بر گردن آن ها آویز کنید.

 

جمع‌بندی:

در این مقاله شما را با آمادگی‌های مورد نیاز برای داشتن صلاحیت لازم در سفر به کربلا آشنا نمودیم. اکنون شما با آرامش بیشتری برای پیاده‌روی به سمت حرم مطهر امام حسین راهی می‌شوید.