شهر اردبیل زادگاه سلسله صفویان بوده و با قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم از تاریخ پر اهمیتی برخوردار بوده است.  جاهای دیدنی اردبیل به دلیل تنوع و گستردگی فراوانی که دارد به خوبی توانسته است پاسخگوی سلیقه تمام گردشگران داخلی و خارجی باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را به صورت مختصر با جاهای دیدنی شهر اردبیل آشنا کنم. 

 دریاچه شورابیل

 از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و همچنین جاهای تفریحی اردبیل دریاچه شورابیل است؛ این دریاچه علاوه بر طبیعت بسیارزیبایی که در فصل بهار و تابستان دارد دارای امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی مانند قایق‌سواری، زیپ لاین، پیست کارتینگ، دوچرخه‌های قابل اجاره، ماشین برقی مخصوص کودکان، آلاچیق و چند کافی‌شاپ و رستوران نیز هست. 
آب این دریاچه از چشمه های زیرزمینی تامین می‌شود که در تماس با سنگ‌های نمک آب آن شور شده است. 

جاذبه های دیدنی اردبیل

شهر یری

شهر یئری به محوطه‌ای باستانی در نزدیکی مشکین شهر گفته می شود که از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت این شهر با 400 هکتار مساحت به 1450 سال پیش از میلاد می‌رسد و بیش از 300 سنگ‌افراشت با ارتفاع‌های مختلف در این شهر وجود دارد که به‌شکل‌های انسانی بدون دهان ساخته شده‌اند. 

جاذبه های دیدنی اردبیل

 جاده اسالم به خلخال

به جرات میتوان گفت که جاده اسالم به خلخال یکی از رویایی ترین و منحصربفردترین جاده های کشور است که استان گیلان را به اردبیل وصل می‌کند. ‌ تجربه بازدید از این جاذبه دیدنی به قدری لذتبخش است که خود به تنهایی میتواند دلیل سفر به اردبیل باشد.  

جاذبه های دیدنی اردبیل

کاروانسرای سنگی صائین

به دلیل قرار گرفتن شهر اردبیل در مسیر جاده ابریشم کاروانسراهای زیادی در آن ساخته شده است. 
یکی از مشهورترین کاروانسراهای قدیمی، کاروانسری سنگی صائین است که به آن کاروانسرا عباسی نیز گفته می‌شود. قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه برمیگردد که یکی از جاهای دیدنی اردبیل است. این کاروانسرا در 15 کیلومتری جاده سراب قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. 

جاذبه های دیدنی اردبیل

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی 

معماری این بنا همانند معماری عصر رنسانس است و هنر خالص شرقی را با کاشی‌کاری، طرح‌ها، قاب، پنجره‌ها، مقرنس‌کاری‌ها و آجرکاری‌ها به‌خوبی نشان می‌دهد. این مجموعه تاریخی که آرامگاه شاه اسماعیل یکم و چندی از سران صفویه است و از نظر معماری اسلامی دارای اهمیت بسیاری است. 
موزه چینی‌خانه، با حدود چهار قرن قدمت، در بخش شرقی رواق اصلی مجموعه‌ شیخ صفی‌الدیل اردبیلی، قرار دارد و طراح آن شیخ بهایی از مشاهیر و دانشمندان دوره حکومت صفویان است.

جاذبه های دیدنی اردبیل

چشمه های سرعین

چشمه های آبگرم سرعین از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های طبیعی اردبیل است. آوازه چشمه های آب گرم و سرد سرعین تا آن سوی مرزها نیز رفته است و شهرت جهانی دارد. علاوه بر این جاذبه های تاریخی بسیاری از جمله تپه باستانی آناهیتا، دهکده باستانی ویند کلخوران، روستای آتشگاه و … نیز در این شهر زیبا قرار دارد. 

جاذبه های دیدنی اردبیل

در این مطلب به معرفی تنها تعدادی از جاذبه های زیبای اردبیل پرداختیم. شما میتوانید بلیط اتوبوس سفر خود به اردبیل را در سایت پایانه ها بخرید و در ترمینال اردبیل پیاده شوید.