مسجد جامع سمنان

این‌ مسجد در قرن‌ اول‌ هجری‌ روی‌ خرابه‌های‌ یك‌ آتشكده‌ بنا شده ‌است‌. در حال‌ حاضر در این‌ بنا آثاری‌ از دوره‌ مغول‌ و تیموری‌ دیده‌ می‌شود. ایوان‌ آجری‌ بلند آن‌ در قسمت‌ غربی‌ صحن‌، در زمان ‌سلطنت‌ شاهرخ‌ تیموری‌ و به‌ همت‌ وزیر خواجه‌ شمس‌ الدین‌ علی‌ بالیجه‌ سمنانی‌ و گنبد آن‌ بوسیله‌ خواجه ‌ابوسعید در عهد سلطنت‌ سلطان‌ سنجر احداث‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ فوقانی‌ ایوان‌ و بر سه‌ بدنه‌ آن‌، كتیبه‌ای‌ از كاشی‌ وجود دارد.
در پائین‌ این‌ كتیبه‌ چند لوحه‌ سنگی‌ بزرگ‌ دیده‌ می‌شود. مهم‌ترین‌ آنها دو لوح‌ مشتمل‌ بر فرمان های‌ پادشاه‌ صفوی‌ است‌ كه‌ برای‌ اطلاع‌ مردم‌ سمنان در ایوان‌ نصب‌ شده‌است‌. شبستان‌ جنوبی‌ مسجد مشتمل‌ بر 166 ستون‌ مدور در وسط‌ و هشت‌ و نیم‌ ستون‌ در طرف‌ دیوار شرقی‌ است‌ كه‌ پایه‌های‌ 27 تاق‌ شبستان‌ را تشكیل‌ می‌دهد. این‌ شبستان‌ در زمان‌ ارغون‌ خان‌ و به‌ همت‌ وزیرش‌ شیخ‌علاءالدوله‌ سمنانی‌ احداث‌ شده‌ و در عهد سلطنت‌ فتحعلی‌شاه‌ قاجار توسط‌ ذوالفقار سمنانی‌ تعمیر شده‌ است‌.
در گوشه‌ شمال‌ شرقی‌ شبستان‌، منار سلجوقی‌ قرار دارد. ارتفاع‌ كنونی‌ منار از سطح‌ قاعده‌ 20.31 متر و از روی‌ بام‌ 75.25 متر و محیط‌ آن‌ 5.5 متر است‌. در بالای‌ تزئینات‌ آجری‌ زیبای‌ منار كتیبه‌ای‌ به‌ خط‌ كوفی‌ وجود دارد كه‌ نام‌ ابوحرب‌ بختیار و تاریخ‌بنای‌ منار بر آن‌ نقش‌ بسته‌ است‌. تاج‌ یا كلاهك‌ منار كه‌ بصورت‌ هشت‌ ضلعی‌ است‌، مقرنس‌های‌ آجری‌ با پشت‌بغل‌های‌ كوچك‌ كاشی‌كاری‌ شده‌ به‌ رنگ‌ فیروزه‌ای‌ دارد، در اطراف‌ مأذنه‌ منار، نرده‌های‌ مشبك‌ چوبین‌ زیبایی‌ به‌رنگ‌ سبز نصب‌ شده ‌است‌.
مسجد جامع سمنان-خرید بلیط اتوبوس- خرید اینترنتی بلیط اتوبوس-پایانه- بلیط اتوبوس-

جنگل ابر – شاهرود

جنگل زیبا و خوش آب و هوای «ابر» در 455 کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگل های بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگل های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود.
ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع  از ویژگی های این جنگل است.
جنگل ابر شاهرود-خرید بلیط اتوبوس- خرید اینترنتی بلیط اتوبوس-پایانه- بلیط اتوبوس-

آبگرم  – مهدی‌شهر

چشمه های آبگرم در 21 کیلومتری شمال غرب سمنان و 188 کیلومتری غرب شهرستان مهدیشهر قرار دارند. مردم از گذشته برای استفاده های درمانی و تفریحی به این چشمه ها می آمده اند و برای استفاده های درمانی استخرهایی از گذشته با عمق و ظرفیت کم در محل چشمه ها ساخته شده است.
آبگرم مهدی شهر-خرید بلیط اتوبوس- خرید اینترنتی بلیط اتوبوس-پایانه- بلیط اتوبوس-

پیغمبران

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زیارتی و سیاحتی «پیغمبران» قرار دارد، مقبره پیغمبران در قله کوهی به همین نام در 21 کیلومتری جاده اصلی تهران – مشهد در نزدیکی سمنان واقع شده است.
بر اساس اطلاعات موجود در این مقبره «سام» و «لام» از فرزندان نوح پیغمبر مدفون هستند و آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری منطقه، جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمیل می کند.
پیغمبران-خرید بلیط اتوبوس- خرید اینترنتی بلیط اتوبوس-پایانه- بلیط اتوبوس-

شهر بسطام – شاهرود

شهر بسطام زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ «بایزید بسطامی» دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است که در 6 کیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد.
وجود آرامگاه بایزید بسطامی، آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی، موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از کشورهای مسلمان همسایه مانند پاکستان و کشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن کنند.
شهر بسطام-خرید بلیط اتوبوس- خرید اینترنتی بلیط اتوبوس-پایانه- بلیط اتوبوس-