از آنجایی که استان کرمان در جنوب شرقی کشور واقع شده است و بخش زیادی از آن دارای آب و هوای گرم و خشک کویری است، آغاز بهار و تعطیلات نوروز بهترین زمان برای سفر به این استان وسیع و خاص است. البته با توجه به وسعت این استان، تنوع آب و هوایی قابل توجهی هم دارد و در قسمت‌هایی از نواحی کوهستانی شاهد آب و هوای معتدل و سردسیری و در مناطقی از جنوب استان شاهد آب و هوای گرم و مرطوب نیمه استوایی هستیم.

 

بلیط کرمان

شهر کرمان به عنوان مرکز استان، جاذبه‌های گردشگری متعدد و بی‌نظیری در خود جای داده است که درکنار امکانات رفاهی و تفریحی این شهر، قطعا سفر خاطره‌انگیز و لذت‌بخشی را در این شهر تجربه خواهید کرد. مردم مهمان‌نواز و خونگرم کرمانی همواره با تمام وجود و با مهربانی از مهمانان نوروزی استقبال می‌کنند و امکانات شهری مناسبی نیز در اختیار مسافران این شهر زیبا قرار می‌دهند.

جاذبه های دیدنی شهر کرمان

در شهر کرمان قطعا اولین جایی که برای بازدید به شما پیشنهاد می‌شود مجموعه گنجعلی خان خواهد بود. این مجموعه که مربوط به دوره صفوی است؛ شامل میدان، بازار، مسجد، کاروانسرا، آب انبار، حمام و... است که به عنوان زیرساخت‌های شهری و به جهت گسترش شهر کرمان در آن روزگار بنا شده‌اند.

بازار گنجعلی خان با معماری سنتی و طاق نماهای آجری زیبا به سبکی شبیه بازار اصفهان بنا شده است و به عنوان بخشی از بازار مرکزی شهر کرمان، محلی برای خرید سوغات و صنایع دستی به شمار می‌رود.

مسجد گنجعلی‌خان در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی‌خان واقع شده است. بنای مسجد، کوچک و شامل یک شبستان و ایوان ورودی می‌شود. ایوان آن نمایی ساده‌ با طرح‌هایی هندسی روی گچ و محرابی با لوح مرمرین و نقش گلدان دارد. تزیینات این شبستان ترکیبی از نقاشی، گچ‌بری، مقرنس‌کاری و کاربندی هستند.

بلیط کرمان

حمام گنجعلی خان را شاید بتوان زیباترین اثر این مجموعه معرفی کرد که در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی برای بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت‌های مختلف این حمام شامل سردری با معماری منحصربه‌فرد، ورودی به شکل دالان، رختکن، گرمخانه، حوض و خزینه است. روشنایی داخل حمام از طریق نورگیرهایی تامین می‌شده است که در مرکز یا دور سقف‌ها قرار دارد و علاوه بر هدایت نور خورشید به داخل، موجب تنظیم حرارت گرمخانه می‌شود. همچنین تابش نور خورشید به آب حوض و بازتاب آن به دیوارها و سقف‌ها، باعث زیبایی بیشتر حمام می‌شود.

سوغات و صنایع دستی کرمان

معروف‌ترین سوغات کرمان را با ضرب المثل‌های آنها می‌شناسیم. زیره کرمان و انواع ادویه جات از جمله پرطرفدارترین و مرغوب‌ترین سوغات شهر کرمان به شمار می‌روند. پسته رفسنجان نیز در لیست معروف‌ترین سوغات این خطه است و از لحاظ کیفیت و طعم در ایران و جهان سرآمد است. قاووت یا قوتو، کلمپه، قطاب، کماج، خرما و مرکبات از جمله دیگر خوراکی‌های محبوب و مشهور کرمان هستند.

بلیط کرمان

قالی کرمان از دیرباز به خاطر دوام و زیبایی آن مشهور بوده است. شهرت قالی کرمان به دلیل طرح‌ها و رنگ‌های خاص آن است. از ویژگی‌های قالی کرمان، نقوش بسیار ریز و پرکار بودن طرح‌های آن است. قالی کرمان یکی از متنوع‌ترین و شادترین فرش‌های ایرانی از نظر رنگ است که در انواع نفیس آن تا سی رنگ به کار رفته است. این رنگ‌ها اکثرا گیاهی هستند و به‌دلیل طبیعی بودن دوام بالایی دارند.

بلیط کرمان

پته دوزی، گلیم بافی، خورجین بافی، گبر دوزی، عریض بافی و آجیده دوزی یا پنبه دوزی نیز از جمله هنرهای دستی زیبا و اصیل کرمان هستند که برخی از آنها همچنان در روستاهای اطراف کرمان به دست هنرمند زنان روستایی ایجاد و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلیط اتوبوس برگشت از کرمان

در این مطلب سعی کرده‌ایم گوشه‌ای از جذابیت‌های گردشگری کرمان را به شما معرفی کنیم. چنانچه به کرمان سفر کردید و قصد خرید بلیط برگشت خود از مبدا کرمان را دارید می‌توانید از طریق لینک های زیر لیست سرویس‌ها و ساعات حرکت اتوبوس‌های کرمان را مشاهده و بلیط خود را خریداری کنید.

بلیط اتوبوس کرمان به شهرکرد    بلیط اتوبوس کرمان به بیرجند    بلیط اتوبوس کرمان به اصفهان    بلیط اتوبوس کرمان به جیرفت    بلیط اتوبوس کرمان به مشهد