سفر به کشورهای خارجی مزیت‌های زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به آشنایی با فرهنگ‌ها و جغرافیای مختلف و همچنین تجربه گردشگری متفاوت اشاره کرد. اما سفر کردن با پاسپورت ایران محدودیت‌هایی دارد و تعداد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان بسیار کم است. اما اگر می‌خواهید در فرصتی کوتاه برای یک سفر خارجی برنامه‌ریزی کنید، در این مقاله به شما می‌گوییم که با پاسپورت ایران به چه کشورهایی بدون ویزا می توان سفر کرد .
تمام کشورها، زیبا‌یی‌ها و جاذبه‌های گردشگری خاص خود را دارند. ایران عزیزمان هم امکانات و فرصت‌های زیادی را برای گردشگری فراهم کرده است؛ اما نمی‌توان از تجربه سفر به کشورهای خارجی هم گذشت و جاذبه‌های آنها را نادیده گرفت. برای سفر به هر کشوری باید مراحل قانونی برای اخذ ویزا را طی کرد که پروسه زمان‌بری دارد و اغلب با چالش‌هایی همراه است. اما کشورهایی هم هستند که تنها با داشتن پاسپورت ایران و بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانید به آنها سفر کنید. اگر می‌خواهید بدانید با پاسپورت ایران به چه کشورهایی بدون ویزا می توان سفر کرد ، این مطلب را دنبال کنید.

سفر به ترکیه

طبق آمار داده شده کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 12 کشور هستند. اما کشورهایی هم هستند که بدون دردسر و چالش اخذ ویزا می‌توانید به آنها سفر کنید و ویزای خود را داخل فرودگاه کشور مقصد دریافت کنید. تعداد کشورهایی که چنین عملکردی دارند، 29 کشور است.  

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

 • ترکیه
 • ارمنستان
 • دومینیکا
 • اکوادور
 • گرجستان
 • هائیتی
 • مالزی
 • ایالت فدرال میکرونزی
 • ونزوئلا
 • قطر
 • جزایر کوک
 • نیووی

کشورهای گفته شده بسیار زیبا هستند. این کشورهای دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی هستند که شما با سفر به آنها و بازدید از آن میتوانید سفر لذت بخشی را تجربه کنید. در ادامه مطلب به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری ترکیه می پردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید که به راحتی میتوانید بلیط اتوبوس تهران استانبول را در سایت پایانه ها بخرید.

جاذبه‌های گردشگری ترکیه

ترکیه معروف‌ترین و بهترین کشور در لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است. در این کشور می‌توانید 90 روز بدون نیاز به ویزا اقامت داشته باشید و جاذبه‌های گردشگری آن را تماشا کنید. ویرانه افسوس، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ترکیه است. این بنای تاریخی، به جا مانده از دوران امپراطوری روم در منطقه مدیترانه است که شکوه و عظمت خاصی دارد. از دیگر جاهای دیدنی ترکیه می‌توان به ایاصوفیه، کاپادوکیا، کاخ توپکاپی، پاموکاله و صومعه سوملا اشاره کرد. دره‌های سنگی کاپادوکیا، طبیعت خاص و چشم‌انداز جالبی دارند و سالانه بسیاری از افراد برای بالن سواری به این منطقه سفر می‌کنند. کاخ توپکاپی نیز یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می‌رود. این کاخ درواقع نقطه آغاز تشکیل امپراطوری عثمانی بود که تا اروپا،‌ خاورمیانه و آفریقا گسترش پیدا کرد.

کاخ دلمه باغچه

این کاخ که قدمت آن به دوران باشکوه امپراطوری عثمانی باز می‌گردد، در کنار آبراه شهر بنا شده است و نمایی جذاب و دلنشینی از بام این کاخ به سمت دریا وجود دارد، همچنین وقتی روی کشتی باشید منظره این کاخ بسیار خاص و جذاب است به طوری که احساس خواهید کرد در دوران قرون وسطی حضور دارید! این کاخ مکانی برای تفریح و استراحت شاهان عثمانی بوده است، امروزه بازدید از آن برای عموم امکان پذیر است و همچنین چند کافه و رستوران نیز در حیاط این کاخ وجود دارد که البته تقریبا جزو کافه‌های گران شهر استانبول به حساب می‌آیند.

کاخ دولمه باغچه

خیابان استقلال

مگر می‌شود راجع به راهنمای کامل سفر با اتوبوس به ترکیه صحبت کرد و از این خیابان جذاب، پرهیاهو و زنده استقلال سخن نگفت. این خیابان را باید به نوعی قلب تپنده استانبول نامید، خیابانی که در آن تمامی برندهای معروف لباس، رستوران و کافه حضور دارند. شب‌های خیابان استقلال زنده است و همیشه نوازندگان در کنار خیابان مشغول به هنرنمایی هستند. این خیابان یکی از بلند‌ترین خیابان‌های استانبول است که تمام آن سنگ فرش شده است و ماشین‌ها اجازه حضور در این خیابان را ندارند. اگر به استانبول سفر کردید حتما به این خیابان سر بزنید و از شب‌های بی نظیر آن لذت ببرید.

خیابان استقلال

برج گالاتا

این برج در نزدیکی خیابان استقلال واقع شده است، این بنا هم به دوران امپراطوری عثمانی باز می‌گردد و به خاطر ارتفاع 67 متری که دارد امکان اشراف به شهر استانبول را به شما می‌دهد. این مکان هم یکی از ارزانترین دیدنی‌های شهر استانبول به حساب می‌آید که در راهنمای کامل سفر با اتوبوس به ترکیه قرار گرفته است.

برج گالاتا

ایا صوفیه

حتی اگر این موزه را نشناسید به محض آن که وارد استانبول شوید شکوه این بنا تاریخی و جدال برانگیز توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این بنا که در ابتدا توسط رومیان ساخته شد یک کلیسای بسیار مجلل و زیبا بوده است، سپس در دوران حاکمیت عثمانی این کلیسا به مسجد تبدیل شد و حکاکی‌ها و نوشته‌های زیبایی بر سقف و دیوار آن حکاکی شد. با اتمام دوران عثمانی و روی کار آمدن جمهوری ترکیه این مکان تبدیل به موزه شد و برای نمایش به عموم بازسازی‌هایی نیز روی آن انجام گرفت. این مکان همواره باعث جدال‌های تاریخی و سیاسی پر حاشیه بوده است که به نوعی نماد جدال دو فرهنگ غربی و شرقی موجود در استانبول است. در آخرین حاشیه با دستور رئیس جمهور ترکیه این مکان بار دگر تبدیل به مسجد شد و نمازگزاران هر روز در آن به اقامه نماز می‌پردازند. این اتفاق باعث ایجاد اعتراضات و حاشیه‌هایی در شهر استانبول شد.

ایا صوفیه

همانطور که مشاهده کردید، لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان بسیار کوتاه است. اما با معرفی جاذبه‌های گردشگری و طبیعی هر کدام از این کشورها، متوجه شدیم که جاهای دیدنی بسیاری در این کشورها وجود دارند که قطعا از تماشای آنها لذت خواهید برد.