اگر قصد سفر به تهران را دارید حتما از پارک های زیر بازدید کنید. برای خرید بلیط اتوبوس اصفهان به تهران می توانید به راحتی در پایانه ها بلیط سفرتون رو بخرید و از این شهر دیدن کنید.

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر احتمالا معروف‌ترین پارک تهران است؛ ‌البته بعد از سرخ حصار. این پارک در منطقه غربی تهران واقع شده و بسیار وسیع است. پارک چیتگر در سال 1342 احداث شده و از آن زمان تا به حال، محلی بوده برای تفریحات و سیزده‌ بدرهای خاطره‌انگیز. محبوب‌ترین تفریح در این پارک، دوچرخه سواری است و سال‌هاست که پیست‌های دوچرخه سواری خوبی در این پارک در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. پوشش گیاهی و امکانات ویژه‌ای که در این منطقه سرسبز قرار گرفته، آن را به یکی از بهترین پارک های جنگلی اطراف تهران تبدیل کرده است. در سال‌های اخیر، دریاچه‌ای در نزدیکی این پارک احداث شده که زیبایی منطقه را دوچندان می‌کند.

آدرس: اتوبان تهران کرج، بعد از خروجی شهرک راه آهن

پارک چیتگر

پارک جنگلی کوهسار

اگر در شمال غربی تهران و در اطراف دامنه البرز زندگی می‌کنید، حتما با یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران آشنا هستید. پارک جنگلی کوهسار یکی از پارک های جنگلی اطراف تهران است که کمتر شناخته شده و اکثرا، افرادی که در نزدیکی این پارک زندگی می‌کنند، خیلی خوب آن را می‌شناسند. البته شهرت کمتر این پارک، مزیتی است برای افرادی که می‌خواهند ساعت‌هایی را به دور از شلوغی‌‌ها سپری کنند. در این پارک می‌توانید دوچرخه سواری و پیاده‌روی کنید و از منظره اطراف لذت ببرید. با بالا رفتن از تپه‌های پارک، به قسمت‌هایی می‌رسید که با منظره‌ای زیبا از تهران، از شما پذیرایی می‌کند. در این پارک همچنین امکاناتی مثل پیست موتورسواری و گلایدر، ساخت بالن و بومرنگ،‌ آلاچیق و منقل و بسیاری امکانات دیگر در نظر گرفته شده است.
اگر هوای گرم را دوست دارید، پیشنهاد می‌‌کنیم در فصل‌های بهار و تابستان به این پارک بروید؛ در غیر اینصورت، سرمای این پارک در فصل زمستان برای شما خوشایند نخواهد بود. اما اگر با سرما مشکلی ندارید، می‌توانید از خلوت و سکوت پارک در زمستان بهره‌مند شوید.

آدرس: برگراه آبشناسان، میدان اول شهران شمالی، انتهای بلوار شهران، روبروی پمپ بنزین

پارک جنگلی خُجیر

پارک ملی خجیر یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران محسوب می‌شود که در شرق تهران واقع شده و از مناطق محافظت شده حوزه جاجرود محسوب می‌شود. رودخانه جاجرود که از کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از سد لتیان، وارد مسیر رودخانه دماوند می‌شود که در انتهای پارک جنگلی خجیر جریان دارد. پارک خجیر طی دویست سال گذشته، منطقه‌ای برای شکار شاهان و دربار سلطنتی بوده و حالا، جزء مناطق شکار ممنوع محسوب می‌شود. در این شکارگاه پیشین، گونه‌های جانوری مختلفی زندگی می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به پلنگ، کفتار، بز، کل، قوچ، عقاب، انواع مار، هدهد و آهو اشاره کرد. مساحت این پارک جنگلی به بیش از 10 هزار هکتار می‌رسد و از سال 1361 تا کنون، ثبت ملی شده است. تمام این ویژگی‌ها، پارک خجیر را به یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران تبدیل کرده‌اند.

آدرس: انتهای اتوبان شهید بابایی، بزرگراه پرچین، پارک جنگلی خجیر

پارک خجیر

پارک جنگلی توسکا

در بخش دیگری از معرفی پارک های جنگلی اطراف تهران باید به نام پارک جنگلی توسکا اشاره کنیم. توسکا یکی از پارک‌های جنگلی معروف جنوب تهران است و در نزدیکی اتوبان قرار دارد. به همین دلیل،‌ به بهبود وضعیت هوا و رفع آلودگی‌ها کمک می‌کند و نقش مهمی در کمرنگ کردن آلودگی هوا در این منطقه دارد. پارک جنگلی توسکا در سال 1360 در منطقه‌ای به مساحت 100 هکتار ساخته شده است. در این پارک جنگلی، درختانی همچون کاج، زبان گنجشک، چنار و صنوبر کاشته شده‌اند که هوای تمیزی را برای تنفس فراهم می‌کنند. امکاناتی همچون، صندلی، ‌آلاچیق، فضاهایی برای نصب چادر، پیست دوچرخه سواری آسفالت، مسیرهای پیاده‌روی، سالن فوتبال و والیبال و بسیاری خدمات دیگر، در این پارک جنگلی در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

آدرس: بزرگراه آزادگان، کیانشهر جنوبی، ‌پارک جنگلی توسکا

پارک جنگلی لویزان – شیان

پارک جنگلی لویزان با منظره فوق‌العاده و پوشش گیاهی زیبا، قطعا جایگاه ویژه‌ای در لیست بهترین پارک های جنگلی تهران دارد. این پارک در نواحی شرقی تهران واقع شده و به نام شیان نیز معروف است. پارک لویزان نسبت به سایر پارک های جنگلی اطراف تهران در ارتفاع بالاتری قرار دارد و به همین دلیل، به عنوان یکی از بام‌های تهران هم شناخته می‌شود. از میان این پارک جنگلی، بلوار هنگام عبور کرده که این پارک را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند. بخش غربی در ارتفاع بالاتری قرار دارد و اگر می‌خواهید از منظره بام شیان لذت ببرید، باید به این قسمت بروید.

آدرس: شمال شرق تهران، اتوبان هنگام، بالاتر از چهار راه استقلال

پارک جنگلی سرخ حصار

اگر بخواهیم به معرفی جنگل های اطراف تهران بپردازیم، باید به نام پارک جنگلی سرخ حصار هم اشاره کنیم. این پارک هم بسیار مشهور است و هم بسیار زیبا. پارک جنگلی سرخ حصار از جمله پارک‌های قدیمی تهران است که در شرق تهران و در منطقه 13 واقع شده است. سرخ حصار هم مثل پارک جنگلی خجیر، یکی از شکارگاه‌های دوران قاجار بوده و امروزه، یکی از ریه‌های تنفسی تهران محسوب می‌شود. این پارک ارزشمند جزء پارک‌های ملی است و در حال حاضر،‌ تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور قرار دارد. یکی از دلایل ارزشمند بودن پارک جنگلی سرخ حصار، تنوع گونه گیاهی است. گیاهانی همچون خارشتر، گز، گون،‌ آویشن، درمنه، بومادران و همچنین درختانی همچون زالزالک، گوجه وحشی و سرو در این پارک جنگلی وجود دارند.
گونه‌های جانوری این پارک جنگلی نیز بسیار ارزشمند است که از جمله آنها می‌توان به آهو، روباه قرمز، گربه وحشی، لاک پشت و انواع مار اشاره کرد. پرندگان زیبایی هم در این پارک زیست می‌کنند؛ پرندگان ارزشمندی همچون عقاب طلایی، شاهین، قرقی و دال سیاه.

آدرس: انتهای خیابان دماوند، جنب ترمینال شرق، پارک جنگلی سرخ حصار

پارک سرخه حصار

پارک جنگلی خرگوش دره

اگر می‌خواهید در تهران نفس عمیق بکشید، به پارک جنگلی خرگوش دره سر بزنید. این پارک نیز در غرب تهران قرار گرفته و مساحت آن به بیش از 65 هکتار می‌رسد. این پارک همچنین محل مناسبی است برای مسافران موقت در تهران.اما یکی از دلایلی که خرگوش دره را به یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران تبدیل کرده، نزدیکی آن به ورزشگاه آزادی است. این پارک دقیقا روبروی درب مجموعه ورزشی آزادی قرار دارد و هواداران ورزش فوتبال، در بسیاری مواقع در این پارک حضور پیدا می‌کنند. اما درباره پوشش گیاهی این پارک باید گفت که درختانی همچون کاج، سرو، زبان گنجشک و اقاقیا در آن وجود دارند.

آدرس: منطقه 22 تهران، شمال اتوبان تهران کرج، بعد از بلوار غربی استادیوم آزادی

پارک طالقانی

برای معرفی پارک های جنگلی تهران باید به اسم پارک طالقانی هم اشاره کنیم. طالقانی یکی از پارک‌هایی است که بافت طبیعی دارد؛ چراکه در گذشته محل زمین‌های کشاورزی بوده است. نکته جالب درباره پارک طالقانی این است که عناصر باغ‌سازی آن به کمک یک شرکت اسپانیایی انجام شده است. طرح نوسازی این پارک در سال 1350 کلید خورده و در سال 1361 نیز به بهره‌برداری رسیده است. پارک طالقانی یکی از سرسبزترین پارک‌های تهران است و آب و هوای مطبوعی دارد. با نفس کشیدن در این پارک فراموش می‌کنید که در تهران هستید. این پارک یکی از مناطق محبوب مردم منطقه برای پیاده‌روی است. علاوه‌ بر این، شرایط مناسب برای بازی‌هایی مثل والیبال و بستکبال هم در این پارک فراهم است.

آدرس: منطقه 3، بزرگراه حقانی، بزرگراه همت، بعد از پل بزرگراه مدرس

پارک طالقانی

پارک جنگلی یاس

یکی دیگر از بهترین پارک های جنگلی تهران ، در منطقه شرق قرار دارد. پارک یاس از جمله پارک‌های باصفای تهران است که محیطی مناسب برای آرامش و استراحت را برای شما فراهم می‌کند. در این پارک مسیرهای آسفالته برای پیاده‌روی هم در نظر گرفته شده است. اما فقط بزرگسالان نیستند که از این پارک لذت می‌برند؛ چرا که با وجود زمین‌های بازی متعدد، بچه‌ها نیز فرصت خوبی برای سرگرمی و بازی دارند.

آدرس: این پارک از سمت غرب به بزرگراه باقری، از سمت شرق به خیابان استخر و لشگرک، از سمت جنوب به بوستان پلیس و از سمت شمال به جاده لواسان راه‌ دارد. در تمامی این مسیرها نیز وردی‌هایی برای پارک یاس در نظر گرفته شده است.

پارک پردیسان

یکی دیگر از بهترین پارک های جنگلی تهران که در منطقه غرب واقع شده، پارک پردیسان است. پارک پردیسان به صورت مصنوعی و به سبک جنگل‌های طبیعی طراحی شده است. این پارک در ارتفاعات غرب تهران قرار دارد و به همین دلیل، فرصت خوبی را برای عاشقان بادبادک بازی فراهم کرده است. پارک پردیسان در نزدیکی برج میلاد قرار دارد و توسط پل معلق آسمان، به پارک نهج‌البلاغه راه پیدا می‌کند.
آدرس: ضلع شمالی بزرگراه حکیم، بین بزرگراه شیخ فضل الله نوری و یادگار امام

پارک جنگلی تلو

یکی از بهترین جنگل های اطراف تهران که در منطقه شرق واقع شده، پارک جنگلی تلو است. این پارک که به اسم غزال هم مشهور است، یکی از بوستان‌های بزرگ تهران نیز محسوب می‌شود. در این پارک امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی در نظر گرفته شده تا خستگی را به راحتی از تن بیرون کنید و از هوای پاک لذت ببرید. در این پارک گونه‌های گیاهی مثل درختان سوزنی برگ و پهن برگ وجود دارند و اگر بخواهید گونه‌های جانوری آن را هم تماشا کنید، بهتر است کمی تپه نوردی کنید و در ارتفاعات پارک، پرندگانی مثل شاهین، عقاب و قرقی را ببینید. این پارک همچنین منظره زیبایی به سد لتیان دارد.

آدرس: بزرگراه شهید بابایی، کیلومتر 5 جاده تلو

پارک جنگلی وردآورد

پارک جنگلی وردآورد با وسعت 10,458,000 متر مربع، یکی از بزرگ ترین جنگل های اطراف تهران است. این پارک سرسبز محیطی پاک با هوایی تمیز را برای عموم مردم فراهم کرده تا بتوانند اوقاتی را با آرامش در آن سپری کنند. پارک وردآورد از پوشش گیاهی زیبایی برخوردار شده و محل مناسبی را برای علاقه‌مندان به ورزش فراهم می‌کند. پارک جنگلی وردآورد در دامنه البرز قرار گرفته و در فصل‌های مختلف، گل‌هایی همچون نسترن و شقایق را می‌توان در آن مشاهده کرد

آدرس: منطقه 22، حد فاصل بزرگراه کرج و پادگان سپاه

پارک جنگلی سوهانک

پارک جنگلی سوهانک هم از جمله بهترین پارک های جنگلی تهران به شمار می‌رود. این پارک به دلیل پوشش گیاهی متنوع، بسیار باصفا و فرح‌بخش است. پارک سوهانک به پوشش و تنوع گیاهی خود شهرت دارد؛‌ در این جنگل می‌توان گیاهانی همچون اقاقیا، توت، ارغوان، بادام و کاج را مشاهده کرد. اگر به موتورسواری و دوچرخه سواری هم علاقه دارید، این پارک شرایط مناسب را برای شما فراهم کرده است. جاده‌ای پر پیچ و خم در دل این پارک جنگلی طراحی شده تا احساسی متفاوت از موتور و دوچرخه‌ سواری را در میان درخت‌های سرسبز تجربه کنید.

آدرس: سوهانک، شمال جاده لشگرک

در این مطلب شما با پارک های معروف و دیدنی تهران آشنا شدید. در هر شهری که هستید می توانید به تهران سفر کنید. بلیط اتوبوس سفر خود را می توانید در سایت پایانه ها بخرید.