تاریخ انتشار :  | 

طبیعت گردی در واقع نوعی سفر است که محبوبیت زیادی در بین گردشگران دارد اما برخی از افراد خیلی با مفهوم آن آشنایی ندارندو به طور صحیح نمی‌دانند که طبیعت گردی چیست


طبیعت گردی همان گشت و گذار در طبیعت و بازدید از مکان‌های طبیعی دیدنی است که باعث پیشگیری و درمان افسردگی می‌شود. افرادی که به طبیعت گردی می‌پردازند، آرامش فردی بیشتری دارند و همچنین روحیه‌شان شاداب‌تر است. بعضی از افراد اکوتوریسم و طبیعت گردی را با یک‌دیگر اشتباه می‌گیرند، در حالی که اکوتوریسم به معنای بوم گردی است اما طبیعت گردی به معنای بازدید از مکان‌های دیدنی طبیعی و تفریح در طبیعت است. اکوتوریسم و طبیعت گردی هر دو شامل بازدید از جاذبه‌های طبیعی می‌شوند اما از لحاظ فعالیت‌های ارائه شده و اهداف، مقداری با یک‌دیگر تفاوت دارند. اکوتوریسم یا همان بوم گردی، نوعی سفر مسئولانه است که در آن به فرهنگ مردم محلی احترام می‌گذارند و محیط زیست را هم حفظ می‌کنند.
طبیعت گردی و اکوتوریسم دارای یک‌سری ویژگی‌ها و مزایا هستند. از این رو اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها به دست آورید، بهتر است در ادامه مقاله نیز همراه ما بمانید.

طبیعت گردی چیست و انواع آن کدامند؟
 طبیعت گردی یک سفر پر هیجان است و طبیعت گردان در آن به ماجراجویی و بازدید از مناطق طبیعی جذاب می‌پردازند. در طبیعت گردی می‌توانید با مکان‌های طبیعی و فرهنگ‌های زیادی آشنا شوید و در کنار خانواده یا دوستان لذت ببرید. طبیعت گردی انواع مختلفی دارد که در ادامه به 
آنها می پردازیم:

طبیعت گردی در ساحل
همان طور که می‌دانید سواحل دریا یکی از پرطرفدارترین مکان‌های طبیعی هستند که گردشگران زیادی از آن‌ها بازدید به عمل می‌آورند و در آن جا به تفریحاتی همچون ماهیگیری، قایق رانی، جت اسکی، اسکی روی آب، موج سواری و شنا می‌پردازند.

طبیعت گردی

طبیعت گردی در مناطق اقلیمی
یکی دیگر از انواع طبیعت گردی که اهمیت زیادی هم دارد، بازدید از مناطق اقلیمی است. در واقع گردشگران و طبیعت گردان می‌توانند در طبیعت گردی به دیدن مناطق اقلیمی همچون کوهپایه‌ها و مناطق ییلاقی بروند و در آن جا به تفریح و گردش بپردازند.

طبیعت گردی در کوهستان
در کشورمان کوه‌ها و مناطق کوهستانی زیادی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها زیبایی و ویژگی‌های خاص خود را دارند. اکثر کوه‌های معروف از لحاظ اکوتوریسم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و افراد زیادی نیز از آن‌ها بازدید می‌کنند. در بیشتر مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای، یک‌سری امکانات رفاهی مانند اقامتگاه و پیست‌های اسکی مختلف برای طبیعت گردان ایجاد شده است که همین امر موجب شده گردشگران زیادی در فصل‌های مختلف به این مناطق بروند‌.
طبیعت گردی در جنگل
طبیعت گردی در جنگل نیز یکی دیگر از انواع طبیعت گردی است که افراد زیادی از آن استقبال می‌کنند و به گشت و گذار در جنگل‌های سرسبز می‌پردازند. جنگل‌ها در واقع جزو جاذبه‌های اصلی و مهم طبیعت گردی به شمار می‌روند و از نظر زیست بوم‌های جانوری و گیاهی نیز مورد توجه محققان، گردشگران و پژوهشگران زیادی قرار گرفته‌اند.

طبیعت گردی

در حال حاضر جنگل‌های دیدنی و مشهور زیادی در ایران وجود دارد که اکثر آن‌ها بسیار جذاب هستند و امکانات تفریحی زیادی دارند. از این رو نیز بیشتر طبیعت گردان ترجیح می‌دهند به دیدن جنگل‌های طبیعی بروند و در آن جا به تفریح و گردش بپردازند.

طبیعت گردی در مناطق کویری
کویرها نیز یکی دیگر از مناطق طبیعی هستند که جایگاه ویژه‌ای در بین گردشگران دارند و به عنوان یکی از خاص ترین مناطق تفریحی شناخته شده‌اند. به طور معمول مناطق کویری زیادی در کشورمان وجود دارد و اکثر آن‌ها بسیار زیبا و دیدنی هستند.
همان طور که می‌دانید در مناطق کویری پوشش گیاهی بسیار فقیر است و گیاهان سرسبزی در آن جا وجود ندارد اما گردشگرانی که بین این مناطق سفر کنند، می‌توانند تفریحات زیادی همچون شتر سواری، کمپینگ، موتورسواری، ماشین‌سواری، تماشای ستارگان در شب و… را انجام دهند و سفری متفاوت داشته باشند.
طبیعت گردی چشمه‌ها، آبشارها و آب‌های گرم
از جمله دیگر مناطق طبیعی که می‌توانید در طبیعت گردی از آن‌ها بازدید به عمل آورید، چشمه‌ها، آبشارها، آب‌های گرم و رودخانه‌ها هستند. افراد زیادی علاقمند به بازدید از آبشارها و چشمه‌ها هستند و برای تفریح به این مکان‌ها می‌روند. آب‌های معدنی و گرم نیز توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده‌اند زیرا این آب‌ها جنبه درمانی دارند و برای درمان دردهای مفاصلی بسیار مهم هستند.

طبیعت گردی

اگر قصد سفر به هر کدام از این مناطق زیبا را دارید می تواندی در سایت پایانه ها بلیط اتوبوس سفر خود را خرید کنید و به راحتی به این منطقه زیبا سفر کنید. 


Payaneha.com