اولا باید به این نکته توجه کنید که هیچهایک کردن لزوما به معنای طی کردن یک مسافت طولانی نیست، بلکه حتی اگر شما فاصله بین خانه تا محل کار را بدون پرداخت پول طی کنید، شما یک هیچهایک کوتاه را تجربه کرده‌اید، اگرچه غالبا و به طور معمول به مسافرت رفتن بدون پرداخت هزینه برای حمل و نقل هیچهایک گفته می‌شود. در فرهنگ هیچهایک توجه زیاد به مادیات و پول اصلا پسندیده و قابل قبول نیست و معمولا افرادی که به مادیات توجه فراوانی می‌کنند با این روش و فرهنگ کنار نمی‌آیند. فرهنگ هیچهایک مربوط به نوعی نگرش سرخوشانه یا هیپی‌وار است که در آن افراد تلاش می‌کنند بدون توجه به مادیات و لزومات دست و پا گیر زندگی، از انواع و اقسام تجربه‌های زیستی بهره ببرند. یکی از این تجربه‌ها مسافرت است و بهترین هیچهایکرهای ایرانی و خارجی همواره به این نکته اذعان دارند که هدف آنها از هیچهایک، آشنایی رو در رو با مردم و فرهنگ آنها و همچنین از بین بردن این الگوی غلط است که برای مسافرت رفتن باید پولدار بود! در ادامه شما را با دو نفر از هیچهایکرهای ایرانی  آشنا می کنیم.

رضا عسکری

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین هیچهایکرهای ایرانی رضا عسکری، یا آنطور که خیلی‌ها معتقدند “پدر هیچهایک ایران” است. او کار خودش را در دهه 80 آغاز کرد یعنی زمانی که کمتر کسی در ایران با هیچهایک آشنایی داشت. رضا عسکری موسس یکی از مهم‌ترین گروه های هیچهایک ایرانی هم بود که متاسفانه این گروه بعد از چند سال از هم جدا شد. آقای عسکری معتقد است هیچهایک نوعی از سفر است که شما در آن هیچ استرسی ندارید و اجازه می‌دهید دست تقدیر شما را به هرکجا که دوست دارد ببرد. رضا عسکری همچنین در صفحه اینستاگرام خود به معرفی و توضیح مفهوم هیچهایک می‌پردازد و عکس‌هایی از سفرهای خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد.

رضا عسکری

ارشاد نیک خواه

ارشاد نیک خواه  بخاطر عکس‌های معروف روزنامه گاردین از او در کنار یکی از گروه های هیچهایک ایرانی به شهرت فراوانی هم رسیده است، نگاهی فلسفی و عمیق به هیچهایک دارد. او معتقد است هیچهایک یک سبک زندگی است، سبکی برای نه گفتن به تجملات و مصرف‌گرایی که این روزها در تمام جهان رواج یافته و اثری جز دور شدن انسانها و ایجاد چشم و هم چشمی بین آنها نداشته است او معتقد است شما با هیچهایک کردن و ایجاد روابط با انسان‌ها بدون پرداخت پول متوجه می‌شوید که در روابط انسانی، مسائلی مهم‌تر و حیاتی‌تر از پول و اقتصاد نیز وجود دارد. ارشاد نیک خواه که در اینستاگرام نیز فعال است و از تمام سفرهایش سفرنامه تهیه می‌کند و در اینستاگرامش منتشر می‌کند یکی از بهترین هیچهایکرهای ایرانی است که همانطور که گفته شد گزارشی درباره او در روزنامه گاردین نیز به چاپ رسیده است گزارشی که توجه بسیاری را به سبک زندگی هیپی‌ها در کشور ما جلب کرد، مساله‌ای که در کشور ما تازگی دارد و نشان از مدرن شدن و همچنین پیچیده‌تر شدن روابط اجتماعی در ایران دارد.

ارشاد نیکخواه

در ایران هیچهایک های بسیاری وجود دارند که ما تنها به معرفی دو تن از آنها پرداختیم. تهیه بلیط سفر ارزان از دغدغه های هیچهایک ها می باشد به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای خرید بلیط ارزان از سایت پایانه ها بلیط بخرید.