در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را با 5 مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهر یزد آشنا کنیم:

آتشکده زرتشتیان

یزد به عنوان مرکز آیین زرتشت در ایران شناخته می شود که در آن می توانید تعداد زیادی مکان مذهبی و تاریخی زرتشتیان را پیدا کنید. آیین زرتشت که یک دین توحیدی باستانی است، تقریباً در 3500 سال پیش دین اصلی در ایران بود. یکی از مکانهای اصلی این گروه آتشکده است که مهمترین معبد ایران و جهان برای زرتشتیان است. اعتقاد بر این است که آتش سوزی مرکزی بیش از 1500 سال در حال سوختن است. این معبد به عنوان یک میراث ملی به ثبت رسیده است و به جز رویدادهای مذهبی ، هر روز پذیرای گردشگران است. به عنوان یک پیشنهاد ، هنگام بازدید از مکان ، لباس سفید یا رنگ روشن بپوشید تا احترام خود را نسبت به مکان نشان دهید.

آتشکده زرتشتیان

مجتمع امیر چخماق

درست در قلب شهر ، شما با مجموعه امیر چخماق روبرو خواهید شد که یک مرکز اصلی است و می توان آن را به عنوان میدانی تصور کرد که مردم در آن هنگام و در هنگام رویدادهای ملی به ویژه موارد مذهبی وقت خود را می گذرانند. نمای سه طبقه تعداد ایوان های متقارن زیبا را برجسته می کند. اعتقاد بر این است که این مجموعه در گذشته ورودی شهر بوده است. با این حال ، امروزه از آن برای جشن گرفتن از رویدادهای مختلف مذهبی ، مانند عاشورا و اربعین استفاده می شود.

مجتمع امیر چخماخ

مسجد جامع

از هر گوشه و کنار شهر می توانید بنای با شکوه مسجد جامع را مشاهده کنید که در قرن 14 ساخته شده است. این بنای تاریخی دارای بالاترین مناره های کشور است و نمایانگر معماری ایرانی - اسلامی است. این مسجد یک طراحی داخلی چشم نواز و زیبا با ظرافت کاشی کاری موزاییکی آبی دارد.

مسجد جامع

برج های سکوت

برج های سکوت که در فارسی دخمه نامیده می شوند، در واقع دو برج مدور هستند که از یک منظره صحرا برافراشته شده اند. این سازه برجسته دایره ای توسط زرتشتیان برای تجسس ساخته شده است ، که در آن اجساد مرده در بالای برجها رها شده اند تا در معرض پرندگان لاشه ای ، معمولاً کرکس قرار بگیرند. علاوه بر این ، برخی از ساختمانهای دیگر نیز در پای این برجها وجود دارد. آنها اعتقاد داشتند که باید جسد را از انسان زنده زنده برداشته و در محل رها کرده باشند تا از پاکی و آرامش فرد اطمینان حاصل شود. هنگام بازدید از منطقه ، خانه های کوچکی را مشاهده می کنید که برای اقامت و عزاداری نزدیکان متوفی استفاده می شد.

برج های سکوت

باغ دولت آباد

این باغ زیبا یکی از 9 باغ ایرانی در ایران است که در سال 2011 توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. برخی از مشخصات یکسان این نوع باغ ها مانند تعداد زیادی چشمه ، تقارن و فضای سبز با درختان سرو، مشترک است. علاوه بر این موارد، درختان انار نیز در باغ کشت می شود که برای آب و هوای منطقه بسیار مناسب است. در باغی که در قرن هجدهم ساخته شده و متعلق به محمدتقی خان بافقی، حاکم در زمان سلسله زند است ، اقامتگاهی وجود دارد. بلندترین بادگیر جهان با ارتفاع 33 متر یکی از اصلی ترین جاذبه های این بنای تاریخی است. شیشه های رنگ آمیزی نیز زیبایی جادویی خاص خود را به مکان می آورند.

باغ دولت آباد