در ادامه ما به معرفی چند مکان گردشگری معروف در شهر شیراز می پردازیم:

باغ ارم شیراز
باغ ارم یک باغ تاریخی به سبک ایرانی و یک میراث جهانی است که مربوط به قرن سیزدهم است که با کاشی های رنگارنگ، استخر زینتی و نخل خرما تزئین شده است. شما می توانید در امتداد درختان سرو و چمن های کاملاً آراسته و زیبا با انواع گل های رنگارنگ قدم بزنید و آن را به یک پس زمینه زیبا برای برخی عکس های به یاد ماندنی تبدیل کنید.

باغ ارم شیراز

 

آرامگاه حافظ

بنای آرامگاه حافظ از یک شاعر بزرگ پارسی، از ساحل رودخانه رکن آباد برخاسته است. واژه ساز بسیار دوست داشتنی در باغ های اطراف شیراز آرام گرفت، یادبود وی در طول قرن ها ساخته و بازسازی شد. این فضا هنوز برخی از ویژگی های قرن 18 خود، از جمله تمام ستون های اصلی خود را حفظ کرده است. این مقبره با جهان و شهرت شعر آن تکامل یافته است و مدت هاست که یک مقصد محبوب گردشگری و یک زیارتگاه پر احساس برای خوانندگان در همه جا به شمار می رود.

 

حافظ

بازار وکیل

در دکه های شلوغ بازار وکیل، معروف ترین بازار در محله تجاری تاریخی شیراز، گشت بزنید. اعتقاد بر این است که این بازار از قرن یازدهم میلادی بنا شده است و به دلیل داشتن فضای پر جنب و جوش و معماری دوران زند، با داشتن مسیرهای گسترده و سقف های آجری طاقدار، شهرت دارد. شما می توانید در فروشگاه های پر جنب و جوش گشت بزنید و به دنبال خرید ادویه های معطر، فرش و لباس های بافتنی سنتی و انواع جواهرات و صنایع دستی باشید.

بازار وکیل

خانه قوام

خانه قوام (معروف به "نارنجستان قوام") یک خانه سنتی و تاریخی در شیراز است. بین سالهای 1879 و 1886 توسط میرزا ابراهیم خان ساخته شده است. خانواده قوام بازرگانانی از قزوین بودند، اما خیلی زود در زمان حکومت سلسله زند و پس از آن قاجار و سلسله پهلوی نیز در دولت فعال شدند. نقاشی های سقف های پایین خانه از اروپا دوره ویکتوریا الهام گرفته شده است.

خانه قوام

شاه چراغ شیراز

مهمترین مقصد زیارتی شیراز، زیارتگاه شاه چراغ است. شاه چراغ آستان مقدس مشهور فرزند امام موسی کاظم (هفتمین امام شیعه)، میر سید احمد، که برادر امام رضا (علیه السلام) است، بسیاری از شیعیان برای زیارت این مکان به شیراز می روند.

زیبایی این بنا با استفاده از آینه های کوچک رنگی، کاشی کاری، دست نوشته های فارسی و عربی در حرم بیشتر می شود. در اطراف حیاط چند اتاق با کاشی کاری موزاییک تزئین شده است. ستون های آهنی حرم با تزئین چوبهای نفیس، سقف مسطح بزرگ منبت کاری شده با چوب و مرمر از دیگر زیبایی های این بنا است.

شاه چراغ شیراز

مسجد وکیل

مسجد وکیل مسجدی در شیراز، جنوب ایران است که در غرب بازار وکیل در کنار ورودی آن واقع شده است. این مسجد بین سالهای 1751 و 1773، در دوره زند ساخته شده است. با این حال، در قرن نوزدهم در دوره قاجار بازسازی شد. وکیل به معنای سلطنت است که عنوان مورد استفاده کریم خان، بنیانگذار سلسله زند بود. شیراز مقر دولت کریم خان بود و او بناهای زیادی از جمله این مسجد را احداث کرد.

مسجد وکیل

نقش رستم

یکی از باشکوهترین بناهای تاریخی نقش رستم است. این بنای باستانی سه دوره مختلف تاریخ این کشور را روایت می کند. نقش رستم  واقع در استان فارس در ایران است. این مکان در حدود 12 کیلومتری شمال غربی تخت جمشید، یکی دیگر از بناهای باشکوه دیگر در این استان واقع شده است. نقش رستم از نقش برجسته های سنگی باستانی تشکیل شده که در صخره ای عظیم تراشیده شده است. این کوه حاجی آباد نام دارد و در روستای زنگی آباد در شمال شهر مرودشت واقع شده است.

نقش رستم

دیدنی های شهر شیراز بسیار زیاد است. در این مطلب تنها به معرفی جاذبه های گردشگری بسیار معروف این شهر بسنده کردیم. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را داشتید می توانید بلیط اتوبوس سفر خود را در سایت خریداری نمایید.