بعلاوه ، شما با افراد دیگری هستید و یک راهنما دارید که مقصد را به خوبی می شناسد. با این حال ، اگر قصد سفر به تنهایی دارید با رعایت یک سری نکات سفری امن خواهد بود. مانند همه مسافران ، شما باید برنامه ریزی خوبی داشته باشید ، از محیط اطراف خود آگاه باشید ، انتخاب های خوبی انجام دهید و نکات ایمنی که در ادامه گفته شده است را رعایت کنید. 

1-ارتباط تلفنی خود را با خانواده و یا دوستان خود حفظ کنید.

بهتر است قبل از سفر از اینکه تلفن همراهتان در مقصد جوابگو باشد مطمئن شوید.

2- دیگران را از برنامه روزانه خود با خبر نگه دارید.

مطمئن باشید که یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان از برنامه سفر شما و اینکه در هر زمانی در چه جایی قرار دارید مطلع است. هنگام بیرون رفتن از هتل به نگهبان و یا صندوق دار هتل بگویید که کجا میروید و حدودا چه مدت بعد بر می گردید. این کار باعث می شود که در صورت بروز اتفاق ناخوشایند برای شما آنها بتوانند پیگیری های لازم را انجام دهند.

3- پول های خود را در یک جا قرار ندهید.

در هنگام سفر بهتر است همه پول ها و کارت های اعتباری خود را در یک کیف نگذارید. بهتر است همیشه یک کیف پول اضافه همراه خود داشته باشید و کمی پول و کارت در آن بگذارید ولی کیف اصلی را در جایی دیگر داشته باشید. به این شکل اگر با سارق روبرو شدید کیف پول اضافه را به او می دهید و می توانید کیف اصلی را حفظ کنید.

4- از مدراک خود کپی داشته باشید.

در هنگام سفر از کلیه مدارک خود یک یا چند سری کپی داشته باشید و در کیف های مختلفی که همراهتان است بگذارید. تا در صورت گم کردن اصل آنها بتوانید پیگیری های لازم را انجام دهید.

5- اطلاعات کافی در مورد مقصد خود داشته باشید.

قبل از رفتن به سفر در مورد مقصدی که قصد سفر به آن را دارید اطلاعات لازم را کسب کنید. شماره تلفن های ضروری مقصدی که قصد سفر دارید را همراه داشته باشید.

6- اطمینان حاصل کنید که محل اقامت شما امن است.

درب محل سکونت خود را قفل کنید. اگر منتظر مهمان نیستید اگر کسی پشت در آمد در را باز نکنید.

7- سالم بمانید.

حواستان به مواد غذایی و آشامیدنی که می خورید باشد. از شیر های آبی که از سالم بودن آن اطمینان ندارید ننوشید. برای غذا به رستوران های معتبر مراجعه کنید. هنگام بازدید از پارک ها و جنگل ها حواستان به نیش حشرات مضر باشد.