سال به سال به خیل عاشقان ایرانی زیارت ابا عبدالله الحسین (ع) در روز اربعین و شرکت کنندگان در راهپیمایی عظیم چندین میلیونی این مسیر به خصوص مسیر نجف تا کربلا افزوده میشود. به همین دلیل این روزها همه جا حال و هوای رفتن به کربلای معلی و شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین دیده می شود. آنها که رفته اند خاطراتشان را برای آنها که نرفته اند تعریف میکنند. آنها که نرفته اند و تصاویر و فیلم های مربوطه را از تلویزیون می بینند اشک حسرت می ریزند و آنها که امسال عازمند... شاید تنها با یک حس عاشقانه، عازم راه شده اند و چیز زیادی از فراز و نشیب های احتمالی این راه نمی دانند. اما برای اینکه این سفر و به خصوص این راهپیمایی سه چهار روزه پر بارتر و مفید تر و پر نشاط تر باشد شنیدن و به کار بستن برخی تذکرات و یادآوری ها به این دسته از مسافران حرم ضروری است.

لوازم ضروری:

روادید (ویزا)

روادید عبارتست از مجوز عبور از مرز و ورود به کشور عراق که توسط سفارت و کنسول گری عراق با نمایندگی های آن صادر می شود.

کفش مناسب

کفش علاوه بر سبک بودن و برخورداری از کفی مناسب، نباید بسیار بزرگ باشد به نحوی که پا در آن رها باشد و به گونه ای هم کوچک نباشد که پا تحت فشار قرار گیرد.

کیسه خواب

از آنجا که ممکن است جای مناسبی برای اسکان و اقامت پیدا نشود همراه نداشتن کیسه خواب ضروری به نظر می رسد. پیشنهاد می شود از کیسه خواب نظامی استفاده شود که دارای حجم کم و کارآیی مناسبی است.

گوشی تلفن، شارژر و سیم کارت

آنتن دهی تلفن همراه در عراق کیفیت مناسبی ندارد و این مشکل به ویژه در ایام اربعین به سبب حجم بالای کاربران تشدید می شود. در هر صورت باید آمادگی قطع شدن تماس ها وجود داشته باشد.

کوله پشتی

راحت ترین نوع حمل بار در مسافت های طولانی استفاده از کوله پشتی است. کوله پشتی باید سبک و محکم باشد که در ازدحام جمعیت دچار مشکل نشوید.

لباس مناسب

زائران برای جلوگیری از بیماری لباس های مناسب فصل به همراه داشته باشند، جوراب، دستکش، کلاه، کاپشن سبک و ... (برای فصل های سرد) از این گونه لباس هاست.

دستورالعمل پیاده روی

پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز و درمغرب به طور کامل متوقف کنید. مدت طولانی پیاده روی نکنید و هر زمان لازم بود استراحت کنید. اولین شب در حدود ستون 500 و دومین شب 1000 توقف کنید. معمولا مسافت پیاده روی را در 3 روز و 2 شب طی میکنند. یعنی از صبح زود سه روز مانده به اربعین حرکت کرده و شب اربعین به کربلا می رسند.

مواد غذایی

در طول مسیر راهپیمایی، مواد غذایی به مقدار کافی توسط موکب ها تهیه شده و به صورت رایگان دراختیار زائران قرار خواهد گرفت. ولی بهتر است حتما مقداری غذای فاسد نشدنی و بادام و خشکبار مانند خرما، بادام، انجیر و آب همراه زائر باشد.

پیاده روی اربعین