بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران ریشه در دوره های صفویه ، زندیه و قاجار دارد. اما بخش عمده بازار تهران در دوره قاجار ساخته شده است. بازار بزرگ تهران یکی از قطب های اساسی تجارت ایران است و از ساختار اقتصادی شگفت انگیزی برخوردار است. این بازار به بخش های زیادی تقسیم شده است که هر کدام به یک تجارت ویژه اختصاص یافته است. مغازه های بسیاری در این بازار قرار گرفته است. این بازار همچنین در تحولات سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی نقش تاریخی داشته است. انقلاب قانون اساسی ایران از مهمترین وقایع تاریخی است که در آن بازاری ها نقش مهمی داشتند. بازار بزرگ تهران از معماری و ساختاری دقیق برخوردار است. مغازه های ردیف توسط سقف قوسی به یکدیگر وصل شده و برای هر یک از مشاغل کوچه های مختلفی وجود دارد. همچنین ساختمانهای سنتی دیگری مانند قهوه خانه ها ، زورخانه ، حمام ها ، مساجد و غیره را در بر می گیرد. می توان از رستوران ها و قهوه خانه های قدیمی و تاریخی بازار بازدید کرد و از خوردن غذای ایرانی خوشمزه در آنجا لذت برد. این بازار به کاخ گلستان نزدیک است.

بازار بزرگ تهران

بازار تجریش

بازار تجریش در شمال تهران نیز یکی از بازارهای رنگارنگ ایران است. شلوغی این بازار از بازار تهران کمتر است و به بعضی از جاذبه های گردشگری دیگر مانند امامزاده صالح، دربند و درکه، کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد نزدیک است. این مکان برای خرید ، استراحت ، نوشیدن چای و لذت بردن از منظره کوه ها یک مکان گردشگری بسیار مناسب است. بازار تجریش دارای یک میدان مرکزی است که میوه ها و سبزیجات تازه ، شیرینی های ایرانی و بسیاری از گیاهان معطر را به فروش می رساند.

بازار تجریش

بازار تبریز

بازار تبریز قدیمی ترین بازار ایران و یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است. در سال 2010 ، یونسکو بازار تبریز را به عنوان میراث جهانی اعلام کرد که نقش یک مرکز تجاری واقع در کنار جاده باستانی ابریشم را بازی می کند. قرن ها پیش از آن ، مسافران بزرگی همچون مارکو پولو و ابن بطوطه در سفرنامه های خود از بازار تبریز تمجید می کردند و آن را به عنوان یکی از زیباترین بازارهای جهان توصیف می کردند. بازار تبریز در مرکز شهر واقع شده است و از چندین بازار فرعی تشکیل شده که هرکدام به فروش برخی کالاهای خاص مانند فرش می پردازند.

بازار تجریش

بازار وکیل

بازار وکیل واقع در شیراز ، شهر عشق و شعر، یکی از زیباترین بازارهای ایران است که حدود 200 سال پیش به دستور کریم خان زند ساخته شد.
این بازار  در مرکز بخش سنتی شیراز واقع است و از خیابان های آجری طاقدار معروف به شاهکار معماری زند برخوردار است. قسمت داخلی آن به گونه ای دقیق طراحی شده است که در طی روزهای گرم تابستان سرد و در زمستان گرم باقی می ماند. سقف آجری طاقدار با تنظیم دما در فصول مختلف ، آن را خنک یا گرم نگه می دارد.
بازار وکیل مکانی شگفت انگیز است که می توانید ساعت ها در آن سرگرم شوید و از خرید تعداد زیادی سوغات مختلف از فرش و لباس های رنگارنگ گرفته تا صنایع دستی زرق و برق دار و ادویه های متنوع لذت ببرید. بازار وکیل یکی از جاذبه های اصلی شیراز است و بخش اعظمی از مجموعه زندیه است که شامل حمام وکیل ، مسجد وکیل و ارگ کریمخان نیز می باشد. مسجد نصیرالملک ، خانه زینت الملوک و شاهچراغ نیز از جاذبه های نزدیک به وکیل بازار است.

بازار شیراز

بازار اصفهان

بازار بزرگ که به عنوان بازار قیصریه نیز شناخته می شود یکی از بازارهای تاریخی ایران است که در اصفهان واقع شده است. بازار بزرگ یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین بازارها در ایران و همچنین خاورمیانه است که ثبت جهانی شده است. معماری بازار بزرگ اصفهان با جزئیات دقیق، سقف های طاق و کوچه های زیبا بازدید کنندگان را مسحور می کند. برای لذت بردن از همه اینها و پیدا کردن صنایع دستی بی نظیر از جمله فرش ، کلیم و صنایع دستی بی نظیر اصفهان می توانید از این بازار دیدن کنید.

بازار اصفهان

بازار یزد

شهر پنج هزار ساله یزد یکی از بزرگترین شهرهای خشتی جهان است. یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو  به عنوان یک شهر خشتی گرانبها که دارای جاذبه های بسیاری از قبل از اسلام و اسلامی است درج شده است. بازارهای قدیمی شهر یزد با معماری برجسته اسلامی، بادگیرهای شگفت انگیز و مناره ها از جمله جاذبه های حیرت انگیزی است که باید از آن ها دیدن کنید. بازارچه مهریز ، بازار تبریز ، بازار زرگری ، بازار مسگری ، پنجه علی بازار ، بازار حاجی قنبر ، قیصاریه و بازار بزرگ از مهمترین بازارهای شهر یزد هستند.
بازار حاجی قنبر که در مجموعه فرهنگی - تاریخی امیرچخماق گنجانده شده است قدیمی ترین بازار یزد است و قیصریه واقع در بین میدان خان و مدرسه خان زیباترین بازار یزد است. قیصریه یکی از معروف ترین بازارهای ایران است و توسط دو دروازه چوبی نفیس محافظت می شود.

بازار یزد

بلیط اتوبوس سفر خود را می توانید در سایت پایانه ها خرید کنید.