در حاشیه کویر شهداد، شهری در ابعاد خیلی کوچک که در خانه‌های چند وجبیش آدم کوتوله‌هایی سکونت داشتن بعد از قرن‌ها فراموشی سر از خاک بیرون آوردن تا تمدنی با بیش از 5 هزار سال حکومت رو که در سینه این شهر کوچک و اعجاب‌آور مدفون بوده، آشکار کنن.
گفته میشه در این شهر پنج هزار ساله، انسان‌هایی زندگی میکردن که قدی کمتر از یک متر داشتن و به همین خاطر به شهر کوتوله‌ها شهرت یافته، که خانه‌هایش حتی با تنو‌ر‌هایی که در آنها نان میپختن همه و همه به اندازه‌های کوچک و متناسب با آدم کوتوله‌ها ساخته شده. این شهر که در 100 کیلومتری کرمان و در حاشیه غربی کویر لوت قرار گرفته‌است توجه بسیاری از باستان‌شناسان رو به خود جلب کرد، اما هیچوقت پاسخی منطقی در خصوص دلایل ساخت این شهر عجیب داده نشده. بعضی از کارشناسان بیان میکنن که اجساد مومیایی‌شده مربوط به کودکانی است که به دلایلی سال‌ها قبل فوت کرده‌اند. با وجود این داستان‌های شهر کوتوله‌های استان کرمان ادامه داره و کسی نتونسته جوابی مناسب در این خصوص ارائه بده. برخی بر این عقیده هستن که هزاران سال قبل مردمان این شهر به دلیل عوامل ناشناخته که شهر رو تهدید میکرده وبرای حفظ جان خود اقدام به گل اندود کردن در خانه‌ها و مسدود‌کردن آنها کرده اند و در حالی که خانه‌ها و اشیای درون آنها سالم بوده‌اند شهر رو به حال خود رها کرده و رفته‌اند.

شهر کوتوله ها

بلیط اتوبوس کرمان رو میتونین در سایت پایانه ها خرید کنین.

با وجود کشفیات آن دوران، پس از انقلاب نیز چهار فصل کاوش در این منطقه صورت گرفته که نتایج قابل توجهی از جمله محله‌بندی شهر‌ها بر اساس صنوف کشف شد. مردمان با تمدنی کهن که هزاران سال قبل دراین منطقه زیست میکرده‌اند و محله‌های مختلف از جمله محله جواهر سازان و کشاورزان و پیشه وران داشته اند. برخی کارشناسان درباره دلیل ترک این شهر توسط ساکنانش میگویند: عاملی این شهر را تهدید میکرده،  بررسی‌های میدانی نشان میده مردم در هنگام ترک شهر برای بازگشت امید داشتن به طوری که بسیاری از جواهرات و مهره‌ها و اشیای مورد نیاز برای زندگی رو در خانه‌ها رها کردن و با فرصتی که داشتن در خانه را با خشت بسته و به محلی دیگر رفتن اما هیچگاه برنگشتند. این شهر در مسیر گردشگری قرار گرفته و در صورتی که گردشگران بخواهند از این شهر کوچک بازدید کنن و در کوچه ها و خانه‌های بسیار کوچکی که کمتر از یک متر ارتفاع دارن قدم بزنن میتونن در یک روز شگفتی های بسیاری رو ببینن. شهر کوتوله ها تا شهر کرمان تنها یک ساعت فاصله داره و برای رسیدن به این شهر باید از جاده قدیم کرمان- ماهان به سمت سیرچ حرکت کنین.