دیگه به آخرای پاییز رسیدیم و کم کم باید برای استقبال از زمستان آماده بشیم. در شب یلدا از قدیم رسم بوده که همه فامیل دور هم جمع میشن و این شب رو جشن میگیرن و میوه هایی مانند انار و هندوانه از قدیم مرسوم بوده که در این شب خورده بشه. شاهنامه خوانی و فال حافظ هم یکی از برنامه هایی است که معمولا تو این شب انجام میشه.

شب یلدا در کرمانشاه

در کرمانشاه مانند سایر شهرهای ایران شب یلدا از جایگاه ویژه ای برخورداره. مردم این شهر بر اساس آیینی کهن در شب یلدا دور هم جمع میشن و شب رو بیدار میمونن تا با شعر خوندن، قصه گفتن، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن این شب رو سپری کنن.
در این شب میوه هایی مانند هندوانه سرخ ، انار سرخ، سیب سرخ و یا لیموی زرد که به گونه ای نمادی از خورشید است خورده میشه.

شب یلدا

شب یلدا در زاهدان

 در زاهدان مردم بر اساس سنتی دیرینه در خانه بزرگ قوم دور هم جمع میشن و به قصه هایی که پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها براشون نقل میکنن گوش میدن. برگزاری جشن‌ها و نشست‌های خانوادگی ، شبی خاطره‌انگیز را برای خانواده‌های زاهدانی به‌ خصوص کودکان و نوجوانان بوجود میاورد. از سرگرمی های این منطقه درشب یلدا میشه بازی‌های دسته‌جمعی مثل گل یا پوچ، گفتن قصه، گرفتن فال حافظ و بیان لطیفه و خاطره گویی رو عنوان کرد .

شب یلدا در چهار محال بختیاری

در این استان اغلب مردم در شب یلدا به شاهنامه خوانی می پردازن. معمولا چند خانواده دور هم جمع میشن و کسانی هستن که شاهنامه میخونن. خیلی وقتها کسانی که شاهنامه رو از حفظ میخونن حتی سواد خوندن و نوشتن هم ندارن. بختیاری ها معتقدن در شب یلدا ماست، شیر، پنیر، کنجد، کدو و نان جوی که خورده میشه تا پایان سال باعث افزایش و فراوانی نعمت میشه و باعث میشه که تا سال بعد از این نعمت ها بخورن. این شب در بین اقدام بختیاری به شب چله معروفه و در این شب کدو تنبل های بزرگی که نماد خورشید رو برای اونا داره آب پز میکنن و آن رو به صورت ریز ریز شده درآش کشک میخورن.

شب یلدا در زنجان

یلدا در بین مردم زنجان شبی میمون ومبارکه و زنجانی ها این شب را خیلی گرامی میدونن. در این شب پیران و خردسالان و جوانان درکنار هم جمع میشن و طولانی ترین شب سال رو به صبح میرسونن.
شب یلدا

اگر میخواهید به شهر های ایران سفر کنین و آیین شب یلدای آن شهر  رو از نزدیک ببینین میتونین بلیط اتوبوس خودتون رو از سایت پایانه ها خرید کنین و با کمترین هزینه به شهر مورد نظرتون مسافرت کنین. پایانه ها به مناسبت فرارسیدن شب یلدا تخفیف های بی نظیری رو برای مسافران عزیز در نظر گرفته، کافیه در سایت پایانه ها مبدا و مقصد و تاریخ حرکت رو مشخص کنین و از بین پیشنهادهای مختلفی که به شما میشه مناسبترینش رو انتخاب کنین.

سامانه پایانه ها برایتان یلدایی خوب و خوش در کنار خانواده آرزو دارد.