غار کتله‌خور غاری  خشکی -آبی است. این غار در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در ۸۰ کیلومتری جنوب قیدار و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۵ کیلومتری شهر گرماب قرار گرفته است. 
تقریبا 10 کیلومتر از غار در بهار سال 1331 هجری شمسی توسط یک هیئت کوهنوردی  و با همکاری مرحوم سید اسدالله جمالی شناسایی و کشف شد. طبق نظریه های علمی و نقشه های زمین شناسی غار کتله خور در دل کوه ساقیزلو در آهکهای الیگومیوسن مربوط به دوران سوم زمین شناسی بوجود آمده و تقریبا حدود 30 میلیون سال میتواند قدمت داشته باشد.
سال پیدایش این غار برای اولین بار توسط انسان معلوم نیست ولی مردمان این منطقه از سال پیدایش در این غار رفت و آمد داشته اند. گفته های افراد مسن حاکی از آن است که پدران آنان نیز در این غار رفت و آمد داشته و داستان های مختلفی در این باره تعریف می کرده اند. دهانه ورودی غار کتله خور به صورت طاق مثلثی شکل به قطر 70 سانتی متر تنها راه دسترسی به داخل غار بوده و هست. از عمق 150 متری تا عمق 700 متری به نسبت زیادی در غار گشایش حاصل شده و شعب متعددی بوجود آمده است. در مکان هایی که از ریزش مصون مانده استالاگیتها و استالاگمیتها خودنمایی می کنند. استالاگیتها و استالاگمیتها با ارتفاع 30 تا 40 متر از کف و سقف غار قرار گرفته اند که با شنیدن صدای موزون قطرات آب، آهنگهای دلپذیر و مناظر بدیعی، چشم و گوش گردشگر را به خود جلب میکند. پس از عبور از این قسمت، منطقه وسیع و مسطحی ظاهر می شود که به شبستان مساجد شبیه است. در این بخش در ضلع شرقی آن استخر آبی به ابعاد 20 * 35  متر قرار گرفته است. برای دسترسی به این غار باید از آبادی های  زرین رود گذشته و با پشت سر گذاشتن گرماب، در قسمت شمال این منطقه به دهانه ی غار رسید.

غار کتله خور
در حال حاضر این غار به صورت سه طبقه خشک و طبقه چهارم به بعد مسیر هایی نیز به صورت آب بوده و زمین شناسان احتمال تشکیل چهار طبقه دیگر را تا سفره آب زیر زمینی داده اند که در سال 2003 میلادی حدود 30 کیلومتر از مسیر های متعدد غار توسط زمین شناسان آلمانی و سوئیسی نقشه برداری شد. پدیده های داخل غار نظیر دهلیزها و گذرگاه ها و وجود ستون های عظیم و وجود چکنده ها و چکیده ها به رنگهای مختلف و تعدادی قندیلهای تو خالی  نیسانی که جز کمیاب ترین قندیلها به شمار میرود جلوه منحصر به فردی به این غار بخشیده است. به وجود آمدن قندیلها به اشکال مختلف مثل شیر خوابیده، پنجه شیر خوابیده، پنجه شیر، پای فیل، لباس عروس، قلع شمع، سگ شکاری، دست شیطان، نخل سوخته، مریم مقدس، دو جادوگر و گفته های زمین شناسان فوق از لحاظ پیدا نشدن انتهای غار وجود مسیر های دیگری  را ثابت میکند.

امکانات تفریحی و اقامتی

مجموعه تفریحی غار کتله خور دارای 12 سوئیت تک خوابه و دو خوابه می باشد که با داشتن امکاناتی نظیر حمام، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی، وسایل پخت و پز، شومینه و .... محیط مناسبی را جهت اسکان شبانه گردشگران فراهم کرده است.

شما می توانید بلیط اتوبوس سفر خود به زنجان را در سایت پایانه ها به صورت تخفیف دار خرید کنید.