این تنگه توسط دیواره ها با ارتفاع 150 تا 200 متر محصور شده. شیب این دیواره ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گدار گه آغاز میشه و در پرتگاه هفت رک و انتهای دره به اوج خود میرسه. شیب کوتاه ورودی رو که پشت سر بذاریم محوطه های باز و مسطح در کنار رودخانه فرصتی برای توقف در سایه سار درختان و گوش فرادادن به صدای گذر آب رو به ما میدهند. کنار هم قرار گرفتن صخره های خشن و تیز با درختانی که در جای جای تنگه روییده اند بسیار جالب توجه است. فرسایش سنگ ها و صخره ها شکل خاصی رو در این محل بوجود آورده. کمی که جلوتر بریم دیواره های آهکی چین خورده که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه هایی از رنگ سیاه به خود گرفته اند، خودشون رو نشان میدن. گاهی صخره های سر به فلک کشیده در دو سوی تنگه به هم میرسن و امکان تماشای آسمان رو از شما می گیرن. گاه سقوط سنگ ها از ارتفاع، مسیر آب جاری در رودخانه رو عوض کرده و شکل تازه ای به طبیعت بخشیده.
در میانه های تنگه چشمتون به آبشارهای کوچک و بزرگی می افتد که سقوط چشم نوازی رو به نمایش گذاشته اند. یکی از این آبشارها به نام شیرز نامگذاری شده. چشمه های زلال آب گوارایی رو از قلب زمین به شما هدیه میدهد که نوشیدنش خالی از لطف نیست. سنگ ها و صخره های تند و تیز که برخی یادگاری از روزگاران کهن هستند از دیگر دیدنی های این تنگه به شمار می روند. این سنگ ها با  سوراخ های کوچک و شکل مشبکی که دارند مامن امنی را برای پرندگان فراهم ساخته اند و آشیانه هایی در آنها دیده میشه.
تنگه شیرز
همزیستی صخره های خشن و تیز با درختانی که در جای جای تنگه روییده اند بسیار جالب توجه است. فرسایش سنگ ها و صخره ها شکل خاصی رو در این مکان پدید آورده. کمی که جلوتر بریم دیواره های آهکی چین خورده که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه هایی از رنگ سیاه به خود گرفته اند خودشان رو نشان میدن.
در تنگه شیرز امکانات اقامتی وجود نداره اما میتونین در این منطقه کمپی برپا کنین و شب رو اونجا بگذرونین. همچنین میتونین در شهرهای اطراف و در هتل ها و مهمانسراها اقامت کنین و در برنامه ی سفرتان به تنگه شیرز سری بزنین.
تنگه شیرز در 55 کیلومتری شهر کوهدشت استان لرستان، در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولاد قباد قرار داره. این تنگه در ارتفاع 1100 متری دریا در ضلع شرقی رشته کوه وره زرد و در مجاورت رودخانه سمیره که شاخه ی اصلی کرخه است واقع شده.
اگه قصد سفر به تنگه شیرز رو دارین میتونین از کرمانشاه، ایلام و یا لرستان به این تنگه برسین. بهترین مسیر برای دسترسی به تنگه از طریق جاده  اولادقبا میباشد. دو کیلومتر انتهایی مسیر یک خاکی مناسب است و در نهایت به پارکینگی میرسید که در کنارش یک مجتمع شیلات قرار داره. حالا وقتشه که  از ماشین پیاده بشین و به داخل تنگه برین.