خوبه بدونیم که درهر سرزمینی به تناسب فرهنگ، سنن و نیازهای خاص، مقررات ویژه ای برای رانندگی نیز وجود داره.

 • نور بالا در روز

در دانمارک، سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی باید هنگام رانندگی در روز از نور بالا استفاده بشه. مقامات راهنمایی و رانندگی این کشورها نظرشون اینه که با روشن بودن چراغ ها در روز، توجه بقیه رانندگان به خودروهای کناری بیشتر جلب میشه و به همان اندازه ازمیزان حوادث رانندگی کاسته میشه.

 • جریمه آب پاشی به عابر پیاده

ژاپنی ها برای امنیت و سلامت عابر پیاده ارزش و اهمیت زیادی قائل هستن. برای همین حتی اگه هنگام عبور یک خودرو، به عابر، آب و گل و لای پاشیده بشه، راننده جریمه میشه و باید تاوان سنگینی بپردازه.

 • پارک در مقابل پلاک های فرد

در اسپانیا گویا رقم های فرد اهمیت ویژه ای دارن چون در روزهای فرد، خودروهایی که دارای شماره فرد هستن باید در مقابل خانه هایی که پلاک فرد هستن ماشین خودشون پارک کنن و در روز های زوج در مقابل پلاک های زوج.
در این کشور هم چنین رانندگانی که باید با عینک رانندگی کنن، موظف اند یک عینک یدکی هم به همراه داشته باشن تا پلیس مطمئن بشه  آنها در صورت از دست دادن عینک خود با مشکل مواجه نمیشن. رانندگانی که عینک یدکی را همراه نداشته باشن جریمه میشن.
قوانین عجیب راهنمایی و رانندگی

 • اول بیمه بعد دوچرخه سواری

استفاده از دوچرخه در کشور سوییس در صورتی مجازه که فرد پیشاپیش دوچرخه اش رو بیمه کنه و برچسب بیمه رو نیز روی بدنه دوچرخه بچسبانه. در غیر این صورت مجاز به دوچرخه سواری نبوده و به پرداخت جریمه نیز محکوم میشه.

 • عبور مجاز در خیابان یک طرفه

اما در بلژیک بر خلاف سوئیس برای دوچرخه سواری تسهیلات بیشتری نیز در نظر گرفته شد. به عنوان نمونه دوچرخه سواران میتونن درمسیر های یک طرفه هم پا بزنن و دوچرخه سواری کنن و چنین کاری تخلف از مقررات محسوب نمیشه.

 • هر دو دست به فرمان

در کشور قبرس بوق زدن یا خوردن و آشامیدن به هر شکلی هنگام رانندگی ممنوعه. همچنین رها کردن دست از فرمان مثل بیرون گذاشتن دست از پنجره خودرو ممنوعه. علاوه بر این رانندگان در این کشور نیم ساعت قبل از غروب و نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب موظف هستن چراغ های خود رو روشن نگه دارن.

 • بنزین کافی الزامی است

در آلمان باید در هر شرایطی به ویژه هنگام تردد در بزرگراه ها اتوموبیل شما بنزین کافی داشته باشه. پلیس پیوسته مقدار بنزین را بر حسب ضرورت کنترل میکنه و اگه کمبود بنزین برای مسافت مورد نظر وجود داشته باشه، راننده موظف به پرداخت جریمه سنگینی میشه. در این کشور همچنین پیاده روی فرد در حاشیه بزگراه ممنوع است و متخلفین جریمه میشن.
قوانین عجیب راهنمایی و رانندگی

 •  سوار خودروی کثیف نشوند.

در روسیه کثیف بودن خودرو و حتی نوشتن و طراحی روی بدنه خودروها خلاف مقررات بوده و رانندگان جریمه میشن. دراین کشور همچنین شستن خودرو در انظار عمومی ممنوعه و جریمه سنگینی داره. رانندگان الزاما باید خودروها رو در کارواش بشورن

 • پارک ممنوع مساوی با مصادره نمره ماشین!

در یونان اگر یک خودرو به هر دلیل درمحل پارک ممنوع متوقف شده باشه راننده آن موظف به پرداخت سنگین ترین جریمه خواهد شد و پلیس میتونه نمره خودرو رو در جا مصادره کنه.

 • الکل سنج به همراه داشته باشین

در کشور فرانسه مثل خیلی از کشور ها نوشیدن نوشابه الکلی هنگام رانندگی ممنوعه اما طبق مقررات موجود در این کشور رانندگان موظفند یک عدد الکل سنج هم در اختیار داشته باشن و اگه نداشته باشن جریمه میشن.

 • توقیف خودرو به خاطر بوق زدن

در شهرهای اتریش بوق زدن توسط رانندگان خودروها درمکان هایی با نصب تابلو چنین کاری ممنوع می باشد، تخلف محسوب شده و منجر به پرداخت جریمه میشه همچنین بسته به شرط تخلف پلیس میتونه برای مدت طولانی خودرو را توقیف کنه.

 • حق عبور با گله گوسفندان است!

در جاده های آفریقای جنوبی اگه رمه های دام و خودرو همزمان درجاده به حرکت دربیان اولویت عبور با چوپان و رمه است. راننده ای که  این مقررات رو رعایت نکنه علاوه بر جریمه موظف به پرداخت خسارت به صاحب رمه است.

 • مقررات رنگارنگ

در هر کدام از ایالت های آمریکا قوانین خاص و عجیب رانندگی هم برقراره. در مونتانا حمل گوسفند با کامیون بودن فرد مراقب در کنار گوسفندان، ممنوع است. در نوادا کسی حق نداره با هر وسیله ای در بزرگراه ها شتر حمل کنه. در همین ایالت اگه در یک چهاراه چراغ راهنمایی وجود نداشت، حق عبور با راننده است که زودتر به تقاطع رسیده.