این جاده ی 70 کیلومتری از شهر اسالم در استان گیلان شروع و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان میرسه که به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته میشه. این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعته. حدود 40 کیلومتر رویایی با پوشش جنگلی و 30 کیلومتر رویایی کوه و چمن زار را پوشانده.

شرایط اقلیمی جاده اسالم به خلخال به گونه ایه که به دلیل قرار گرفتن جاده اسالم به خلخال در منطقه شمالی کشور و استان گیلان و اردبیل، در اغلب فصول سال بارش باران در منطقه وجود داره. همچنین به دلیل ارتفاع زیاد آن در نزدیکی خلخال دمای هوا نیز حتی در تابستان سرده و باید لباس مناسب به همراه داشت. گردشگرانی هم که تصمیم دارن شب ها در این منطقه بمونن، باید لباس و تجهیزات کافی به همراه داشته باشن و البته در نزدیکی روستاها و بخش های عشایری چادر بزنن.

شما میتونین بلیط اتوبوس سفرخودتون رو در سایت پایانه ها خرید کنین.

از جنگل گیسوم

اگه مسافر جاده اسالم به خلخال هستین حتما درحاشیه این سفر از پارک جنگلی گیسوم دیدن کنین و از اسالم به سمت جاده راه بیفتین. اسالم بخشی از شهرستان تالشه که حدود ده هزار نفر جمعیت داره. مردم شهرستان تالش به زبان تالشی و ترکی حرف میزنن و از محصولات آن میتونیم به گلیم، سفال، محصولات دامی، چوب و کاغذ اشاره کنیم.

جاده خلخال

در اطراف تالش نیز جاذبه های گردشگری دیگری وجود داره که میتونیم به جنگل گیسوم و بخش های تفریحی آن اشاره کنیم. گردشگرانی که از خلخال به به اسالم حرکت میکنن بعد از رسیدن به اسالم و برای استراحت میتونن با کمی رانندگی از جاده زیبای گیسوم و جنگل و ساحل آن هم دیدن میکنن. این جنگل و ساحل اون آرامش بی نظیری رو به شما هدیه میکنه.

اما مسافران این جاده وقتی از اسالم راه میفتن در پایان به شهر خلخال میرسن. شهرستان خلخال به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و مرتفع و همچنین نزدیکی به دریا طبیعت زیبایی داره. از این رو این منطقه در فصل تابستان هم هوای خنکی داره و همین موضوع یکی از دلایل سفر گردشگران در این فصل به این شهره. از جمله جاذبه های گردشگری خلخال میشه به تفرجگاه ازنو و پرک اللر باغی اشاره کرد. در زمستان برخی مسابقات ورزشی نیز دراین منطقه انجام میشه. یکی دیگه از بخش های تفریحی خلخال آبگرم گیوی است که درنزدیکی این شهر قرار گرفته و بر خلاف بسیاری از آبگرم های ایران که مملو از جمعیت هستن آبگرم گیوی میتونه مکانی آرامش بخش برای سفرهاتون باشه.