مسجد نصیر الملک از دیدگاه کاشی کاری از با ارزش ترین مساجد ایران به حساب میاد. کاشی کاری این مسجد بی مانند است. مساحت آن 2890 متر مربع و زیر بنای آن 2216 متر مربع است. در این مسجد از شیشه های رنگی استفاده شده به همین دلیل به آن مسجد صورتی ایران هم میگن. مسجد یک سر در ورودی داره و دو ورودی دیگه آن به کوچه جنوبی و مسجد و به امامزاده جنب آن مرتبطه.

اگه قصد سفر به شهر شیراز و بازدید از جاذبه های زیبای این شهر از جمله مسجد نصیر الملک را دارین بلیط اتوبوس خودتون رو در سایت پایانه ها بخرین و از تخفیفات ویژه بهره مند شوید.

ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزیینات فراوانی از گل سرخ زنبق شیراز تشکیل شده. حیاط این مسجد به شکل چهار گوشه است که در میان اون یک حوض در مقابل ایوان مسجد احداث شده و دور تا دور این مسجدبا کاشی هفت رنگ تزیین شده. مسجد دو ایوان داره که با ارتفاع هشت متر ساخته شده. این مسجد دو شبستان داره که یکی در غرب و دیگری در شرق. شبستان شرقی یک شبستان زمستانی است که به سمت قبله قرار گرفته و هدف از طراحی آن جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب و گرم شدن شبستان است.
شبستان غربی یکی از زیباترین شبستان های مساجد ایرانه. ستون های مسجد نصیر الملک یکی از زیباترین ستون های اماکن تاریخی شیرازه که با یک سری گلدان شروع میشه. بدنه این مسجد بیشتر از آجر ساخته شده و در بعضی نقاط کاشی قرار داره. در شبستان غربی یک محراب بسیار زیبا با ایجاد یک فرورفتگی در بدنه چوبی شبستان ایجاد شده.

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک معماری ایران در زمان قاجار است که مانند یک نگین میدرخشد. تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده. در سمت جنوب طاقی وجود داره که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی کاری شده و سقف آن مانند طاق مقرنس کار شده. مسجد دارای صحن بزرگیه که در سمت شمال قرار گرفته. در ورودی دارای طاقنمایی بزرگه که سقف آن با کاشی های رنگارنگ تزیین شده. در های ورودی این مسجد دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام آن نوشته شده.
مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شیه هم نیستن و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبیه. ایوان شمالی دارای سه نیم طاق د رسه طرف و از سمت چهارم به صحن راه داره. همچنین این ایوان دارای 4غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه تزیین شده است. ایوان جنوبی هم دارای دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد. در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مروارید وجود داره که تمام سقف داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده.

اگه قصد سفر به شهر شیراز و بازدید از جاذبه های زیبای این شهر از جمله مسجد نصیر الملک را دارین بلیط اتوبوس خودتون رو در سایت پایانه ها بخرین و از تخفیفات ویژه بهره مند شوید.