اگه به دنبال جاده های شگفت انگیز و پیچ درپیچ می گردین در کرستان و کرمانشاه از این جاده ها زیاد میبینین. میتونین از سنندج راه بیفتین به سمت اورامان و بعد از اون تا مریوان برید. یا از شهر کرمانشاه حرکت کنین به سمت پاوه و بعد تا مریوان برین.
اما ما یه مسیر کوتاه 84 کیلومتری رو به شما معرفی میکنیم که اگه نقشه این راه رو ببینین ممکنه سرسام بگیرین.

مسیر هجیج به اورامان

این مسیر رو اگه خیلی حوصله رانندگی ندارین میتونین کمی کوتاهتر کنین یعنی به جای 84 کیلومتر فقط 49 کیلومتر از این مسیر رو انتخاب کنین.
این دو مسیر قلب روستاهای پلکانی ایران و شاید هم جهانه. در 25 کیلومتری شهر پاوه در استان کرمانشاه روستایی به اسم هجیج قرار گرفته که روستایی پلکانی با کوه های سنگیه و خونه هاش آدم رو یاد خونه های ماسوله میندازه و پشت بام هر خونه سقف خونه دیگریه، اما فرق اساسی اش با ماسوله رودهای پر پیچ و خمشه که آب خنک و تمیزی داره. خیلی از اونایی که اینجا میان به محض دیدن زیبایی هجیج به سفرشان پایان  میدن اما اگه هجیج رو مستقیم ادامه بدین و راه تابلوهای اورامات رو در پیش بگیرین به جاده ای میرسین که کبابی هاش حرف نداره و در دلش رودخانه پر آب سیروان، آبشارهاو چشمه های زیادی قرار گرفته و شیب تند جاده اش هم از جمله چیزاییه که ارزشش رو بالاتر برده. در مسیرتون به شهر نوسود میرسین. این شهر مرکز بخش نوسود شهرستان پاوه اس و با پاوه 45 کیلومتر فاصله داره.
شهر کوچک مرزی نوسود 80 سال پیش مقر حکومت جعفر سلطان (یکی از خوانین اورامان) بوده. مردم نوسود به گویش اورامی سخن میگن. این شهر از هر نظر که بخواین زیباست. طبیعت سرسبز و خونه های پلکانیش دیدنیه و مهمتر از همه جاده هاش. هرچند که به دلیل دور بودن از مرکز هنوز آنچنان که باید توسعه نیافته.
اما اگه مسیر کوتاه رو انتخاب کنین به جای نسود سر از نودشه در میارین. شهر نودشه در غرب استان کرمانشاه و در 32 کیلومتری شمال غرب شهرستان پاوه قرار داره و حدود 5000 نفر جمعیت داره. این شهر محصوره بین کوهای دربن در شمال با ارتفاع میانگین 2750 متر، کوه کماجروشخله و چناره در جنوب با ارتفاع میانگین 1800 تا 1900 متر و کوه شمشی با ارتفاع تقریبی 2000 تا 2100 متر در غرب و دره باصفای نودشه منتهی به رود سیروان در شرق.
جاده هجیج اورامان
یکی از زیباترین چشم اندازای کوشاهو با ارتفاع 3410 متر از سطح دریا در شرق نودشه دیده میشه. کوه دربن در شمال شرق شهر دارای دیواره های بلند و چاله های عمیقیه که این چاله ها در فصل زمستان پر از برف شده و تا اوایل پاییز سال بعد در این چاله ها برف باقی میمونه. غار قاژه لیان یا غار لانه غاز در این کوهستان قرار داره. اگه به راهتون ادامه بدین کمی بعد روستای اورامان رو پیش رویتان میبینید که خونه های پلکانیش در دل کوه ها آدم رو مجذوب میکنه. اورامان یا هورامان تخت شهری در بخش اورامان شهرستان سروآباد در استان کردستان ایرانه. این شهر در منطقه هورامان واقع شده. خونه های شهر به طور کلی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و به صورت پلکانی ساخته شدن به همین دلیل آن رو هزار ماسوله میگن.
هر سال دو بار در نیمه بهار و نیمه زمستان مراسمی به نام مراسم پیر شالیار در اورامان تخت برگزار میشه. این مراسم شامل ذبح دام قربانی، دف زنی، خوردن آش مخصوص، شب نشینی و خواندن شعر و دعاست که نزدیک به هزار ساله برگزار میشه.