در رانندگی رفتارهای خوب و بد بسیاری وجود دارد که با انجام دادن و یا ترک آنها میتونین عمر وسیله نقلیه خودتون رو افزایش بدین. در ادامه با پایانه ها همراه باشین تا شما را با هفت مورد از عادت های بدی که به وسیله نقلیه لطمه میزند آشنا کنیم.

با رعایت کردن این موارد عمر خودرو خود رو افزایش بدین.

  • ترمز گرفتن مداوم در سراشیبی ها

بیشتر رانندگان هنگام حرکت در جاده های سراشیبی با نگه داشتن پدال ترمز در حالت فشار کم، آمادگی لازم برای ترمز گیری شدیدتر و حفظ سرعت در یک محدوده ی خاص را فراهم میکنن. این عمل فشار زیادی به ترمز ها وارد میکنه. دمای سیستم ترمز به سرعت بالا میره و لنت ها و دیسک ها از بین میرن. برای جلوگیری از سرعت زیاد در سراشیبی با دنده کمتر و یا در اصطلاح دنده سنگین وارد سراشیبی بشین. هر چه دنده کمتر باشه نهایت سرعت خودرو پایین تر میره و نیازی به فشار مداوم پدال ترمز نیست.

  • بالابردن دور موتور قبل از گرم شدن پیشرانه

بسیاری از خودروهای جدید امروزی به گرم کردن نیازی ندارن. اما باید به خاطر داشته باشین که قبل از فعال شدن آمپر و نشان دادن درجه حرارت، بیش از 2000 دور بر دقیقه به پیشرانه نباید فشار بیاریم.

  • استفاده نکردن از ترمز دستی

همیشه بعد از پارک خودرو بدون توجه به دستی یا اتوماتیک بودن گیربکس خودرو و شیب دار یا صاف بودن جاده ترمز دستی رو فعال کنین.

در هنگام پارک کردن خودرو های با گیربکس اتوماتیک در سطح شیبدار اول پدال ترمز را نگه دارین. بعد از اون دسته دنده  رو در وضعیت p  قرار بدین، ترمز دستی رو فعال کنین و در آخر پدال ترمز رو رها کنین.

  • توجه نکردن به صداهای مختلف خودرو

همیشه با شنیدن هر صدای مشکوک در بخش های مختلف خودرو حتما به تعمیرگاه مراجعه کنین. توجه نکردن به این صداها ممکنه در آینده مشکلات جدی رو برای خودرو به وجود بیاره.
رفتار خرابکارانه در رانندگی

  • ترمز گیری پی در پی

همانطور که در جلسه های آموزشی گواهینامه تذکر داده میشه همیشه فاصله طولی خودتون رو با خودرو های جلویی حفظ کنین. اگه عادت دارین که همیشه فاصله کمی با خودروی جلویی داشته باشین و مرتب ترمز میگیرین خیلی زود باید لنت ها و دیسک های ترمز رو عوض کنین.

  • سوختگیری خودرو پس از علامت هشدار خالی شدن باک

وقتی خودرو خاموشه ناخالصی های مکانیکی اجزای داخلی در باک خودرو رسوب میکنه. گرد و خاک محیط از  فیلترها عبور میکنه و به قطعه حساس پمپ سوخت میرسه.

وظیفه اصلی پمپ سوخت انتقال سوخت مورد نیاز به پیشرانه است. در فصل های سرد سال، همیشه حداقل باک سوخت خودرو رو تا نیمه پر کنین تا از ایجاد میعانات جلوگیری بشه. در دمای زیر صفر، آب حاصل از میعان در باک مشکلات اساسی در سوخت رسانی خودرو ایجاد میکنه.

  • قرار دادن دست روی دسته دنده

خیلی از راننده ها عادت دارن که بدون توجه به لزوم تعویض دنده دست خود رو روی دسته دنده قرار بدن. این عمل به چند دلیل نامناسبه. اول اینکه موقع رانندگی باید با دو دست فرمان رو نگه داریم تا در شرایط خطرناک کنترل خودرو امکان پذیر باشه.

با اینکه قرار دادن دست روی دسته دنده وزن و فشار زیادی نداره ولی همین مقدار کم با فشار مداوم به دنده ها و تنظیم کننده های حساس گیربکس لطمه میزنه و در بلند مدت تعویض دنده ها با مشکل روبرو میشه.

در آخر به این نکته اشاره میکنیم که صرف نظر از مدل و نوع خودرو همیشه در جاده های عمومی احتیاط شرط اول رانندگی است.