یکی از مشکلات اساسی رانندگان خواب آلودگی آنهاست، وقتی ساعتها رانندگی میکنن و با وجود خستگی و خواب شدید تصمیم میگیرن که به راه ادامه بدن. در این مواقع است که حادثه بوجود میاد و یکی از مهمترین علل تصادفات چند دهه اخیر در ایران خواب آلودگی رانندگان بوده است. با این که همه می دانن نباید در هنگام خستگی و خواب رانندگی کنن ولی بازهم به آن توجهی میکنن. سیستم جدیدی با نام رایدی طراحی شده که جلوی صورت راننده نصب میشه و به چهره راننده مسلط است و در صورتیکه خطری رو تشخیص بده هشدار میده و جلوی وقوع حادثه رو میگیره. این دستگاه بوسیله یک نگه‌دارنده، روی داشبورد، شیشه جلو اتومبیل یا آینه وسط نصب میشه و به منبع قدرت ماشین وصله.

دستگاه نظارت بر رانندگان خواب آلود

حواست به جاده باشه!

"رایدی" با استفاده از دوربین‌های جانبی که مجهز به ال.ای.دی‌های مادون قرمز برای استفاده شبانه هستن، همراه با تحلیل دقیق چشمان راننده، به طور مداوم به چهره راننده نگاه میکنه. رایدی توجه زیادی به مواردی مانند پلک زدن، تعداد و مدت زمانی که راننده دوردست رو نگاه میکنه و الگوهای چهره ای مثل خمیازه کشیدن داره.
اگه این دستگاه تشخیص بده که راننده بیش از حد خواب‌آلوده، هشداری به صورت کلامی پخش میکنه این هشدار باتوجه به شدت خواب‌آلودگی تشخیص داده شده، میتونه از جمله‌ای ملایم مانند "حواست به جاده باشه" تا هشداری فوری مانند "خطر! خطر! بیدارشو!" متفاوت باشه. در حقیقت این سیستم چیزی را خاموش یا دستکاری نمیکنه یا از لحاظ فیزیکی موتور را خاموش نمیکنه، فقط هشداری به صورت صوتی به راننده میده. این دستگاه هیچ فیلمی در خودش نگه نمیداره و ضبط نمیکنه و نیازی به ارتباط با اینترنت نداره . قیمت این دستگاه نسبتا ارزان است و در حدود 139 دلار است.