در جنوب گرمسار کاروانسرایی قرار داره به اسم قصر بهرام که بسیاری اسم آن را شنیده اند. اگر مسیر رسیدن به این کاروانسرا را ادامه دهید به منطقه ای میرسید که در آن جاذبه های طبیعی زیادی در کنار هم قرار گرفته. یکی از این جاذبه های دیدنی پارک ملی کویر است که وسعت آن 4200 هزار هکتار است. در جنوب شرقی این پارک تنگه ای با نام تنگه ظلمات قرار گرفته است که در غرب کویر مرکزی ایران در استان اصفهان قرار دارد. این تنگه بر اثر فرسایش بادی و آبی به طول 4 کیلومتر تشکیل شده.  در قسمت شمالی ارتفاع دیواره ها کوتاه تره و با حرکت به سمت جنوب ارتفاع آنها افزایش می یابد. این دره به نقل از کسانی که آن را دیده اند بسیار شبیه گرند کانیون امریکاست.

تنگه ظلمات

در وسط کویر شما به دره ای می رسید که فضای عجیبی دارد. بسیاری عقیده دارند که این دره در اثر زلزله ایجاد شده است. در پارک کویر گونه های گیاهی و جانوری زیادی وجود داره که اگه با حوصله و وقت کافی به این پارک برین میتونین حتی پلنگ، گرگ و یوز پلنگ رو ببینین. این منطقه دارای جذابیت فراوانیه، به عنوان مثال بعد از پشت سر گذاشتن 20 کیلومتر از ورودی پارک به کوه هایی میرسید که رنگ های عجیبی دارن یا در نزدیکی تنگه ظلمات، منطقه وسیعی وجود داره که فسیل نرم تنان دریایی مثل صدف های دو کفه ای بزرگ در اون به جا مونده.
برای رسیدن به این منطقه باید از یکی از مسیر های دسترسی محیط بانی سفید آب واقع در 50 کیلومتری شرق مرنجاب و 120 کیلومتری جنوب ورامین به سمت محیط بانی ملک آباد واقع در شرق آن حرکت کرد. قبل از منطقه فسیل آباد وارد جاده شط شد و پس از پیمودن مسافتی در حدود 10 کیلومتر به تنگ ظلمات رسید. محیط بانی سفیدآب از 3 مسیر قابل دسترسی است. مسیر اول ورامین، پیشوا، راه آهن قلعه بلند، سرمحیط بانی مبارکیه، قصر بهرام و سفید آب، مسیر دوم کاشان،آران و بیدگل، مرنجاب، سفیدآب و مسیر سوم کاشان، ابوزید آباد، قاسم آباد، قلعه کرشاهی، سفید آب. یادتون باشه اگه خواستین از این منطقه دیدن کنین برای ورود به این منطقه نیاز به دریافت مجوز دارین. 

شما میتونین بلیط اتوبوس کاشان رو در سایت پایانه ها خرید کنین.