اولین خشت دست ساز بشر تپه ای با 9000 سال قدمت در شرق روستای ازبکی است که در شهرستان نظر آباد استان البرز قرار داره. مدیران گردشگری استان البرز بیان میکنن هنوز یک نماد مشخص و مطرح که بتونه این استان رو به خوبی معرفی کنه انتخاب نشده و این تپه میتونه به عنوان یکی از کهن ترین آثار تاریخی البرز که قدیمی ترین خشت دست ساز بشر رو در خودش جای داده به عنوان نماد البرز معرفی شود. تپه ازبکی از شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ و رشته کوه های البرز، از جنوب به بخش اشتهارد در شهرستان کرج، از شرق به دهستان رامجین و سعید آباد ساوجبلاغ، از غرب به شهرستان آبیک استان قزوین و در 50 کیلومتری غرب شهر کرج قرار داره. تپه ازبکی دارای تپه های متعددی از جمله یان تپه به معنای تپه کناری، گوموش تپه به معنای تپه نقره ای که دارای لایه های متعلق به فرهنگ فلات قدیم، چشمه علی و سیلک است، جیران تپه به معنای آهوی نر و دوشان تپه به معنای تپه خرگوش است.

یان تپه

در حدود یک کیلومتری غرب تپه مرتفع ازبکی یان تپه قرار گرفته که ابعاد این تپه بیضی شکله. این تپه دارای آثار معماری از ملات گل و خشته که نحوه چیدمان دیوارها نشان دهنده  این امره که ساکنان فلات
مرکزی ایران در این محوطه مراحل نخست معماری خشتی رو پشت سر میگذارن و هنوز به رموز و اصول صحیح اون پی نبرده بودن. وجود پاشنه های سنگی در، نشان دهنده آشنایی این جامعه با فنون در سازیه.

مارال تپه 

مارال تپه یکی از تپه های اقماری کوتاه در محوطه ازبکی است و آثار بدست امده از معماری این تپه مربوط به تک دیوارها، تنور یا اجاق و گودال دور ریز منحصر میشه.

جیران تپه 

این تپه در جنوب محوطه ازبکی و با فاصله 250 متری تپه مدور و تقریبا مسطح با ارتفاعی در حدود 2 متر از سطح زمین های اطراف و قطری در حدود 50 متر وجود داره. در این تپه بقایای سه دوره عمده فرهنگی پیش
تاریخ، عصر آهن و اسلامی شناسایی شده. در اولین فصل کاوش در جیران تپه یافتن گورهای متعلق به دوره های اسلامی و عصر آهن در لایه های سطحی تر و بقایای لایه های فرهنگی متعلق به دوره ای از فرهنگ های پیش از تاریخ فلات مرکزی، همزمان با چشمه علی و سیلک، در لایه های عمیق تر موجوده. وجود بقایای معماری عظیم از هزاره اول و  دوم پیش از میلاد و گورستان های همزمان با آن در این دوران در جیران تپه، محوطه ازبکی را به یکی از نادرترین محوطه های شناخته شده عصر آهن مبدل میکنه. از مهم ترین یافته های جیران تپه، فضای معماری ارزشمندی مربوط به پیش از تاریخ با دیوارهای رنگین و دارای دو صفحه و سکو با کاربری مذهبی (معبد) است. خصوصیات این بنا و بناهای مشابه آن در دشت قزوین جایگاه ویژه اجتماعی، فرهنگی و به ویژه مذهبی را نمایان می سازد.

تپه ازبکی

دوشان تپه 

دوشان تپه در فاصله نزدیک به 300 متری شمال غرب تپه ازبکی قرار داره. یافته های کوچک در دوشان تپه شامل اشیاء فلزی، دو درفش یکی شکسته و یکی سالم، یک سوزن به طول 10 سانتی متر دو قطعه ورقه مفرغی شبیه برگ، چندین قطعه سوزن، اشیاء سفالی، سردوک ها، اشیاء سنگی متفرقه و قالب های ریخته گری است. نکته مهم در مورد این نوع قالب اینکه شواهد مربوط به استفاده از آن به دوران های تاریخی تعلق دارد و شاید قدیمی ترین نوع قالب شناخته شده مربوط به دوشان تپه باشد.

برای بازدید از این اثر تاریخی می تونین بلیط اتوبوس خودتون رو در سایت پایانه ها خرید کنین.