پارک ملی کویر

پارک ملی کویر در 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه ی نمک قرار داره. اراضی این پارک با پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری، زیستگاه پستاندارانی چون جبیر، آهو و گونه های با ارزشی چون یوز پلنگ و گوره خر است. در ناحیه کوهستانی بخش شمالی پارک، کل و بز و قوچ و میش به سر میبرن. پرندگانی چون کبک و تیهو بومی این منطقه هستن ولی هر سال پرندگان مهاجری چون فلامینگو، آنقوت، سرسبز و خوتکا به آب بند های این منطقه میان. علاوه بر آن در این پارک آثار فرهنگی و تاریخی مثل کاروانسرای قصر بهرام و باقی مانده آثار کارانسرای عین الرشید نیز به چشم میخوره.

پارک ملی کویر

پارک ملی خجیر و سرخه حصار

این پارک در ارتفاع 1547 متری از سطح دریا قرارداره. میانگین حداکثر ارتفاع آن 2600 متر و حداقل آن 1450 متره. تمام این ناحیه به غیر از بخش شمال شرقی آن، جز مناطق حفاظت شده هستن. مساحت پارک ملی سرخه حصار 9380 هکتار است که تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار داره.

جنگل و پارک های جنگلی

جنگل های طبیعی استان تهران در نقاط مختلف آن پراکنده هستن. جنگل های دامنه جنوبی البرز در کوه های تهران و کرج قرار داره. در این منطقه گونه های گیاهی مثله زال زالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، شیر خشت، پسته، بادام کوهی، سنجد، سماق و ... به چشم میخوره.

برای سفر به تهران و دیدن این پارک های زیبا میتونین بلیط اتوبوس خودتون رو در سایت پایانه ها خرید کنین.

پارک جنگلی و دریاچه چیتگر

این پارک با 150 هکتار زمین پر درخت، از شمال به زمین های چیتگر، از جنوب به اتوبان کرج، از غرب به پیکان شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود میشه. پارک چیتگر از بزرگ ترین پارک های جنگلی استان است.

پارک چیتگر

پارک جنگلی لویزان

این پارک با وسعتی معادل 1100 هکتار، از شمال به قوچک، از جنوب به شمس آباد، از غرب به ده لویزان و از شرق به پاردگان خاتم الانبیا محدود میشه.

پارک لویزان

پارک جنگلی ورد آورد

پارک جنگلی ورد آورد با 1020 هکتار وسعت دومین پارک جنگلی بزرگ استانه که در محدوده کوه های ورد آورد در حد فاصل اتوبان کرج و پادگان سپاه قرار داره. در سطح استان چند پارک جنگلی دیگر نیز وجود داره، مانند: پارک سوهانک، سرخه حصار، توسکا، خجیر، تنوع آب و هوایی استان موجب شده تا پوشش گیاهی نیز در هر منطقه با مناطق دیگر تفاوت داشته باشه. مهمترین گونه های گیاهی استان شقایق، زنبق، تلخ بیان، ختمی، خاکشیر، چوبک و ... است.