عید نوروز از اعیادیست که قدمت اون به دوره های هخامنشیان و مادها برمیگرده این عید در ایران بیشترین تعطیلی را به همراه داره و میتوان گفت 5 روز از سال در اول بهار برای جشن و برگزاری مراسمات نوروزی تعطیلی رسمی است. برخی مشاغل و حرفه ها نیز 13 روز اول سال رو تعطیل یا نیمه تعطیل هستن، از اینرو اصولا پایان هرسال و چند روز قبل از زمان شروع عید نوروز همه ی مردم در تکاپو و تکمیل کارهای عقب افتاده هستن و از اینرو استرس های زیادی دارن و به گونه ای سردرگم هستن. خصوصا اگه قصد سفر رفتن و تهیه بلیط اتوبوس یا قطار و هواپیما رو داشته باشن این استرس چندین برابره.

در این مقاله میخواهیم راهکارهایی را ارائه کنیم که باعث میشه پایان سال آرومتری داشته باشین و به تمامی کارهای عقب افتاده ی خود برسین.

از قبل برنامه ریزی کنین و برنامه هاتون را رو برگه بیارین

فرقی نداره شما خانم هستید یا آقا، شاغل هستین یا خانه دار، دانشجو هستین یا فارغ التحصیل، مهم اینه که باید برای تکمیل کارهای عقب افتاده ی خود از چند روز مونده به عید نوروز برنامه ریزی داشته باشین. اگر قراره به سفر برین حتما از یک ماه مونده به سفر برنامه ریزی کنین و برای خرید بلیط و رزرو هتل و حتی مرخصی هایی که ممکنه نیاز داشته باشین اقدام کنین، اگه قراره خونه تکونی کنین دقیقا برای خودتون مشخص کنین هر روز قراره کدوم بخش از منزل یا محل کارتون را مرتب کنین و حتما یه جوری برنامه ریزی کنین که کارهای سخت و سنگین رو چند نفری انجام بدین تا خستگی این ایام باعث نشه ایام عیدتون خراب بشه.  حتی اگر قراره در ایام تعطیلی مسافرت نرین برای دید و بازدیدهای عیدتون از چند روز قبل تر برنامه ریزی کنین تا بتونین بخش قابل توجهی از زمانتون را هم به استراحت و شهرگردی اختصاص بدین.

برنامه ریزی کارها از قبل- استرس روزهای پایان سال

برنامه هاتون را به نزدیکان اعلام کنین

بعضی ها فکر میکنن فقط برنامه ریزی کردن کافیه و همیشه از اینکه برنامه هاشون را نمی تونن عملی کنن ناراحت و دلسرد میشن، اما میشه گفت اکثر این موارد مربوط به زمانیه که شما برنامه های خودتون رو به نزدیکان اعلام نکردین  و قطعا اونا هم برای خودشون برنامه هایی تنظیم کردن که تلاقی این برنامه ها نشدنیه.  بنابراین بهتره در خصوص برنامه ریزی های خود با خانواده ی درجه یک خود صحبت کنین و اگه برنامه های کاری نیز دارین حتما همکاران خود را در جریان قرار بدین، در این صورت اگه نیاز به تغییر برنامه ریزی باشه این کار را به راحتی  انجام میدین.

کارهای اداری را در اولویت بذارین

خیلی از مردم در نزدیکی ایام عید بیشتر وقتشون را برای خرید لباس و وسایل منزل صرف میکنن و اصولا کارهای اداری و بانکی رو به آخرین روزها موکول میکنن این در حالیه که در نزدیکی ایام نوروز مغازه ها و پاساژهای شهر تا آخرین ساعات شب باز هستن و حتی روزهای تعطیل هم به کارشون ادامه میدن و شما میتونین زمان اداری  رو فقط به کارهای اداری و بانکی اختصاص بدین، اگه دسته چک دارین حتما یه کنترلی بکنین که حسابتون تامین مالی بشه و در ایام عید استرس انتقال وجه به حسابتون را نداشته باشین.

از راهکارهای غیرحضوری استفاده کنین

در این ایام ترافیک وسایل نقلیه خیلی بالاست و شما برای اینکه کمترین معطلی رو داشته باشین بهتره کارهای خود رو تا حدی که میشه غیرحضوری و به صورت مجازی و واسط گری حل کنین برای مثال اگر قصد سفر دارین و میخواین بلیط تهیه کنین اصلا لازم نیست به دفاتر گردشگری یا به پایانه های مسافربری برین کافیه بلیط خودتون رو به صورت اینترنتی خرید کنین، حتی برای رزرو هتل هم اینترنتی اقدام کنین و با کمترین زمان آماده ی سفر بشین.  اکثر کارهای بانکی هم امروزه به راحتی به صورت غیرحضوری انجام میشه مثل پرداخت قبوض، انتقال وجه و درخواست دسته چک و غیره و اصلا لازم نیست شما به صورت حضوری به بانک مراجعه کنین.

ساعات خوابتون را کمتر کنین

با اینکه همیشه متخصصین اعلام میکنن که باید خواب کافی داشته باشیم اما گاهی با نیم ساعت زودتر بیرون زدن از خونه میشه کلی کارهای خورده ای و ریز که مشغله ی زیادی تو ذهن ایجاد کردن رو انجام داد. بهتره تو این ایام شلوغی صبح ها کمی زودتر بیدار بشین و شروع به کارهای روزانه کنین. این باعث میشه سریعتر کارتون تموم بشه و بعد از ظهر را بتونین اختصاص بدین به خریدهایی که نیاز دارین، همچنین اگر شاغل هستین و قرارهای کاری دارین بهتره این قرارها را اول صبح تنظیم کنین چرا که در ساعات میان روز ترافیک های شهری زیاد میشه و قطعا تاخیرهای زیادی را باید انتظار داشته باشین.

استرس روزهای پایان سال

برنامه ریزی برای سال آینده رابه بعد موکول کنین

در میان این همه شلوغی پایان سال خیلی از مردم، مخصوصا شاغلین در خصوص سال جدید برنامه های کاری خود را مرور میکنن و به دنبال برنامه ریزی برای آینده هستن و همین امر باعث میشه سردرگمی بیشتری داشته باشن. بهتره بخشی از این برنامه ریزی رو به زمان تعطیلات عید واگذار کنین، قطعا در ایام تعطیلات شما فرصت بیشتری دارین تا فرصت های شغلی و ایده هایتان را روی برگه بیارین و بهترین تصمیم رو بگیرین. پس سعی کنین در ایام پایان سال تصمیم گیری های عجولانه نداشته باشین.

خانواده ی پایانه ها امیدوار است که پایان سال آرومی داشته باشین و سالی که در پیش دارین پر از آرامش و سلامتی باشه، شما عزیزانی که قصد سفر با اتوبوس رو دارین میتونین بلیط اتوبوس خود رو از پایانه ها، معتبرین ترین سامانه ی خرید بلیط اتوبوس خرید کنین.