راستش اگه بخوایم تمام سوغات های شهرهای ایران رو معرفی کنیم خودش میشه یه کتاب قطور که پره از رنگ و بوی شیرینی ها و خوردنی های متنوع و آداب و رسوم شهرها و صنایع دستی اونها که قطعا در یه مقاله کوتاه نمی گنجه، تنها کاری که خانواده ی پایانه ها تصمیم گرفته انجام بده اینه که با چند تا مقاله ی کوتاه و بسیار خلاصه سوغات های برخی شهرهای کشور عزیزمان ایران را به هموطنان معرفی کنه که اگه برای تعطیلات نوروز سری به این شهرها زدند بدونند بهترین سوغات ها چی هستن و سردرگم نباشن. در قسمت اول مطلب سوغات ایران زمین به معرفی سوغات شهرهای تهران، اصفهان و شیراز و مشهد و یزد پرداختیم و در این پست می پردازیم به چند شهر دیدنی پرسوغات دیگه از کشورمون.

سوغات تبریز

شیرینی قرابیه یکی از قدیمی ترین شیرینی های تبریزه که اتفاقا طرز تهیه اش هم زیاد سخت نیست و یکم گرون قیمته اصولا قرابیه ها با طعم پسته و بادوم یا نارگیلند و جزء شیرینی های خشک حساب میشند و اصلا بابت نگهداریش لازم نیست نگران باشید. نوقای تبریز هم یه سوغات خیلی خوشمزه است که یه جورایی میشه گفت از خانواده ی گز به شمار میره و خیلی پرطرفداره. علاوه بر این موارد آجیل تبریز و باقلوای تبریز هم بین خیلی ها شناخته شده است و میتونه به عنوان سوغات انتخاب بشه.

سوغاتی تبریز

سوغات همدان

همدان از اون شهراییه که هم دارای شیرینی های خوشمزه است هم مثل اصفهان پره از صنایع دستی بسیار زیبا. در استان همدان نان کماج که حاوی کنجد و گردو و شکلاته سوغات محسوب میشه و خوردن این  نان وقتی تازه است واقعا آدم را به وجد میاره. باسلوق و نان شیرمال هم در این استان به صورت انبوه تولید میشه و به بقیه ی شهر های کشورمان هم ارسال میشه. از آنجایی که دامپروری بین همدانی ها بسیار رایجه این شهر منبعی است از چرم که باهاش کیف و کفش های چرم تولید میشه و میتونین اگر مایلید یه هدیه ی ویژه برای کسی سوغات ببرین از چرم استفاده کنین. اشیاء سفالی در این شهر هنرمندانه ساخته میشه و سفال لالجین همدان برای خیلی ها شناخته شده اس.

سوغات همدان

سوغات بندرعباس

استان هرمزگان که مرکزیت آن شهر بندرعباس میشه، در جنوب ایران قرار داره و سوغات این شهر یکم متفاوته از سوغات هایی که تا الان معرفی کردیم اولین سوغات این شهر ماهی و میگو هست و از قدیم پایه ای ترین شغل مردم این شهر ماهیگیری و صید ماهی بوده. خیلی از مسافران که به این شهر سفر میکنن تعداد انبوهی ماهی و میگو خرید میکنن و در یخچالهای مسافرتی نگهداری میکنن تا هم بتونندسوغات به دوستانشون بدند هم بتونن در مصارف شخصی خودشون استفاده کنن. غیر از ماهی خرمای بندر عباس هم که در نوع های مختلفی تولید میشه جزء سوغات  این شهر به حساب میاد چرا که بندرعباس به دلیل داشتن هوای گرم و خشک بهترین محیطه برای به عمل آمدن خرما. در این استان مرکبات زیادی هم برداشت میشه که سالیانه نیاز برخی استان های دیگر کشور را هم پاسخ میده مثل پرتقال و نارنگی و لیمو شیرین که معروف ترین این مرکبات نارنگی بندری است.

سوغات بندر عباس

سوغات بندر انزلی

حیفمون اومد وقتی از بندرعباس در جنوب کشور صحبت میشه سری به بندر های دیگر مانند بندر انزلی در شمال ایران نزنیم و سوغات این شهر را براتون معرفی نکنیم. از اونجایی که این بندر در جنوب دریای خزر واقع شده مانند بندرعباس تعداد زیادی از مردان این شهر به ماهیگیری می پردازن و ماهی های تازه ی این شهر بهترین گزینه برای سوغات محسوب میشه. اما شاید بیشتر از ماهی چیزی که به راحتی به چشم هر کس در این شهر میخوره حصیربافی و سبدهای ساخته شده از چوبه که اکثر مغازه ها در طول خیابان های این شهر به نمایش گذاشته اند و قیمت مناسبی هم دارن و میتوانن گزینه ی مناسبی برای خرید باشن. جالبه بدونین قلاب بافی نیز یکی از هنرهای زنان بندرانزلی است و رومیزی های بسیار زیبا و رنگینی را با قلاب بافی عرضه میکنن.

سوغات انزلی

امیدواریم مواردی که معرفی کردیم کمکتون کنه بتونین در ایام عید به هر شهر و دیاری سفر میکنین دست پر برگردین و به اطرافیانتون سوغات اون شهر را معرفی کنین. حالا اگه تصمیم گرفتین برای سفر به بندرعباس یا همدان و تبریز و انزلی سفر کنین کافیه توسط پایانه ها، بلیط اتوبوس خودتون را به صورت اینترنتی خرید کنین چرا که پایانه ها معتبرترین سامانه خرید اینترنتی  بلیط اتوبوس است.