فردی که میره سفر یا گردشگری میکنه از اون دیاری که رفته برای اقوام و دوستان و خویشاوندانش کالایی را میاره که اصولا یا صنایع دستی اون شهره یا خوراکی و ره آوردیه که مختص به مردم اون شهره از سالیان پیش به این کار سوغات خریدن میگفتند. برعکس خیلی ها که فکر میکنند این آداب و رسوم فقط مختص به ایران است باید بگیم اصلا اینجوری نیست و خرید سوغات حتی در کشورهای اروپایی هم طرفداران بسیاری داره. الان که نزدیک به فصل بهاره و زمان مناسبیه برای مسافرت رفتن قطعا یکی از دغدغه های سفرتون خرید سوغاتی میشه برای همین ما تو این پست میخوایم خیلی مختصر سوغاتی های شهرهای مختلف را بهتون معرفی کنیم که بتونید با خیال راحت فقط به سفرتون فکر کنید و نگران پیدا کردن سوغاتی نباشید.

سوغات تهران

قالی بافی و تابلو بافی  جزء  صنایع دستی های تهران است که اصولا گردشگران خارجی حتما تو سفرشون به تهران قالی های دست باف تهران را سوغات میبرند. اگر در فصل تابستان به تهران رفتید حتما چند کیلویی سیب دماوند سوغات بخرید و اگر به زیارت شاه عبدالعظیم رفتید سوهان های اون منطقه را هم به عنوان سوغات  در نظر داشته باشید. دوغ آبعلی تو همه ی فروشگاههای تهران پیدا میشه و کشمش شهریار هم طرفدارهای خاص خودشا داره.

سوغات تهران

سوغات اصفهان

اصفهان یکی از اون شهراییه که انقدر سوغاتهاش زیاده که نمیدونید کدومشا انتخاب کنید اولی و مهمترین سوغات اصفهان گز است میشه گفت کسی پیدا نمیشه که ایرانی  باشه و گز اصفهان را نخورده باشه پس حتما برای دوستان و آشنایانتون گز بخرید.  پولکی هم یکی دیگه از شیرینی هاییه که بیشتر چاشنیه چایی میشه و تو اصفهان کارخانه جات بزرگی پولکی را تولید و صادر میکنند. خورشت ماست هم یکی از غذاهای اصیل اصفهانه که اصولا نمیشه سوغات برد اما حتمااگر به اصفهان رفتید برای یک وعده هم که شده خورشت ماست میل کنید. از خوردنی ها که بگذریم اصفهان پره از صنایع دستی های فوق العاده است قلم زنی و کاشی کاری از هنرهای دستی اصفهانی  ها به شمار میره و شما میتونید بهترینش را در میدان نقش جهان اصفهان پیدا کنید.

سوغات اصفهان

سوغات شیراز

مسقطی یه خوراکیه فوق العاده خوشمزه است که میشه گفت نوعی حلواست که با پسته و نشاسته تهیه میشه و مخصوص شیرازی هاست . همچنین شیراز منبع عرقیجات اصله مثل عرق بیدمشک یا عرق نسترن و بهار نارنج. اگر خواستید میتونید بادام تلخ شیراز را هم سوغاتی بگیرید این نوع بادام به شکر آغشته شده و طعم دلپذیری میده.

سوغات شیراز

سوغات کرمان

خوشمزه ترین سوغات کرمان کلمبه است یه جور شیرینی که لایه ی میانی اون را مواد کلوچه مثل دارچین و پسته و کنجد تشکیل داده کمتر کسی ممکنه بره کرمان و کلمبه نخوره یا سوغات نیاره. پسته ی کرمان از قدیم به عنوان سوغات کرمان شناخته شده است و زیره کرمان هم طرفدارای خاص خودش را داره.

سوغات کرمان

سوغات مشهد مقدس

میشه گفت اکثر ایرانی ها اگر حتی اهل گردشگری و مسافرت نباشند یه بار به مشهد سفر کردند و به زیارت آقا امام رضا مشرف شدند. پس حتما میدونید  سوغات مشهد زعفران و زرشکه البته اگر قراره سوغاتی زیاد بیارید باید بدونید زعفران یکم گرون قیمته و میتونید بجاش نبات و ادویه هفت قلم هم سوغات بیارید. مشهد به دلیل نزدیکیش با نیشابور از قدیم محل تراشه و عرضه ی فیروزه بوده و خیلی ها هم از مشهد  انگشتره های عقیق و فیروزه  میخرند و هدیه میدند.

سوغات مشهد

سوغات یزد

شهر یزد پره از شیرینی های خوشمزه و مقوی اگر دیابت دارید و به شهر یزد میرید حتما متوجه سلامتیتون باشید و این شیرینی ها را خیلی با احتیاط میل کنید معروفترین شیرینی یزد قطاب یزده که داخلش پر از مغزیجات تازه است. کیک یزدی هم یه نوع کیکیه که مخصوص پذیرایی های مهمانی ها و جشن هاست و خیلی طعم خوبی داره. پشمک هم به عنوان سوغات یزد همه جا معرفی میشه و یه جور شکر حجیم شده است که خیلی هم خوشمزه است. نقل و شیرینی بادامی و نون برنجی هم به نوبه ی خودشون برای سوغاتی بردن از شهر یزد عالی هستند. این را هم بدونید که حلوای اردکان هم که مخصوص شهر اردکان در استان یزده خیلی طرفدار داره و تو شیراز میتونید حلوای اصلش را پیدا کنید و با صبحانه نوش جان کنید.

سوغات یزد

با مرور این همه سوغات خوشمزه اگر هوس رفتن به شهرهای دیگه کردید و خواستید به ایران گردی بپردازید این موضوع را بدونید که سایت پایانه ها مرجع معتبری برای خرید بلیط اتوبوس هست و شما میتونید با خیال راحت به صورت آنی و آنلاین بلیط اتوبوس خودتون را به صورت اینترنتی خرید کنید در ضمن سایت پایانه ها امکان استرداد بلیط و بازگشت وجه به حساب شما را هم داره پس آسوده سفر کنید.

ادامه دارد...

سوغاتی های ایران زمین قسمت دوم