شهر یزد  اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی بعد از ونیز ایتالیاست، از اینرو سالانه جهانگردان و گردشگران زیادی از این شهر دیدن میکنن. در ادامه شما را با برخی از دیدنی های یزد آشنا میکنیم.

سفر به یزد

باغ دولت آباد

باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و درسال 1160 ه‍.ق توسط محمد تقی خان بافقی معروف به (خان بزرگ) احداث شده، این باغ به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم شده که در گذشته بخش اندرونی مربوط به خانواده حاکم و دربار بوده و بخش بیرونی مربوط به جشن ها و تشریفات حکومتی. شما میتونین با دیدن کردن از این باغ از ساختمان عمارت هشتی، حوضچه های اندرونی و بیرونی، باد گیر و مطبخ های قدیمی و بناهای خشت و گلی آن لذت ببرین.

میدان امیر چخماق

 مجموعه امیرچخماق یزد که شامل بازار، تکیه، مسجد و آب انباراست از زمان تیموریان در یزد بنا شده. از میان این مجموعه مسجد امیرچخماق چشم همگان را به خود خیره میکنه ساخت این مسجد درسال 841 به پایان رسیده. مقرنس کاری های بسیار ظریف، کاشی کاری های دستی و سنگ های مرمر خوش تراش این مسجد را به یکی از آثارهای باستانی جهانی ارزشمند تبدیل کرده. حتما در سفر خود به یزد از این مسجد دیدن کنین.

خانه تاریخی شاه شجاع

اگر از مجموعه ی امیرچخماق دیدن کردین میتونین در فاصله ی کمی از این خانه ی قدیمی نیز دیدن کنین.  براساس کتیبه های موجود تاریخ ساخت این خانه به سال ۱۲۱۲ هجری قمری برمیگرده. معماری شگفت انگیز این خانه باعث شده تا جهانگردان زیادی سالانه از آن دیدن کنن. 3 حیاط بزرگ و کوچک، ۴ ورودی در جهات مختلف، قنات های درونی، زیرزمین های خنک و ساکت، بادگیرهای بلند و حوضچه های قدیمی همه و همه حکایت از قدمت و اصالت این خانه داره.


اگه تصمیم به سفر یزد گرفتین به راحتی میتونین بلیط اتوبوس VIP رو با تخفیف باورنکردنی از پایانه ها خرید کنین و با خیال آسوده به این استان سفر کنین.


سفر به یزد

 

آتشکده یزد (زرتشتیان)

آتشکده یزد نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهره. جالبه بدونین برای ورود به این نیایشگاه مردان باید با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباسهای با رنگ روشن و بدون کفش وارد بشن. آتش مقدس، درون مجمر بزرگی از جنس برنزه و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن اونه. آتشی که درون این آتشکده می­سوزه، بیشتر از 1500 ساله که روشن مانده و بازدیدکنندگان میتونن این آتش فروزان را از پشت شیشه های تعبیه شده مشاهده کنن.
علاوه بر دیدنی هایی که اشاره کردیم بقعه ی دوازده امام، مسجد جامع کبیر، مدرسه ی ضیاییه، خانه ی لاری ها و موزه سکه را هم در فهرست تفریح خود در این شهر قرار بدین.
خیلی ها در هنگام اقامت در یک شهر تاریخی دوست دارن تو هتل هایی اقامت کنن که حال و هوای سنتی داشته باشه شهر یزد پره از این هتل ها، هتل صفائیه، مشیرالممالک، ادیب الممالک و هتل والی از بهترین هتل های سنتی یزد هستن که داخل خودشون رستوران های سنتی، موسیقی زنده سنتی و موزه و کلی امکانات تفریحی دارن.
سوغاتی های یزد شناخته شده است و کلی تنوع داره، از کیک و قطاب یزدی و پشمک یزدی گرفته تا حلوا ارده اردکان که برای خرید میتونین به شیرینی فروشی حاج خلیفه رهبر برید که خیلی معرکه است و تمام سوغاتها را در بهترین کیفیت میتونین از اونجا تهیه کنین.

سفر به یزد

اگر تصمیم گرفتید راهی یزد بشین میتونین بلیط اتوبوس خودتون را از سایت پایانه ها تهیه کنین. سایت پایانه ها افتخار همکاری با شرکت های مسافربری بسیاری رو در شهر یزد داره و شما به راحتی میتونین پس از دیدن این شهر بلیط برگشت خود به محل اقامت خودتون رو ددر سایت پایانه ها خرید کنین و از تخفیف های باور نکردنی پایانه ها استفاده کنین.