هتل یخی اولین هتلی است که کاملا از یخ و برف ساخته شده. این هتل در روستای جوکاسجاروی در 200 کیلومتری دایره مدار قطب شمال در سوئد قرار داره و در سال 1990 ساخته شد. هتل یخی از معروف ترین اقامتگاه های طبیعی دنیاست. شرکتی که این هتل را اداره می کنه، از دهه 70 م، سازمان برگزار کننده تور در این منطقه بود که سال های متمادی تمرکزش را به فصل تابستان و تجربه های موجود در این سرزمین آفتاب نیمه شب معطوف کرده. در زمستان های تاریک رودخانه یخ میزنه و مردم بومی روستای کوچک جوکاسجاروی دست از فعالیت بر میداشتن. اما آنها در پایان دهه 80 میلادی تصمیم گرفتن تغییراتی در این مکان ایجاد کنن. پس به جای این که زمستان سرد و تاریک را یک مشکل در نظر بگیرن، از عناصر بی نظیر قطب شمال که مانع فعالیت می شه، به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد بهره برداری کردن.

هتل یخی

هتل یخی که از سال 1990 تا به امروز هر سال بازسازی میشه، با استفاده از 30 هزار تن برف و 4000 تن یخ این کلبه اسکیمویی 60 متر مربعی به یک هتل 5000متر مربعی تبدیل شد. با استفاده از توده های برفی، برف روی طاق فلزی تشکیل می شه و سپس ستون های یخی را برای مستحکم کردن طاق های برفی قرار میدن. در ماه مارس یخ با کمک تراکتورها و اره های مخصوص برش یخ از رودخانه تورن جمع آوری میشه و سپس این تکه های بزرگ یخ ذخیره و برای ساخت هتل در فصل زمستان استفاده میشن. این هتل بیشتر از 6 ماه دوام نمیآره، چون در فصل تابستان ذوب میشه. از این جهت تعداد دقیق اتاق ها هر سال متفاوته، اما در زمستان سال 2005- 2004 این هتل 85 اتاق داشت. این هتل شامل بخش پذیرش، سالن، ستون ها، نمایشگاه آثار هنری درست شده از یخ، سینما و یک کلیساست. سالانه نزدیک به 14 هزار گردشگر شب را در هتل سپری می کنن و 40 هزار گردشگر روزها وارد هتل می شن در ماه آوریل کل هتل در رودخانه تورن ذوب میشه تا برای بازسازی با معماری و آثار هنری جدید در نوامبر و دسامبر زمستان آینده آماده بشن. بنابراین گردشگران هر سال یک هتل یخی متفاوت را تجربه می کنن.

هتل یخی

دمای داخل هتل که بسته به دمای بیرون می تونه به -40 درجه سانتی گراد هم برسه، بین -4 تا -9 درجه سانتی گراد هست. شب ها یک کیسه خواب مخصوص مهمانان داده میشه و درباره این که چگونه در هتل یخی دوام بیاریم صحبت میشه. ممکنه برخی افراد بخوان غذاهای رستوران یخی را که در بشقاب هایی از یخ های رودخانه تورن سرو میشه، امتحان کنن. هنگام روز فعالیت های بسیاری مانند سوار شدن بر اتوموبیل برف روب، سورتمه سواری با سورتمه هایی که سگ ها آن را می کشن، سافاری با سورتمه هایی که گوزن های شمالی آن را می کشن و مجسمه سازی با یخ برای مهمانان در نظر گرفته شده. بازدید کنندگان می تونن در کنسرت هایی درمکانی روباز که طرحش از تئاتر گلوب شکسپیر الهام گرفته شده ، شرکت کنن.
این تالار با گنجایش 520 نفر، معجزه ای در معماری با یخه که به وسیله تکنسین ها تنها در سه هفته ساخته میشه. اما هزینه اقامت در هتل یخی پایین نیست. هزینه اقامت در یک اتاق لوکس برای هر شب 440 پوند هست.
در آخر بهتره بگیم اگه قصد سفر به این اقامتگاه به یادماندنی را دارین خیالتان راحت باشه چون همانطور که می تونین در اتاق های یخ زده اما زیبای هتل شب را سپری کنین در عین حال اگر مایل بودین می تونین در اتاق های گرم تعبیه شده در دیگر هتل این منطقه نیز اقامت کنین.

سامانه پایانه ها سفر خوشی رو براتون آرزو مند است.