این شب، بلند ترین شب سال رو به کوتاه ترین روز سال پیوند میده و با اومدنش خبر از تموم شدن پاییز و شروع زمستون داره. شب یلدا یک سنت قدیمیه و هر ساله با آیین خاص خودش در ایران جشن گرفته میشه و همیشه مورد توجه بوده. معنی لغوی یلدا  تولد است و منظور تولد خورشیده. خانواده ها تو این شب دورهم جمع شده و گپ میزنن و از خوراکی های مخصوص این شب میخورن و طولانی ترین شب سال رو به شادی میگذرونن. این شب از غروب آفتاب 30 آذر شروع میشه و تا طلوع آفتاب اول دی ادامه داره و طولانی ترین شب سال رو به کوتاهترین روز سال میرسونه. بعد ازاون طول روزا بلند تر و شبا کوتاهتر میشن.

شب یلدا

مراسم شب یلدا در شهر های مختلف دارای آیین و رسم مخصوص به اون شهره.


مراسم شب یلدا در شیراز


شیرازی ها مانند عید نوروز که هفت سین چیده میشه در شب یلدا سفره ای بزرگ پهن میکنن و داخل این سفره آینه، شمع روشن داخل شمعدان، دیوان حافظ، تنقلاتی مانند نخودچی، کشمش، آجیل مشکل گشا، رنگینک، ارده شیره، خرما، انجیر و چند شاخه گل قرار میدن. از میوه ها انار و هندوانه در سفره میذارن و اطراف سفره در ظرفی زیبا اسپند دود میکنن و تا بوی اون در اتاق بپیچه. در این شب فامیل دور هم جمع میشن و تا نزدیک صبح به شوخی، خاطره گویی، مشاعره و شب زنده داری می پردازن.
یکی از مراسم هایی که تو این شب بین شیرازی ها انجام میشه فال کلوک نام داره. که در بین خانم ها انجام میشه. کلوک به کوزه ای بزرگ میگن که خانم ها در اون شب نشانه خاصی رو داخلش می اندازن. بعد ازون دختر بچه ای از داخل کوزه یکی از نشانه ها رو در میاره و برای اون فرد فال حافظ میخونن که از تعبیر فال متوجه فالش میشه.
کلم پلو و هویج پلو غذای مخصوص شیرازی ها برای این شبه.

شب یلدا


مراسم شب یلدا در مازندران


در مازندران در این شب همه مردم به خانه پدر بزرگ مادر بزرگا میرن و دور هم جمع میشن و فال حافظ و فردوسی خوانی انجام میدن و به خوردن خوراکی ها و تنقلات مخصوص این روز و گپ زدن میگذرونن. اونا معتقدن  که صبح بعد از یلدا روز پیروزی خورشید بر سیاهی و تاریکی هاس.

شب یلدا


مراسم شب یلدا در همدان


همدانی ها در این شب فالی دارن به نام فال سوزن. همه دورتا دور هم میشینن و پیرزنی پشت سر هم شعر می خونه. دختر بچه ای بعد از تموم شدن شعر ها روی یه پارچه نبریده و آب ندیده سوزن میزنه و مهمونا به ترتیبی که نشستن شعر های پیرزن رو فال خودشون میدونن.

شب یلدا


مراسم شب یلدا در لرستان


در بین مردم لرستان شب چله آداب خاصی داره و به اون "شو اول قاره" می گن. شب نشینی، دید و بازدید اقوام، فال حافظ، پختن غذاهای خاص این شب، دراز کردن شال یا چادری از پشت بام همسایه برای گرفتن آجیل و میوه از سمت همسایه ها و خوندن شعر هایی دراین رابطه از برنامه های مخصوص این شب در لرستانه. لرستانی ها در این شب علاوه بر خوراکی های معمول این شب گندم شیره هم میخورن که از این طریق گندم رو در شیره می خیسانند و زردچوبه و نمک را با آن مخلوط میکنن.


مراسم شب یلدا در اصفهان


در اصفهان از قدیم آیین های خاصی بوده که هنوزم برخی از اونا ادامه داره. اصفهانی های قدیم زمستان رو به دو بخش "چله" و "چله کوچیکه" تقسیم میکردن که موعد چله از اول دی تا 10بهمن بود ولی چله کوچیکه از دهم بهمن شروع میشه و تا سی بهمن ادامه داشت. آیین برگزاری شب چله دراصفهان به دو نام "چله زری" و "عمو چله" تقسیم میشه. اصفهانی ها دو شب رو به عنوان شب چله جشن میگیرن و در این شبا دور هم جمع میشن و سفر ه های بزرگی پهن میکنن و دور اون جمع میشن. اونا هندوانه رو به عنوان نمادی کروی که بیرونش سبز و درونش قرمزه و سمبل خورشید محسوب میشه همیشه سر سفر شب یلدا میگذارن.

شب یلدا

اگر میخواهید به شهر های ایران سفر کنین و آیین شب یلدای آن شهر  رو از نزدیک ببینین میتونین بلیط اتوبوس خودتون رو از سایت پایانه ها خرید کنین و با کمترین هزینه به شهر مورد نظرتون مسافرت کنین. پایانه ها به مناسبت فرارسیدن شب یلدا تخفیف های بی نظیری روبرای مسافران عزیز در نظر گرفته، کافیه در سایت پایانه ها مبدا و مقصد و تاریخ حرکت رو مشخص کنین و از بین پیشنهادهای مختلفی که به شما میشه مناسبترینشو انتخاب کنین.

سامانه پایانه ها برایتان یلدایی خوب و خوش در کنار خانواده آرزو دارد.