زمستان که می شه، عطر و بوی نرگس زارهای بهبهان و کازرون در خیابان میپیچه. دست فروشان به جای بادکنک و سی دی و چیز های دیگر، گل های نرگس را دسته دسته می کنن و پشت چراغ های قرمز، جشنواره گل را می اندازن. این جاذبه طبیعی ضد آلزایمر در سال 1393 ثبت ملی شد و پس از اون تاریخ، گردشگران بیشتر از قبل به خوزستان سفر میکنن.


یک دسته گل همیشه میتونه روحیه هر کسی رو بهتر کنه اما گلهای نرگس تاثیرات بیشتری دارن، اونا میتونن کلیدی برای درمان افسردگی تلقی بشن.


نرگس زار کازرون

در متون باستانی از نرگس با عنوان نارسیسوس یا نارسیس نام برده شده و در یکی از سروده های بسیار باستانی هومری قرن هفتم یا هشتم پیش از میلاد درباره آفرینش، همین نام سخن به میان آمده. چون گل ها همواره شگفتی و شادی آور بودن و در باور و ذهن همه انسانهای دوران باستان و امروز قدرت بی همتای خالق را درذهن می پرورانن بنابراین پیوند دادن گل ها به خدایان امری عادیه.

در استان فارس، شهرستان کازرون و در خوزستان شهرستان بهبهان، پایتخت گل های نرگس است.

همین الان بلیط اتوبوس خودتون به این استان های زیبا را از سایت پایانه ها  بخرین و از این جاذبه گردشگری در زمستان دیدن کنین. سایت پایانه ها خرید بلیط اتوبوس به صورت رفت و برگشت را نیز برای شما فراهم کرده است.
گل های نرگس بالاده فارس واقع در شهرستان کازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخورداره که گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شه که از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهوره.


دانشمندان کشف کرده اند، که گلهای نرگس میتوانند از سد خونی مغزی یا دیوار دفاعی که مغز رو منزوی نگه می دارد، عبورکنند.


نرگس زارهای بهبهان
گل نرگس

 

در بهبهان نیز از گذشته های دور مرکز رویش گل های نرگس بوده. گفته می شه نرگس زارهای بهبهان در سال 1350، بیش از هفتصد هکتار بوده. اما بسیاری از این زمین ها به کشت گندم اختصاص یافت و اکنون چیزی در حدود 70 تا 90 هکتار از اراضی این شهرستان به نرگس زارها اختصاص یافته. در کنار تمام زیبایی های که خوزستان از آن بهره می بره، این استان به عنوان قطب تولید گل معروفه و هم اکنون بزرگترین تولید کننده گل کشور به شمار می ره و شما در آن می تونین گلستانهایی را مشاهده کنین که شاید کمتر از جاهای دیگه کشور نمونه در آن وجود داشته باشه. کهن ترین نرگس زارهای ایران متعلق به شهرستان بهبهان در شرق خوزستانه که قدمت آن به دوران قبل از میلاد مسیح بر می گرده. گلزارهای نرگس بهبهان همه ساله در فصل زمستان و در ماه بهمن به گل میشینن و برداشت این محصول در این ماه آغاز می شه و به مدت یک ماه ادامه داره.

 

پایانه ها سفر خوشی را برای شما آرزو مند است.