پیاده روی اربعین رسم و سنتی قدیمی است که ائمه معصومین و بزرگان دین  بارها و بارها درباره فضایل این سفر صحبت کرده اند. سفر پیاده روی اربعین شبیه هیچ سفر دیگری نیست و حال و هوا و شرایط مخصوص به خود را دارد. هر چه به ایام اربعین حسینی نزدیک تر می شویم شور و شوق برای زیارت آن حضرت و پیاده روی اربعین بیش از پیش میشود. کاروان های بسیاری عازم صحرای کربلا میشوند.
قبل از شروع پیاده روی اربعین بهتر است برنامه ریزی داشته باشید. همان طور که در پست های قبلی گفته شد امسال مرزها تقسیم بندی شده و و زائران هر استانی باید از مرز مخصوص به خودشان خارج شوند. به این نکته توجه کنید که از همان مرزی که وارد شده اید باید هنگام خروج از همان مرز خارج شوید. داشتن ویزای معتبر نیز امسال از واجبات سفر به کربلاست. مورد بعدی خرید بلیط اتوبوس برای سفر است. اگر قصد سفر با اتوبوس را دارید میتوانید با مراجعه به سایت پایانه ها و انتخاب مبدا و مقصد سفر خود به راحتی سفر کنید.
اگر عازم پیاده روی اربعین هستید سفر شما به دو  بخش تقسیم میشود. در ابتدا باید با وسیله نقلیه تا نجف سفر کنید و بخش دوم پیاده روی چند روزه از نجف تا کربلا است.

نکات مهم در پیاده روی اربعین

  • شما حدود دو  تا پنج روز باید از نجف پیاده به سمت کربلا، مسافتی نزدیک 83 کیلومتر را پیاده روی کنید. معمولا پیاده روی با طلوع آفتاب شروع و با غروب آن تمام میشود.
  • در راه خادمان بسیاری هستند که به شما کمک میکنند. در صورتیکه توان پیاده روی نداشتید ماشین ها و وسایل نقیله زیادی وجود دارد که هر زمان نتوانید پیاده بروید می توانید از آنها استفاده کنید.
  • دقت کنید که وسیله اضافی همراه خود نبرید و حتی الامکان از یک کوله سبک که بندهای نازکی نداشته باشد استفاده کنید تا بتوانید با انداختن به دو دوش خود بار کمتری را حمل کنید و ستون فقرات شما را اذیت نکند. وسایل ضروری و مورد نیاز خود مانند مسواک، حوله شخصی، لیوان، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب‌گیر و رول دستمال‌کاغذی همراه داشته باشید و آنها را داخل کوله بذارید.  همراه داشتن یک کیسه خواب سبک و کوچک هم به کار می آید  تا در صورت مناسب نبودن و یا سرد بودن مکان‌ها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.
  • یادتان باشد که نیازی به همراه داشتن آب و غذا ندارید، چون در بین راه موکب های بسیاری قرار دارد که به زائرین خدمات رایگان می دهند  و نگران گرسنگی و تشنگی نباشید. وعده های غذایی را به موقع مصرف کنید تا قند و فشارتان پایین نیاید. این موکب ها هر 50 متر قرار دارند و از زائران صلواتی پذیرایی میکنند. سرویس بهداشتی و محل استراحت نیز دارند.  بهتر است مقداری خشکبار مثل پسته، انجیر، کشمش، شکلات همراه داشته باشید. شکلات شیرین باعث تشنگی میشود ولی شکلات تلخ انتخاب مناسبی است و انرژی شما را تامین میکند.
  • در بین راه کلینیک های کوچکی دائر هستند تا در صورت بروز مشکل به شما خدمت رسانی کنند ولی باز هم اگر داروی خاصی را مصرف میکنید ان را به همراه داشته باشید.

پیاده روی اربعین

  • از نظر آب و هوایی این منطقه دارای آب و هوای بیابانی است. در روز هوای گرم و در شب هوایی سرد دارد. لباس خنک برای روز و همراه داشتن یه کاپشن سبک برای سرمای شب مفید است. لباسهایتان را طوری انتخاب کنید تا به راحتی قابل کم و زیاد کردن در طول مسیر باشند و حتما از لباس های زیپ دار یا دکمه دار استفاده کنید. 
  • روی تلفن همراهتان نرم افزار های مناسب را نصب کنید تا در طول سفر بتوانید از آنها استفاده کنید برای مثال نرم افزار قرآن ، مداحی ، زیارت عاشورا.
  • انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی از نکات بسیار ضروری است. سعی کنید کفش نو نپوشید چون پایتان را اذیت میکند. کفشی که انتخاب میکنید نباید عرق کند و بایدکفی مناسبی داشته باشد. کفشی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید از پایتان در بیاورید چرا که برای ورود به موکب های بین راه باید کفش را از پایتان در بیاورید.
  • مواظب سلامتی خودتان باشید و هر دوساعت 30 دقیقه استراحت کنید. خادمین بسیاری در موکب ها در صورت تمایل پای شما را ماساژ میدهند ولی باز قرص متاکارمابول  همراه داشته باشید تا در صورت گرفتگی عضلات بخورید.

پیاده روی اربعین

  • بدلیل حجم بسیار مردمی که در مسیر پیاده روی میکنند این امکان وجود دارد که همراهتان را گم کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که تلفن همراه بد آنتن میدهد و نمیتوانید تماس بگیرید، در صورت نیاز به تماس ضروری قبل از طلوع افتاب راحت تر هستید. پس بهتر است از قبل چند شماره عمود (ستون هایی که در بین راه قرار دارند) را با هم هماهنگ کنید تا در صورت گم شدن آنجا منتظر بایستید. یادتان باشد که شماره های رند بسیار شلوغ هست و افراد زیادی آنجا باهم قرار میگذارند. بهتر است یک مقصد نهایی را با هم هماهنگ کنید بهترین مکان ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین (ع) را در نظر بگیرید که آدرس آن را از هر کسی بپرسید میتواند راهنماییتون کند.

پیاده روی اربعین

پایانه ها سفر خوبی رو برایتان آرزو میکند .

التماس دعا