چذابه

چذابه پس از شهرستان بستان آخرین نقطه ایران است. این شهر در 17 کیلومتری شمال غرب شهر بستان واقع شده و به نوار مرزی ایران و عراق چسبیده است. در زمان دفاع مقدس این منطقه دستخوش حملات بسیاری بود و توسط عراق تصرف شد ولی با  مقاومت رزمندگان ایران این منطقه آزاد شد.
امروزه در این منطقه زیارتگاهی برای شهدای گمنام بنا شده است که زائران عبوری از آن دیدن می کنند.

چذابه

آمارها نشان میدهد که تاکنون حدود 200 هزار زائر از مرز چذابه رهسپار عتبات عالیات شدند.

چزابه یا چذابه

همیشه این سوال در ذهن زائران بوده است که املای کلمه چذابه به چه شکل است. گروهی آن را به چزابه و گروهی چذابه می نویسند. به راستی کدام حالت نوشتاری درست تر است. هنگام سفر به کربلا در راه تابلوهای بسیاری را می بینید که بر روی آن نوشته است چزابه.

چذابه

در فرهنگ لغت هیچ معنی و مفهومی برای کلمه چزابه و یا چذابه نوشته نشده است.
عده ای معتقدند که چزابه از ریشه کلمه چغزابه است. چغزابه به معنی چیزی مانند ابریشم سبز است که در آب قرار دارد. این گروه بر این باورند که علت این نام گذاری آب هایی است که در منطقه چذابه خوزستان بوده و جلبک های سبز در آن قرار دارد .
عده ای دیگر چذابه را درست میدانند. که این کلمه از ریشه کلمه کذابه بر وزن فعاله است وکلمه ای عربی به معنای دروغگو است. این منطقه شبیه صحراس و باعث بوجود آمدن سراب هایی برای بیننده شده است. مردم منطقه با دیدن این سراب ها، نام چذابه به معنی دروغگو را بر آن گذاشتند.
امروزه با توجه به جذابیت این منطقه برای جذب زائر و عبور زائران کربلای معلی از این منطقه ساکنان این شهر تعبیر جذابه به معنی جذب کننده را به جای واژه چذابه برای آن بکار میبرند.
این روز ها بیشتر مردم شوق سفر به کربلا را دارند. با توجه به نزدیک شدن به اربعین حسینی، سفر های زیارتی به کربلای معلی و نجف به اوج رسیده است.
در گذشته زائرینی که قصد سفر به کربلا را داشتند، از مرز های چذابه، شلمچه و مهران عازم سفر می شدند. امسال برای رفاه حال زائران عزیز، مرز خسروی به این سه مرز اضافه شده است و مسافران میتوانند علاوه بر سفر از طریق مرزهای قدیمی از مرز خسروی نیز سفر کنند.

مسیرهای تشرف به عتبات عالیات

استان خوزستان در این ایام پذیرای زائران بسیاری است و منطقه حال و هوای دیگری دارد. دو کانون اصلی تردد زائران در خوزستان چذابه و شلمچه است که زائران میتوانند از این مسیر ها راهی کربلای معلی شوند.

اگر قصد زیارت کربلا را در ایام اربعین دارید می توانید بلیط اتوبوس خود را از طریق سایت پایانه ها خرید کنید. پیش فروش بلیط های اتوبوس از تاریخ 9 آبان در سایت پایانه ها آغاز می شود و شما میتوانید بلیط خود را به صورت اینترنتی خرید کنید.