سفر کردن یکی از تفریحات ما ایرانی هاس و همه ما چند روزی در سال رو به مناسبت های مختلف در سفریم. پارامترهای مختلفی وجود داره که باعث میشه سفر به ما خوش بگذره، مانند هم سفری ها، مسائل مالی، زمان بندی برای سفر، انتخاب مقصد، اطمینان از امکانات در مسیر، مقصد سفر، آب و هوا و ... 
یه موضوعی که خیلی مهمه اینه که سفرمون رو با تورهای مسافرتی بریم یا اینکه خودمون برنامه‌ریزی کنیم.
با گسترش اینترنت و راحتی استفاده از اون همه میتونن به راحتی بلیط اتوبوس مورد نظر خودشون به شهر های مختلف رو آنلاین بخرن، هتل رزرو کنن و حتی بلیط مکان های گردشی که میخوان برن رو از قبل رزرو کنن و یا اینکه از آژانس های مسافرتی تور بگیرن. با ما همراه باشین تا با تفاوت های سفر همراه با تور و یا سفر شخصی آشنا بشین.

نمایندگان مسافرتی چه کسانی هستن؟

قبل از به وجود اومدن سایتهای خرید و رزرو اینترنتی بلیط اتوبوس، قطار و رزرو آنلاین هتل، در ایران برنامه ریزی برای سفر به تنهایی و بدون کمک گرفتن از آژانس ها سخت بود و بهترین انتخاب، سپردن برنامه ریزی سفر به نماینده های آژانس ها بود. امروز هم اگه زمان کمی برای برنامه ریزی تعطیلات داشته باشیم بهتره برنامه ریزی رو به نماینده ها بسپاریم اینطوری باید مقداری حق کمسیون به اونا بدیم ولی بدون استرس میتونیم تعطیلات رو سپری کنیم.

سفر

آژانس‌های مسافرتی طرفدار تعطیلات هستن. شغل اونا ایجاب میکنه که دنبال پایین‌ترین قیمت ها و به صرفه ترین شرایط باشن و به شما پیشنهادهای خوبی بدن. اونا کمک میکنن که شما استرس کمتری تو سفر داشته باشین. به کمک اونا شما هیچ استرسی برای بلیط، زمان حرکت، هتل، غذا و گشت و گذار ندارین. اونا میتونن بلیط سفر و اقامت رو با قیمت مناسبتری برای شما بگیرن. اونا در بین هتل ها و شرایط مختلف بهترین و مناسب ترین و به صرفه ترین رو انتخاب میکنن.
روشنه که اگه از نماینده ها کمک بگیرین خیلی از مشکلات و استرس ها از روی شونه تون بر داشته میشه ولی توجه کنین اگه خودتون مسئولیت رو به عهده بگیرین هیجان زیادی داره و میتونین با چشم باز بهترین شرایط رو ایجاد کنین.

برنامه ریزی برای سفر

باید در نظر داشته باشین که برنامه ریزی برای سفر واقعا کار زمان بریه و ممکنه حدود 5 ساعت طول بکشه تا شما بلیط سفر و هتل خودتون رو از بین انتخاب های مختلف پیدا کنین. اگه فکر میکنین زمان کافی ندارین بهتره از آژانس ها کمک بگیرین اونا در کمترین زمان بهترین گزینه رو به شما پیشنهاد میدن و استرس رو از روی شونه شما بر میدارن.
در گذشته وقتی میخواستیم به سفر بریم بهترین راه سپردن همه چیز به یه آژانس و سفر با تور بود . آژانسهای مسافرتی همه کارهای مربوط به پرواز، هتل و ... رو انجام میدادن و مسافر بدون هیچ نگرانی به سفر میرفت. امروزه با بوجود اومدن سایتهای مختلف رزرو و خرید آنلاین میتونین به راحتی سفر خود رو برنامه ریزی کنین. وقتی به سایتا سر میزنین کلیه قیمت ها رو میبینین و حق انتخاب دارین. یه سری از سایتا هم هستن که دارای پکیج هستن و میتونین راحت بلیط خودتون رو بخرین و همون جا ماشین هم رزرو کنین.
اما بازم میگم که اگه وقت براتون مهمه و هیجان رو دوس ندارین بهتره کار سفر رو به آژانس  ها بسپارین. اونا خیلی راحت اینکار رو انجام میدن و از شما بیشتر پول میگیرن. اونا الزاما دنبال کم هزینه شدن سفر شما نیستن. مثلا اگه خودتون سفر کنین میتونین تو روزایی که بلیط ها تخفیف دار هستن و قیمت کمتری دارن بلیط بخرین. اگه با اتوبوس بخواین برین میتونین از سایت پایانه ها بلیط بخرین این سایت از 5 تا 50 درصد تخفیف برای سرویس های مختلف داره و با هزینه کمتری بلیط میخرین. با خرید بلیط از پایانه ها در قرعه کشی روزانه پایانه ها هم شرکت داده میشین و در صورتیکه جز برندگان باشین 25 تا 100 درصد مبلغ بلیط به شما برگشت داده میشه یعنی کاملا رایگان سفر میکنین.

سفر

از کارشناسان بپرسین

اگه قصد دارین به یه سفر طولانیه شهر به شهر برین بهتره با آژانس ها مشورت کنین. اونا میتونن شما رو با راهی که میخواین برین آشنا کنن و خطرات و چالش های سفر رو بهتون بگن. در اینترنت سایتهای زیادی هستن که اطلاعات گردشگری مناسبی دارن که میتونین ازونا کمک بگیرین ولی ممکنه نتونین به اونا اعتماد کنین. پس در این حالت بهتره یه آژانسی رو پیدا کنین که بتونه خیلی خوب راهنماییتون کنه.
ولی…
اگر چه بعضی از آژانس ها دنبال به صرفه کردن سفر برای شما هستن ولی اگه خودتون برنامه ریزی سفر رو بدست بگیرین میتونین بازم ارزون تر سفر کنین. بعضی از آژانس ها مبلغی رو به عنوان کمسیون دریافت میکنن.
خلاصه اینکه اگه میخواین به سفر برین و زمان کافی برای برنامه ریزی و رزرو بلیط و هتل ندارین بهتره دنبال یه آژانس معتبر بگردین و از اونجا تور بگیرین. به نماینده آژانس بگین که چی مد نظرتونه تا مناسب ترین و با کیفیت ترین تور رو بهتون معرفی کنه.
از طرف دیگه اگه وقت دارین و اهل ریسک هستین میتونین از طریق اینترنت دنبال سایتهای رزرو بلیط و هتل بگردین و با انتخاب مقصد، بهترین و مناسب ترین سرویس رو انتخاب کنین.
در پایان اگه دنبال یه سفر ایده آل هستین، سفر جاده ای رو انتخاب کنین تا بتونین در بین راه از زیبایی های مسیر استفاده کنین و لذت ببرین و بلیط سفر جاده ای خودتون رو از پایانه ها بخرین.