برای اینکه سفر جاده ای ایمن تری داشته باشین موارد زیر رو در نظر بگیرین:

 • قبل از استارت، مطمئن بشین که هیچ گونه جسم قابل احتراقی در اطراف خودرو وجود نداره. اگر جسم قابل احتراقی در پشت خودرو باشه و یا به لوله اگزوز چسبیده باشه، احتمال آتش سوزی وجود داره.
 • گرم کردن موتور باید در هوای آزاد صورت بگیره. اگه موتور در هوای آزاد کار نکنه، ممکنه با گازهای خروجی از اگزوز مسموم بشین.
 • فضای بعضی پارکینگا بسته اس، برای ایمنی بیشتر لطفا به سیستم تهویه اونا دقت کنین و از روشن گذاشتن موتور به مدت طولانی در این مکان ها اجتناب کنین.
 • هنگام گرم کردن موتور یا کار کردن اون، صندلی راننده را به هیچ عنوان ترک نکنین.
 • در زمان حرکت صندلی راننده رو در وضعیت مناسب قرار بدین. لطفا صندلی راننده رو طوری تنظیم کنین تا بتونین به راحتی بر روی پدال ها، پا بذارین و اتوموبیل رو هدایت کنین.
 • قبل از حرکت کمربند ایمنی خودتون رو ببندین و اون رو به گونه ای تنظیم کنین که در هنگام رانندگی احساس ناراحتی نکنین.
 • از قرار دادن اشیاء در اطراف پدال ترمز به طوری که بر عملکرد آن تاثیر بذاره، خودداری کنین. فشار باد لستیک ها رو به طور صحیح تنظیم کنین.
 • اگه وسیله اندازه گیری فشار باد لاستیک رو به همراه ندارین و یا فشار لاستیک به اندازه استاندارد نیس، به آهستگی برونین و در اولین جایگاه نسبت به تنظیم اون اقدام کنین.
 • در زمان بارگیری در قسمت بار باید مطمئن بشین که ارتفاع بار از صندلی عقب تجاوز نکرده و یا دید عقب بسته نشده باشه چون بار در زمان ترمز ناگهانی به سمت جلو هجوم میاره و در زمان رانندگی از تسلط راننده به بخش عقب خودرو کم میکنه.
 • فراموش نکنین که بستن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان خودرو اجباریه و این موضوع برای افرادی که در صندلی جلو میشینن ضروری تره. نباید در هنگام رانندگی بدون کمربند ایمنی و روی صندلی متمایل شده، استراحت کنن. این کار باعث خطر جدی در موقع ترمز ناگهانی و یا بروز مشکلات دیگه ای میشه.

بستن کمربند ایمنی

 • در هنگام رانندگی موتور رو به هیچ وجه خاموش نکنین، چون عملکرد بوستر ترمز و هیدرولیک فرمان غیر فعال شده و کارائی ترمز و فرمان از بین میره. از سبک کردن دنده ها در سرعت های پایین خودداری کنین. این عمل باعث صدمه و آسیب جدی به موتور، سیستم کلاچ و سایر قسمت های خودرو میشه.
 •  توجه داشته باشین هنگام رانندگی در جاده های لغزنده، اگه تغییر ناگهانی از دنده بالا به دنده پایین داشته باشین، موتور ناگهان قفل میکنه و باعث ایجاد لغزش در وسیله نقلیه میشه.
 • زمانی که با دنده عقب حرکت میکنین نمیتونین جهت های دیگه رو از طریق آینه داخلی ببینین، برای جلوگیری از تصادف لطفا به موقعیت پشت سر خودتون توجه کنین.
 • وقتیکه وسیله نقلیه در زمین گلی، ماسه ای و یا برفی فرو میره، شما می تونین اون رو با حرکت آهسته به جلو و عقب خارج کنین. در حالی که آروم بر روی پدال گاز پا میذارین باید دنده رو بین یک و عقب جابجا کنین. اگه ماشین بار نداشته باشه چرخ ها می لغزه یا موتور خیلی داغ میکنه و یا گیر بکس آن آسیب میبینه، بهتره موتور برای چند دقیقه در جا کار کنه تا سیستم محرکه ی اون خنک بشه. اگه نتونستین خودرو رو خارج کنین از افراد دیگه تقاضای کمک کنین تا بصورت یدک، خودرو رو از وضعیت موجود خارج کنن.
 • از رانندگی در جاده های پر آب، پرهیز کنین، در غیر اینصورت آب به دیسک ترمز نفوذ می کنه و نیروی اون کم میشه. اگه آروم روی پدال ترمز پا گذاشتین و متوجه شدین که کار نمیکنه، باید چن بار در حال رانندگی پدال رو به آرومی فشار بدین تا دیسک ترمز خشک بشه و سیستم Aqua planning تنظیم سرعت خودرو، وضعیت تایر و فشار باد تایر بر اساس عمق آب، فعال بشه. این سیستم بین جاده مرطوب و لاستیک خودرو فاصله ای ایجاد میکنه تا ازا اصطکاک موجود کم بشه و ازلغزش آن جلوگیری بشه.

خواب در سفر

اگه میخواین با خیال راحت سفر کنین و دغدغه ای نداشته باشین، بهتره به جای استفاده از خودروی شخصی از سرویس های حمل و نقل عمومی استفاده کنین. اینطوری هم از امنیت بیشتری برخوردارین و هم هزینه کمتری رو میدین.
در بین روش های حمل و نقل مسافر سفر با اتوبوس به صرفه ترین و مناسب ترین نوع سفره.
امروزه شرکت های مسافربری به اتوبوس های مدرن مجهز شدن و به صورت شبانه روزی به اقصی نقاط کشور اتوبوس میفرستن. کافیه تصمیمتونو بگیرین و با ورود به سایت پایانه ها و انتخاب مبدا و مقصد مورد نظرتون بلیط اتوبوس خودتون رو بخرید.

همراه با پایانه ها ایمن سفر کنید.